Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Czy warto założyć konto oszczędnościowe dla dziecka PKO Junior?

lis 7, 13 • banki, bezpieczne oszczędzanie, konto oszczędnościowe dla dziecka, PKO BPKomentowanie nie jest możliwe

Czy dziecko poniżej 13 roku życia powinno mieć własny rachunek w banku? Czy powinno już w tym wieku interesować się oszczędzaniem i prostą matematyką finansową? Czy warto uczyć takiego malucha bankowości, gospodarności i przedsiębiorczości? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedzieliśmy twierdząco, powinna nas zainteresować oferta edukacyjnego konta oszczędnościowego dla dziecka w banku PKO BP.

PKO Konto Dziecka to naprawdę innowacyjny pomysł największego polskiego banku – nie jest to zwyczajne konto oszczędnościowe dla dziecka lub dla rodzica myślącego o zabezpieczeniu przyszłości finansowej dziecka. To cały projekt edukacyjny, który łączy przyjemne z pożytecznym – atrakcyjnie oprocentowane konto oszczędnościowe dla najmłodszych i edukacyjny serwis internetowy, który w interaktywnej formie uczy dzieciaki podstaw zarządzania finansami.

Dla kogo przeznaczone jest konto oszczędnościowe PKO Junior?

Wysokie oprocentowanie + edukacja dziecka

Wysokie oprocentowanie + edukacja dziecka

To rachunek oszczędnościowy dla dzieci poniżej 13 roku życia – zakładany i monitorowany przez rodzica, który należy jednak do naszego podopiecznego.

Co prawda – do 13 roku życia dzieci nie mogą dowolnie dysponować środkami na koncie bankowym, dlatego do rachunku PKO Konto Dziecka nie jest wydawana karta płatnicza, a każdy przelew wychodzący lub doładowanie telefonu musi zatwierdzić rodzic. Małoletni właściciel konta może za to wykonywać dowolne operacje wewnątrz swojego rachunku i do woli korzystać z narzędzi przygotowanych specjalnie po to, żeby w interaktywnej formie zachęcać dzieci do gospodarności, przezorności i przedsiębiorczości.

Co najważniejsze – wygląd systemu transakcyjnego dziecka jest zupełnie inny niż standardowy widok dorosłego klienta banku. PKO BP stworzyło od podstaw dedykowaną aplikację dla najmłodszych, która łączy elementy poważnych finansów z zabawą.

Konto Dziecka w PKOBP wspiera edukację finansową

Konto Dziecka w PKOBP wspiera edukację finansową

Osobny wgląd w saldo, operacje i uprawnienia na Koncie Dziecka ma rodzic – służy do tego tzw. aplikacja rodzica, która wbudowana jest w system bankowości elektronicznej PKO BP. Dlatego rodzic musi posiadać konto w PKO – jeśli jeszcze nie posiada, najprostszym rozwiązaniem będzie założenie Konta Rodzica, które jest bezpłatne i może służyć w zasadzie tylko do nadzoru nad PKO Konto Dziecka.

Rachunek oszczędnościowy Konto Dziecka w PKO z wysokim oprocentowaniem można założyć przez internet bez wychodzenia z domu.

Jakie jest oprocentowanie i inne warunki na koncie oszczędnościowym dla dziecka w PKO?

Czy to się w ogóle opłaca? Czy chodzi tu tylko o edukację, czy nasze dziecko rzeczywiście będzie mogło zarobić na odsetkach od swojego kapitału?

To ważne pytania zarówno dla dziecka, jak i rodzica. W chwili publikacji tego artykułu PKO BP proponuje oprocentowanie 4,5% w skali roku dla środków do wysokości 2500zł, a dla oszczędności ponad tą kwotę 2% w skali roku.

Oprocentowanie 4,5% w skali roku na koncie oszczędnościowym to naprawdę świetne warunki – najlepsze standardowe konta oszczędnościowe rzadko płacą w tej chwili więcej niż 3% w skali roku. Pewnym ograniczeniem jest limit kwoty, którą obejmie to oprocentowanie, ale jeśli nasze dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę z oszczędzaniem lub my dopiero zaczynamy odkładać środki na przyszłość pociechy, 2500zł to nie jest wcale taki niski pułap.

Jeśli dodamy do tego możliwość założenia konta oszczędnościowego dla dziecka w PKO BP przez obu rodziców, limit środków z ponadprzeciętnym oprocentowaniem wzrośnie do 5000zł. To daje rodzicom i ich podopiecznym sporo przestrzeni do gromadzenia kapitału na przyszłość.

Co ciekawe – odsetki kapitalizowane są co tydzień!

A jakie są opłaty za Konto Dziecka w PKO? Jest ono zakładane i prowadzone bezpłatnie, bez prowizji wpłacamy i wypłacamy z niego gotówkę w oddziałach banku oraz za pomocą kanałów elektronicznych.

Co ważne – bezpłatne jest również Konto Rodzica, które musimy założyć, jeśli nie posiadamy jeszcze konta osobistego w PKO. Jedynym kosztem może być nieużywana karta płatnicza, ale można jej nie zamawiać lub szybko zastrzec i uniknąć tego stałego kosztu. W tej sytuacji zarówno konto oszczędnościowe dla dziecka, jak i Konto Rodzica będą bezpłatne.

Rachunek oszczędnościowy Konto Dziecka w PKO z wysokim oprocentowaniem można założyć przez internet bez wychodzenia z domu.

PKO Junior i edukacja finansowa

Często narzekamy na poziom edukacji finansowej w polskim społeczeństwie przejawiający się między innymi problemami z prostą matematyką finansową, niskimi przeciętnymi oszczędnościami na tle innych krajów oraz naiwnością w kontaktach z doradcami finansowymi. Rachunek Konto Dziecka w PKO BP to projekt przede wszystkim edukacyjny.

Serwis transakcyjny dostosowany jest do potrzeb i zainteresowań najmłodszych – jest żywy, interaktywny i przypomina grę. W naturalny dla współczesnych dzieci sposób wprowadza je w świat prostej matematyki finansowej, gospodarności i przedsiębiorczości.

Co dokładnie mogą robić w serwisie PKO Junior dzieci? Mogą tworzyć wirtualne skarbonki i oszczędzać na konkretne cele – system pomoże obliczyć im, ile muszą regularnie oszczędzać, żeby je osiągnąć i będzie do tego motywował.

Czy warto założyć konto oszczędnościowe dla dziecka w PKOBP?

Czy warto założyć konto oszczędnościowe dla dziecka w PKOBP?

Za wykonanie zadań (np. regularność i konsekwencję) młodzi adepci finansów osobistych otrzymują odznaki, a rodzice mogą dodatkowo wpływać na swoje pociechy definiując dla nich tzw. wyzwania.

System jest kolorowy i przyjazny najmłodszym, ale wprowadza też elementy, które w przyszłości pojawią się na dorosłych kontach bankowych. Do tego zarówno posiadacze rachunku, jak i ich opiekunowie otrzymują od banku PKO BP materiały edukacyjne z zakresu finansów osobistych.

Ogólnie rachunek oszczędnościowy Konta Dziecka to naprawdę ciekawa inicjatywa największego i najstarszego banku w Polsce – rodziców i dzieci przyciągać powinny do niego nie tylko zerowe koszty i wysokie oprocentowanie (w chwili publikacji tego artykułu 4,5% w skali roku do 2500zł), ale też walory edukacyjne i innowacyjność całego projektu. Żaden inny bank w Polsce nie proponuje takiego pakietu dla dziecka w wieku 10 czy 12 lat jak PKO BP.

Rachunek oszczędnościowy Konto Dziecka w PKO z wysokim oprocentowaniem można założyć przez internet bez wychodzenia z domu.

Tags: , , , , , ,