Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Co to jest leasing konsumencki?

sie 19, 12 • jak kupić samochód, kredyt konsumpcyjny, kredyt samochodowy, leasing konsumpcyjnyKomentowanie nie jest możliwe

Leasing konsumencki to coraz popularniejszy sposób na zakup samochodu lub motocykla. Na czym polega leasing konsumencki? Czym różni się od kredytu samochodowego w banku? Czy i kiedy warto z niego skorzystać kupując auto? Dlaczego tak chętnie korzystają z niego klienci w Niemczech czy Anglii?

Co to jest leasing?

Leasing to rodzaj dzierżawy. Zamiast od razu kupować samochód czy inną maszynę na własność, możemy umówić się z firmą leasingową, że to ona go kupi, a my będziemy przez pewien okres z niej korzystać spłacając raty.

Faktycznym właścicielem auta jest więc firma leasingowa, to na nią jest on zarejestrowany i ubezpieczony, ale dzięki umowie leasingu konsumenckiego możemy z niego swobodnie korzystać. Na zakończenie okresu leasingowego – możemy skorzystać z opcji wykupienia samochodu na własność (tzw. leasing klasyczny) lub wziąć w leasing nowe auto (tzw. leasing odnawialny).

Leasing to rozwiązanie najczęściej kojarzone z firmami. Dzierżawa floty samochodów czy maszyn produkcyjnych to częste rozwiązanie ze względu na korzyści podatkowe oraz komfort związany z uproszczonymi procedurami czy kwestią pozbycia się sprzętu po okresie jego przydatności. Od niedawna to rozwiązanie dostępne jest też dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Tutaj skontaktujesz się z doradcą, tutaj przejrzysz szczegóły oferty.

Co to jest leasing konsumencki?

Co to jest leasing konsumencki?

Czym się różni leasing konsumencki od kredytu samochodowego?

Leasing konsumencki jest często porównywany z kredytem samochodowym – są to dwie niejako równoległe możliwości finansowania zakupu auta.

Jeśli chodzi o koszty, trudno mówić o wyraźnej przewadze jednego rozwiązania nad drugim. Firma leasingowa ma sporą przewagę nad osobą prywatną w negocjacjach z dealerami samochodów oraz ubezpieczycielami, dzięki czemu ceny i stawki potrafią być znacznie niższe. Ostatecznie jednak takie drobne przewagi po jednej lub drugiej stronie nie składają się w spójny obraz. Jeśli chodzi o koszty, pytanie leasing konsumencki czy kredyt samochodowy pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi.

Zaletą leasingu konsumenckiego są na pewno uproszczone procedury, dzięki czemu szybciej wyjedziemy z salonu naszym nowym samochodem. Chodzi tu zarówno o decyzję o przyznaniu leasingu, jak i organizację formalności związanych z rejestracją i ubezpieczeniem. Firmy leasingowe podchodzą dużo mniej restrykcyjnie do klientów, jeśli chodzi o ocenę tego, co banki nazywają zdolnością kredytową.

Dodatkowo leasing konsumencki może być (najczęściej za dodatkową opłatą) związany z bieżącą obsługą techniczną samochodu (np. wymiana opon, itp.)

Po stronie minusów na pewno warto zapisać pewne komplikacje związane ze statusem leasingobiorcy. Nie jesteśmy właścicielem samochodu, więc ubezpieczenie nie jest na nas – nie przysługują nam dotychczasowe zniżki za bezkolizyjną jazdę. Nie zbieramy też czasu za bezkolizyjną jazdę leasingowanym samochodem.

Tutaj skontaktujesz się z doradcą w dziedzinie leasingu konsumenckiego.

Tags: , , ,