Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Czy Optima Bank ma najlepsze konto oszczędnościowe na rynku?

sty 2, 13 • banki, bezpieczne oszczędzanie, BGŻ Optima, rachunek oszczędnościowyKomentowanie nie jest możliwe

Do 4 lutego 2013r. BGŻ Optima Bank gwarantuje 6,3% rocznie dla nowych środków do wysokości 40 tysięcy złotych oraz 5,8% dla reszty środków bez żadnych limitów. Trudno powiedzieć, co wydarzy się potem, ale od ponad roku Optima jest jednym z najlepszych banków, jeśli chodzi o oprocentowanie depozytów, szczególnie na rachunku oszczędnościowym. Można przypuszczać, że oprocentowanie trochę spadnie, ale wciąż będzie konkurencyjne. Aktualizacja: do 28 lutego wynosi 4,8% w skali roku, do 5 kwietnia będzie to 4,6%, potem spadnie do 3,6% w skali roku.

Czy Optima Bank ma najlepszy rachunek oszczędnościowy w styczniu 2013r.?

Nie, jeśli spojrzymy tylko na oprocentowanie i weźmiemy pod uwagę oferty promocyjne. Getin Bank daje na koncie oszczędnościowym 10% rocznie, ale musimy spełnić kilka warunków, a na dodatek nie wszystkie nasze oszczędności będą podlegać takiemu oprocentowaniu (są limity).

Jakie są warunki, żeby dostać konto oprocentowane na 10% w Getin Banku? Trzeba założyć konto osobiste i utrzymywać na nim comiesięczne wpływy w wysokości 1000zł, a na rachunek oszczędnościowy możemy przelać tylko 10% naszego wynagrodzenia (max. 2000zł). Oprocentowanie 10% obowiązuje tylko przez jeden rok. Co więcej, tylko pierwszy przelew wychodzący z naszego konta w miesiącu jest darmowy, kolejne kosztują 4,99zł. Tutaj szczegóły oferty.

Promocyjną ofertę ma również mBank na rachunku mSaver, ale tutaj warunki są jeszcze bardziej zagmatwane – tutaj szczegóły bieżącej oferty.

Jak wypada w tej konkurencji konto oszczędnościowe BGŻ Optima banku?

Dla przypomnienia – oprocentowanie wynosi w tej chwili 6,3% (do początku lutego 2013r.) dla nowych środków do 40 tysięcy złotych oraz 5,8% dla całej reszty. Aktualizacja: do 28 lutego wynosi 4,8% w skali roku, do 5 kwietnia będzie to 4,6%, potem spadnie do 3,6% w skali roku.

Optima Bank nie wymaga jednak założenia konta osobistego lub jakiegokolwiek innego produktu, żeby klient mógł skorzystać z tych warunków. Co więcej, ten internetowy bank nie prowadzi w ogóle rachunków bieżących – specjalizuje się tylko i wyłącznie w oszczędnościach. Co oznacza również, że nie otrzymamy do naszego rachunku oszczędnościowego w Optima Banku karty debetowej czy kredytowej.

W tej chwili BGŻ Optima proponuje na koncie oszczędnościowym 4% w skali roku dla nowych klientów przez trzy miesiące. Tutaj szczegóły oferty. Konto prowadzone jest całkowicie bezpłatnie.

Jakie są opłaty w Optima Banku?

Nie ma żadnych. Ani ukrytych, ani jawnych. Wiele innych banków w Polsce pobiera opłaty nie tylko za prowadzenie naszego konta oszczędnościowego (to trochę głupie, żeby płacić za możliwość oszczędzania!), ale też za wypłacanie pieniędzy z niego za pomocą przelewów. Jeszcze pierwszy jest zazwyczaj darmowy, ale drugi i kolejne w miesiącu są często płatne.

W Optima Banku nie zapłacimy nic za przelewy wychodzące. Każdy przelew na nasz rachunek w innym banku jest darmowy. Żadnych opłat.

Oczywiście BGŻ Optima bank nie pobiera też opłat za prowadzenie rachunku czy też wydzielenie sobie podrachunków o różnych nazwach, np. „wakacje” czy „komunia Janka”. Zerowe koszty to chyba najlepszy dowód na to, że BGŻ Optima nie komplikuje swoich warunków i nie szuka okazji, żeby uszczknąć z naszych oszczędności kilka złotych tu, kilka złotych tam. Przecież nie po to wpłacamy pieniądze na konto oszczędnościowe, żeby najpierw za to płacić.

W tej chwili BGŻ Optima proponuje na koncie oszczędnościowym 4% w skali roku dla nowych klientów przez trzy miesiące. Tutaj szczegóły oferty. Konto prowadzone jest całkowicie bezpłatnie.

Tak wygląda BGŻ Optima Bank od wewnątrz:

konto oszczędnościowe Optima Bank oprocentowanie do lutego 2013 - 6,3%

konto oszczędnościowe Optima Bank oprocentowanie do lutego 2013 – 6,3%

Czy Optima Bank jest bezpieczny i jak często płaci odsetki?

BGŻ Optima podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, jak każdy inny bank w Polsce, oraz posiada gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). To oznacza, że nasze oszczędności zdeponowane na rachunku oszczędnościowym są bezpieczne w tym samym zakresie co w innych polskich bankach.

Jeśli chodzi o odsetki, są one wypłacane bezpośrednio na nasze konto oszczędnościowe na koniec każdego miesiąca. Są dopisywane do naszych oszczędności i w kolejnym okresie również podlegają oprocentowaniu. Dzięki temu nasz kapitał zaczyna działać jak kula śniegowa – staje się z miesiąca na miesiąc coraz większy dzięki odsetkom. Jeśli dodatkowo będziemy regularnie dopłacać do naszego rachunku, nasze oszczędności będą rosły w bardzo szybkim tempie. Dzięki wysokiemu oprocentowaniu oraz braku opłat i innych kosztów.

W tej chwili BGŻ Optima proponuje na koncie oszczędnościowym 4% w skali roku dla nowych klientów przez trzy miesiące. Tutaj szczegóły oferty. Konto prowadzone jest całkowicie bezpłatnie.

Co jeszcze warto wiedzieć o rachunku oszczędnościowym 6,3% Optima Banku?

Na pewno to, że jest to bank internetowy – nie ma swoich placówek. Większość operacji będziemy mogli wykonać za pomocą bankowości elektronicznej – przyjaznej dla użytkownika, prostej i bezpiecznej. W razie problemów – telefon na infolinię i sprawa załatwiona.

Druga ważna rzecz to brak możliwości wypłacania środków za pomocą karty z bankomatów. Do tego rachunku nie dostaniemy karty debetowej, a Optima Bank nie ma swoich bankomatów w żadnym mieście. Do swoich pieniędzy będziemy mogli się dostać tylko przelewając je na swoje konto osobiste w innym banku – a wtedy hulaj dusza!

W tej chwili najlepszy sposób na założenie konta oszczędnościowego w BGŻ Optima to założenie Lokaty Bezkarnej na 3 miesiące na 5,8% w skali roku.. Możesz też przeczytać opinie o BGŻ Optima.

Jeśli chcesz porównać rachunek oszczędnościowy Optima Banku z innymi pod względem oprocentowania i innych warunków, tutaj znajdziesz duży wybór.

Tags: , , , , ,