Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Bezpłatne konto firmowe 2013 – w którym banku to możliwe?

mar 28, 13 • banki, Deutsche Bank, Idea Bank, mBank, Meritum Bank, rachunek firmowyKomentowanie nie jest możliwe

Każdy właściciel firmy jest również klientem indywidualnym banków i wie, że można mieć w nich konto osobiste bez opłat (np. Alior Sync, mBank, Deutsche Bank, Meritum Bank). Banki chętnie obniżają do zera koszty prowadzenia rachunków bieżących w nadziei, że klienci pozwolą im zarobić na innych usługach. Czy coś podobnego można osiągnąć na rachunkach dla firm? Czy można na rynku znaleźć bezpłatne konto firmowe?

Bezpłatne konto firmowe 2013 – czyli jakie?

Na początek ustalmy, co to oznacza, że konto dla firmy jest całkowicie darmowe. Najważniejsze opłaty, których chcemy uniknąć dotyczą podstawowych i powtarzających się usług – założenia i miesięcznego prowadzenia konta, opłaty za wydanie i użytkowanie karty, prowizji za wypłaty z bankomatów, opłat za przelewy w internecie oraz kosztów wpłat i wypłat gotówki w placówkach banku.

Czy są banki, które nie pobierają opłat za żadną z tych usług?

1. Deutsche Bank – konto dbNET Biznes

Konto firmowe bez opłat w 2013 - dbNET Biznes w Deutsche Bank

Konto firmowe bez opłat w 2013 – dbNET Biznes w Deutsche Bank

Na darmowe podstawowe usługi bankowe w ramach konta firmowego mogą liczyć klienci Deutsche Banku. Rachunek jest zakładany i prowadzony bez opłat miesięcznych. Co ciekawe – Deutsche Bank zwalnia swoich klientów z prowizji za wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Gdziekolwiek podejmujemy pieniądze z bankomatu, nie zapłacimy za tą usługę. To dużo więcej niż standard.

Co jeszcze? Opłat nie ma za przelewy przez serwis internetowy banku (również do ZUS oraz US). Wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach Deutsche Bank (a jest ich w Polsce dużo) są także bezpłatne – to kolejna niestandardowa część oferty.

Opłata za kartę Visa Business Electron w wysokości 3,5zł miesięcznie nie jest pobierana w miesiącach, kiedy jej właściciel wykonał nią co najmniej jedną transakcję bezgotówkową. W efekcie, jeśli chodzi o podstawowe usługi, konto firmowe w Deutsche Bank jest całkowicie darmowe. Tutaj tabela opłat i prowizji.

Bank daje swoim klientom biznesowym również możliwość lokowania nadwyżek finansowych na konkurencyjnie oprocentowanym rachunku oszczędnościowym. Ma również w swojej ofercie wiele innych usług prowadzonych na wysokim poziomie charakterystycznym dla Deutsche Bank.

Tutaj można skontaktować się z bankiem w sprawie założenia rachunku dla firm dbNET Biznes w Deutsche Bank.

2. Idea Bank – konto Firma to Ja

Wszystkie te warunki spełnia jedno konto z oferty Idea Banku – Firma to Ja. Bank nie pobiera na nim opłat za prowadzenie rachunku, za wypłaty z wszystkich bankomatów w Polsce, za wydanie i obsługę karty (po wydaniu nią miesięcznie 400zł w transakcjach bezgotówkowych), za przelewy internetowe oraz wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach. Tutaj pełna tabela opłat i prowizji.

Warto wiedzieć, że to całkowicie darmowe konto w Idea Banku jest częścią szerszej oferty, w której wiele innych typów kont wiąże się z płatnymi dodatkowymi usługami (np. ubezpieczeniami, programami systematycznego oszczędzania, pakietami księgowymi, itp.).

Idea Bank jest również znana jako jeden z banków najaktywniej konkurujących o depozyty klientów. Oprócz atrakcyjnej na tle rynku oferty lokat terminowych na dłuższy okres, daje również dostęp do lokaty jednodniowej Ping-Pong oprocentowanej w tej chwili na 5% w skali roku.

Tutaj formularz kontaktowy do Idea Banku – pierwszy krok do założenia w nim rachunku dla firmy.

3. Meritum Bank – Pakiet Meritum Bez Granic

Darmowe konto w banku dla firm 2013 - może Meritum Bank?

Darmowe konto w banku dla firm 2013 – może Meritum Bank?

Blisko ideału w 2013 jest również konto firmowe w pakiecie Meritum Bez Granic w Meritum Banku. To naprawdę dobrze zaprojektowana kombinacja usług bankowych dla przedsiębiorców. Jak wyglądają opłaty?

Oczywiście opłata za założenie i miesięczne prowadzenie rachunku wynosi zero złotych. Wszystkie przelewy wykonane za pomocą bankowości internetowej są również darmowe. Co ważne – nie zapłacimy prowizji za wypłatę gotówki z wszystkich bankomatów w kraju. Do tego dochodzi bezpłatnie wydawana karta płatnicza, która wiąże się z miesięczną opłatą za użytkowania w wysokości 5zł – do uniknięcia, jeśli wykonany nią w danym miesiącu transakcje bezgotówkowe za min. 200zł.

W czym więc tkwi problem, który oddala konto firmowe w Meritum Bank od ideału? Chodzi o opłaty za wpłaty gotówkowe w oddziałach banków. Ich koszt to 0,5%, minimum 10zł – to ważna informacja szczególnie dla przedsiębiorców, którzy często pojawiają się w placówkach banków w celu zdeponowania gotówki na koncie. Tutaj cała tabela opłat i prowizji.

Meritum Bank znany jest także z Konta Zarabiającego ze zwrotem 1% wydatków kartą oraz wysoko oprocentowanych kont oszczędnościowych.

4. mBank – konto mBiznes

Trochę dalej od spełnienia warunków całkowicie bezpłatnego konta jest mBank, który nie pobiera opłaty za założenie oraz prowadzenie konta, przelewy do ZUS oraz Urzędu Skarbowego, wydanie karty oraz wpłaty gotówki we wpłatomatach mBanku. Przez 6 miesięcy od założenia konta zwalnia również klienta z miesięcznej opłaty za obsługę karty płatniczej. Tutaj tabela opłat i prowizji.

Dużym plusem, jeśli chodzi o ofertę mBanku, jest to, że każdy przedsiębiorca zakładają konto mBiznes może liczyć na limit kredytowy w wysokości 10 tysięcy złotych na start działalności. To rzadkość, żeby bank udzielał pożyczki firmie bez stażu.

To sporo i wielu klientów, którzy potrzebują tylko tego typu usług może być zadowolona z oferty mBanku. Niestety muszą się liczyć z opłatami za przelewy przez internet na rachunku prowadzone w innych bankach. Koszt takiej operacji to 1zł za przelew.

Tutaj szczegóły aktualnej oferty mBanku dla przedsiębiorców – konto można założyć w 100% przez internet.

Gdzie jeszcze tanie konta firmowe dla firm?

Konkurencyjną ofertę rachunków firmowych, które łączą się jednak z regularnymi opłatami przygotowały również inne banki, np. Alior Bank, City Handlowy, Bank Pocztowy oraz FM Bank.

Tutaj porównanie ofert banków dla firm w kilku polskich bankach, tutaj szczegółowy przegląd kont firmowych w 2013, w tym bezpłanych.

Tags: , , , , , ,