Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Czy warto prowadzić księgowość w Tax Care?

lut 8, 13 • księgowość dla firm, rachunek firmowy, różneKomentowanie nie jest możliwe

Tax Care to nie jest księgowość dla każdego, mimo że z krzykliwych reklam tej firmy może wynikać coś innego.

Jeśli chcemy maksymalnie obniżyć koszty prowadzenia rachunkowości w jednoosobowej firmie, praktycznie nie mamy tam czego szukać. Oferta księgowości za 1zł miesięcznie to nic innego jak marketingowy wabik – żeby Tax Care prowadziło nam za taką cenę księgę rozchodów i przychodów musimy dodatkowo za ich pośrednictwem podpisać umowę na drogie produkty powiązane (np. plan systematycznego oszczędzania czy kredyt).

Jeśli chcemy mieć bliski kontakt z naszą księgową i przyjemną atmosferę typową dla małych biur (szczególnie w małych miastach), nie mamy w Tax Care czego szukać. To sieciowa firma, w której będziemy mieli do czynienia z doradcami zaledwie pośredniczącymi między nami a naszymi księgowymi. Do naszej dyspozycji będzie za to infolinia oraz nowoczesny system internetowy.

Jeśli liczymy na bezpłatny kredyt, darmowe prezenty za założenie lokaty lub na to, że ktoś bez opłat założy za nas firmę, również możemy być rozczarowani. Tax Care agresywnie się reklamuje korzystając z tych wszystkich haseł jako marketingowych zabiegów. I jako takie należy je traktować, pamiętając jednocześnie, że interesują nas przede wszystkim usługi księgowe. Szczególnie początkujący przedsiębiorcy, którzy liczą na szczerą, edukacyjną poradę, mogą mieć (często słuszne) wrażenie manipulacji i dezinformacji po spotkaniach z doradcami.

Prościej i taniej niż w Tax Care można prowadzić księgowość na kilka sposobów:

1. samodzielnie,

2. z użyciem programów i aplikacji internetowych (np. przez biuro inFakt)

3. u zaprzyjaźnionych księgowych,

4. w małych biurach księgowych.

Tyle ostrzeżeń. Wszystkim, którzy wytrwali do tego momentu i nie czują się zniechęceni, proponuję przyjrzenie się rzeczy najważniejszej – samej ofercie firmy oraz sposobowi, w jaki ją realizuje.

Dla kogo jest księgowość Tax Care?

Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółek jawnych i cywilnych, które akceptują i doceniają następujące cechy usługi księgowej:

1. Pakiety oparte o ilość dokumentów

W reklamach Tax Care dominuje cena 1zł miesięcznie za usługi księgowe, w praktyce firma nie świadczy ich tak tanio przez dłużej niż krótki okres promocyjny. Na dodatek tylko wtedy, jeśli założymy za jej pośrednictwem dodatkowe produkty finansowe.

Standardowe abonamenty są oparte o rodzaj rozliczenia (np. książka przychodów i rozchodów, ryczały z VAT, ryczałt bez VAT, itp.) oraz ilość dokumentów przetwarzanych miesięcznie – stawki zaczynają się od ok. 100zł miesięcznie i rosną wraz z liczbą rachunków i faktur. Na stronie internetowej firmy w kilku krokach możemy policzyć symulację dla potrzeb swojej firmy.

Czy opłaca się mieć księgowość w Tax Care?

Czy opłaca się mieć księgowość w Tax Care?

Na całość kosztów składają się: stały abonament oraz zmienna stawka uzależniona od liczby dokumentów.

Warto dobrze dopasować abonament do swoich potrzeb, ponieważ dodatkowe dokumenty oznaczają dużo wyższe koszty. Inną sprawą, którą należy podkreślić, jest konieczność terminowego dostarczania rachunków i faktur – zwłoka kosztuje (chyba że od początku wykupujemy dodatkowy pakiet usług, który zawiera wydłużony czas dostarczania dokumentów).

Podsumowując: Tax Care proponuje jasno określony pakiet usług, który wycenia na podstawie znanych nam kryteriów – dużo łatwiej będzie go wybrać tym przedsiębiorcom, którzy znają swoje firmy i ich wymagania.

2. Księgowość internetowa

Jednym z najważniejszych atutów Tax Care jest możliwość wglądu w swoje księgi przez internet. Panel użytkownika jest bardzo podobny do bankowości internetowe (Tax Care to część grupy Getin Leszka Czarneckiego), ale zamiast narzędzi finansowych mamy dominację narzędzi księgowych. Tak wygląda to w praktyce.

Księgowość internetowa w Tax Care - możliwa integracja z bankiem i Allegro

Księgowość internetowa w Tax Care – możliwa integracja z bankiem i Allegro

Tax Care współpracuje z Idea Bank oraz Noble Bank (również grupa Getin) i umożliwia zintegrowanie księgowości z kontem firmowym. Jeśli takie udogodnienia są dla nas ważne, nie da im nam małe biuro księgowe czy bezpłatna księgowość internetowa. Dla właścicieli firm, którzy lubią mieć pełny ogląd sytuacji oraz korzystają z nowoczesnych rozwiązań, może być to duży plus. Podobne rozwiązania (choć bez integracji z bankiem) oferują też inne firmy – tutaj oferta jednej z nich.

Zresztą – w darmowym pakiecie dodatkowym Tax Care umożliwia klientom zintegrowanie internetowej księgowości z kontem Allegro.pl. Jeśli ktoś prowadzi sprzedaż na tej platformie, warto rozważyć tego typu integrację, tym bardziej że nie generuje dodatkowych kosztów.

3. Usługi dodatkowe

Integracja księgowości z Allegro.pl to usługa bezpłatna, ale bardziej wymagający klienci mogą mogą zdecydować się na płatne pakiety usług w Tax Care. Oczywiście jeśli czują się komfortowo powierzając więcej spraw firmie oferującej zasadniczo usługi księgowe.

Dodatkowe usługi w Tax Care - uwaga na opłaty

Dodatkowe usługi w Tax Care – uwaga na opłaty

Wśród dodatkowych usług, które możemy nabyć za pośrednictwem Tax Care są między innymi rozliczenie wynagrodzeń pracowników, rozliczenia prywatne, pakiet medyczny czy konsultacje prawne. Warto pamiętać, że każdą z tych usług możemy też kupić na wolnym rynku, a Tax Care niekoniecznie zagwarantuje nam najlepszą ofertę. Jest tylko pośrednikiem i integratorem usług dla małych firm.

4. Dodatkowe produkty finansowe

Ofertę księgową Tax Care często przyćmiewają inne produkty finansowe, które doradcy czy konsultanci telefoniczni uparcie starają się powiązać z usługami rachunkowymi. Nie mamy obowiązku z nich korzystać, szczególnie jeśli nie są nam w ogóle potrzebne.

Ale Tax Care we współpracy z Idea Bankiem, Noble Bankiem i innymi firmami z grupy Getin (i nie tylko) przygotował kilka unikalnych na rynku rozwiązań. Nie dla każdego będą odpowiednie (zachęcam do przeczytania jeszcze raz trzech paragrafów wstępu), ale dla pewnej grupy świadomych i szukających optymalizacji finansowej i podatkowej klientów, mogą być naprawdę korzystne.

Zresztą spotkanie z doradcą jest bezpłatne i do niczego nie zobowiązuje, a może rozjaśnić wiele wątpliwości wokół oferty i firmy (choćby skrajne opinie o Tax Care na formach internetowych).

Tutaj formularz kontaktowy, za pomocą którego umówimy się na spotkanie w najbliższym oddziale.

Tutaj inne oferty księgowości dla firm – biuro inFakt oraz Wfirma (dobre rozwiązanie dla prowadzących sklepy internetowe).

Tax Care – opinie na forum

Na forach internetowych można spotkać bardzo gorące opinie o firmie Tax Care – spora część z nich jest złośliwa (na tym forum niektóre negatywne opinie pojawiają się kilka razy wśród ponad tysiąca wpisów – są po prostu regularnie przeklejane), spora część jest wyłącznie emocjonalnym opisem spotkań z doradcami, spora część jest w jakimś stopniu prawdziwa, choć silnie subiektywna.

Co o tej firmie sądzić? Czy warto założyć tam księgowość dla swojej firmy? Na pewno nie, jeśli jesteśmy wśród przedsiębiorców i właścicieli firm opisanych we wstępie do tego artykułu. Na pewno nie, jeśli nie rozumiemy przedstawionej nam oferty oraz nie potrafimy określić swoich prawdziwych potrzeb w sferze podatków i finansów. Na pewno nie na pierwszym spotkaniu za doradcą, który będzie dążył (taką ma pracę) do jak najszybszego finalizowania sprzedaży.

Jeśli interesuje nas nowoczesna księgowość, z możliwością integracji z kontem bankowym czy platformą Allegro oraz możliwością dobrania dodatkowych usług (w tym niekonwencjonalnych rozwiązań finansowych), nie zaszkodzi umówić się na spotkanie i stawić się na nie z odpowiednim nastawieniem.

Tutaj formularz kontaktowy dla ciekawych i odważnych. Spotkanie jest bezpłatne, niezobowiązujące, można napić się dobrej kawy i wyrobić sobie własną opinię o Tax Care.

Tutaj inne oferty księgowości dla firm – biuro inFakt oraz Wfirma.

Tags: , , ,