Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Co to jest produkt strukturyzowany i czy warto?

gru 11, 12 • banki, produkt strukturyzowanyKomentowanie nie jest możliwe

Wiele banków oraz pośredników finansowych ma w swojej ofercie produkty strukturyzowane, najczęściej w postaci lokat, ale nie tylko. Kredyt Bank, mBank czy Nordea to tylko niektóre z instytucji, w których możemy w ten sposób ulokować nasze oszczędności. Czy warto? Jaki są opinie klientów i ekspertów na temat tej formy lokowania pieniędzy? I w końcu: na czym ona tak naprawdę polega?

Co to jest produkt strukturyzowany?

Najkrócej mówiąc: to połączenie kilku rodzajów inwestycji w jedną strukturę. Klient otrzymuje jeden produkt, ale „pod maską” kryją się co najmniej dwa mechanizmy. Czasami więcej. Dlaczego tak jest?

Część struktury to zazwyczaj bezpieczne depozyty w gwarantowane aktywa, np. obligacje skarbowe czy lokaty bankowe. Dzięki nim banki czy pośrednicy mogą zaoferować nam 100% gwarancję kapitału. Dzięki nim produkty strukturyzowane należą do rozwiązań o niskim ryzyku dla klienta. Pieniędzy w większości przypadków nie można stracić (nie licząc wpływu inflacji).

Co to jest produkt strukturyzowany?

Co to jest produkt strukturyzowany?

Druga część struktury to coś bardziej ryzykownego. Coś o dużym potencjale zysku. Np. opcja walutowa lub opcja na indeks. W każdym razie zaawansowany instrument finansowy, często poza zasięgiem indywidualnego inwestora. Jeśli inwestycja się powiedzie – zyski z niej dadzą nam zyski na naszym produkcie strukturyzowanym. Jeśli się nie powiedzie – nie stracimy pieniędzy dzięki bezpiecznej części naszej struktury.

W najgorszym wypadku ocalimy nasz kapitał, w najlepszym zarobimy trochę lepiej niż na zwykłych lokatach czy rachunku oszczędnościowym. Ta działa prawie każdy produkt strukturyzowany.

Wyjątkiem są produkty strukturyzowane oparte o fundusze inwestycyjne – tu nie obowiązuje gwarancja kapitału. Więcej informacji w dalszej części tekstu.

Rodzaje produktów strukturyzowanych

Najczęściej spotykamy się ze strukturami w kontekście lokat strukturyzowanych. Jest to rachunek bankowy składający się z dwóch części: gwarantowanego depozytu (część bezpieczna) oraz agresywnej części inwestycyjnej. Środki są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a zyski podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (podatek Belki).

Inną bardzo częstą formą produktu strukturyzowanego jest tzw. ubezpieczenie na życie i dożycie. W tym przypadku bank współpracuje z firmą ubezpieczeniową i nasza inwestycja ma formę polisy. Jej wartość ochronna jest czysto symboliczna. Chodzi raczej o to, żeby dzięki opakowaniu ubezpieczeniowemu uniknąć płacenia podatku Belki. Popularna nazwa tego typu typu struktury to polisolokata. Wiele z nich nie ma części inwestycyjnej, a dla klienta jest bliźniaczo podobna do zwykłej lokaty.

Trochę inaczej sytuacja wygląda z ubezpieczeniami na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Ta długa nazwa oznacza w praktyce tzw. polisę inwestycyjną. Jest to tak naprawdę inwestycja w fundusze inwestycyjne „w opakowaniu z ubezpieczenia”. Jaki to ma znaczenie dla klienta? Przede wszystkim takie, że nie ma tutaj gwarancji kapitału czy zysku. Jak to przy funduszach inwestycyjnych.

To nie wszystko: odrobinę mniej popularne jako produkty strukturyzowane są certyfikaty depozytowe, certyfikaty inwestycyjne (w funduszach inwestycyjnych zamkniętych) czy obligacje strukturyzowane.

Czy warto założyć produkt strukturyzowany?

Odpowiedź nie może być prosta. Wystarczy spojrzeć na ilość rodzajów produktów strukturyzowanych czy ilość ofert w bankach. Przy takiej różnorodności nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy warto mieć każdą lokatę strukturyzowaną czy polisolokatę. Musimy przyglądać się poszczególnym produktom i oceniać samodzielnie. Biorąc pod uwagę nasze własne potrzeby i wymagania.

O czym pamiętać przy wybieraniu produktu strukturyzowanego?

1. sprawdź lub zapytaj doradcę, jaką struktura, którą planujesz założyć, ma formę?

2. czy zysk jest gwarantowany czy od czegoś uzależniony? Od czego?

3. czy jest gwarancja kapitału? Czy można na tym stracić?

4. jakie są koszty? Jakie są opłaty?

5. czy nie da się osiągnąć tego samego efektu w prostszy sposób (lokaty bankowe, rachunek oszczędnościowy)?

6. czy naprawdę chcesz w ten sposób lokować swoje oszczędności?

Tutaj przeczytasz duży raport Komisji Nadzoru Finansowego na temat produktów strukturyzowanych.

Tags: , ,