Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Czy warto założyć konto oszczędnościowe w Deutsche Bank?

Konto oszczędnościowe db 24h jest oprocentowane na 6% w stosunku rocznym w momencie pisania tego tekstu. Jest to niestety 6% z gwiazdką. Tak wysokie oprocentowanie na naszym rachunku oszczędnościowym w Deutsche Bank dostaniemy tylko wtedy, gdy spełnimy dodatkowe warunki. Wobec tego czy warto założyć konto oszczędnościowe w DB? Jakie są o nim opinie klientów?

Jeśli chodzi o oprocentowanie kont oszczędnościowych w styczniu 2013, Deutsche Bank plasuje się w samej czołówce stawki – wyprzedza go jedynie BGŻ Optima oraz Getin Bank na swoim rachunku promocyjnym Super Saver.

Deutsche Bank konto oszczędnościowe i osobiste – drobny druk

Ale DB oferuje 6% na rachunku oszczędnościowym tylko klientom, którzy założą w banku także konto osobiste. Czyli mamy tu do czynienia z pakietem, z transakcją wiązaną. Podwyższone oprocentowanie w zamian za założenie rachunku bieżącego. Nie każdy jest przekonany do tego typu produktów.

Na pewno trzeba dokładnie prześwietlić konto osobiste dbNET Deutsche Banku. Jeśli spodziewaliśmy się wysokich opłat i innych wymagań, będziemy mile zaskoczeni. Rachunek bieżący dbNET jest całkowicie darmowy, jeśli chodzi o podstawowe funkcje (tutaj tabela opłat).

Nie ma opłat za otwarcie i prowadzenie konta, nie ma opłat za wypłaty z bankomatów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie (do naprawdę wyjątkowa cecha tego konta). Darmowe są również zwykłe przelewy wykonywane samodzielnie przez internet, a także wydanie oraz obsługa karty płatniczej Visa Electron pod warunkiem, że raz w miesiącu jej użyjemy przy płatności.

Czyli w pakiecie mamy konto oszczędnościowe db 24h oprocentowane na 6% oraz zupełnie darmowy rachunek osobisty dbNET z dostępem do internetu (poniżej zdjęcie serwisu transakcyjnego).

Czy warto założyć konto oszczędnościowe w Deutsche Bank - opinie

Czy warto założyć konto oszczędnościowe w Deutsche Bank – opinie

Niestety oprocentowanie rachunku oszczędnościowego w DB na 6% nie odnosi się do wszystkich środków. A mogło być tak pięknie. W momencie pisania tego tekstu takimi warunkami jest objęte tylko pierwsze 10 tysięcy naszych oszczędności. Co się dzieje z resztą naszych pieniędzy? Są oprocentowane na 3% w skali roku, czyli o połowę mniej.

Jeśli nasze oszczędności nie są bardzo duże lub jeśli nadwyżki trzymamy na wysoko oprocentowanych lokatach (tutaj ranking styczeń 2013), takie warunki powinny nam przeszkadzać. Szczególnie jeśli nie mamy darmowego, funkcjonalnego konta osobistego.

Przejście do Deutsche Banku może wtedy oznaczać całkowicie bezpłatne konto bankowe (tak przynajmniej to wygląda w styczniu 2013 i od dłuższego czasu) oraz oprocentowanie 6% na koncie oszczędnościowym do kwoty 10 tysięcy złotych.

Biorąc pod uwagę, że rachunki oszczędnościowe służą do odkładania bieżących nadwyżek, a nie oszczędzania długoterminowego, np. na emeryturę czy mieszkanie, oferta Deutsche Bank jest atrakcyjna i całkiem praktyczna. Tylko korzystać.

Tutaj założysz konto oszczędnościowe db24h, a tutaj konto osobiste dbNET przez internet.

Jakie są opinie klientów o koncie w Deutsche Bank?

Wielu klientów zwraca uwagę na funkcjonalny i intuicyjny serwis internetowy, który otrzymujemy razem z naszym kontem osobistym i oszczędnościowym w Deutsche Banku. Bank zadbał o to, żeby wykonywanie transakcji i innych operacji było wygodne i z godne z nowoczesnymi technologiami.

Inna powtarzająca się opinia o Deutsche Banku to wysoki standard obsługi w placówkach oraz dbałość o szczegóły. Bank w bardzo jasny sposób opisuje swoje produkty, zwracając dużą uwagę na tzw. drobny druk oraz gwiazdki. Jeśli są jakieś obostrzenia i warunki, DB nie stara się ich ukrywać przed klientami.

Jedną z negatywnych opinii o Deutsche Bank jest ich wciąż niewielka sieć placówek, szczególnie poza największymi miastami. O ile mieszkańcy Wrocławia, Warszawy czy Krakowa nie będą mieli problemu ze skorzystaniem z opieki fizycznego doradcy, mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą mieć z tym problem.

Warto jednak pamiętać, że częścią pakietu z kontem osobistym Deutsche Bank jest bezpłatne korzystanie z wszystkich bankomatów w Polsce oraz zagranicą, co załatwia problem dostępu do gotówki. Poza tym dbNET jest typowym kontem internetowym – praktycznie wszystkie operacje załatwimy przez internet.

Inna negatywna opinia, tym razem o koncie oszczędnościowym w Deutsche Banku dotyczy opłaty za przelewy wychodzące. Jak w wielu innych bankach, również w DB pierwszy przelew z naszego rachunku na inne konto jest darmowy, ale za kolejne zapłacimy po 8zł. To więcej niż np. na rachunku oszczędnościowym w mBanku (5zł), ale mniej niż w Kredyt Banku (10zł). Z drugiej strony konto oszczędnościowe powinno, jak nazwa wskazuje, służyć głównie do oszczędzania. I tą swoją podstawową funkcję DB wypełnia doskonale.

Tutaj założysz rachunek oszczędnościowy w Deutsche Bank bez wychodzenia z domu. Tutaj porównasz je z ofertą innych banków.

Co warto założyć jeśli nie konto oszczędnościowe db24h?

Rachunek oszczędnościowy Deutsche Bank to jeden z wielu na rynku. Z czołowych banków w tej kategorii warto zwrócić uwagę na bank Optima (tutaj szczegółowe opinie na jej temat) oraz konto oszczędnościowe w Getin.

Tutaj znajdziesz ranking kont oszczędnościowych w styczniu 2013.

Tags: , , , , ,