Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Czym się różni konto oszczędnościowe od osobistego?

gru 16, 12 • banki, bezpieczne oszczędzanie, BGŻ Optima, konto osobiste, rachunek oszczędnościowyKomentowanie nie jest możliwe

 Jaka jest różnica między kontem oszczędnościowym i bieżącym? Gdzie przebiega między nimi granica? Czy zawsze są to dwa odrębne rachunki? Jakie są ich główne funkcje i ograniczenia? To bardzo częste pytania, które zadają osoby szukające informacji o kontach bankowych. Poniżej odpowiedzi na każde z nich – i kilka innych.

Czym się różni konto oszczędnościowe od osobistego?

Najważniejsza różnica jest zawarta w nazwach tych rachunków – konto oszczędnościowe służy przede wszystkim do oszczędzania, a konto osobiste do bieżącego zarządzania pieniędzmi. To znaczy takich czynności jak płacenia rachunków, korzystania z karty płatniczej czy przyjmowania przelewów z naszego miejsca pracy.

Jakie jest oprocentowanie rachunków oszczędnościowych i bieżących?

Ważną różnicą między kontem oszczędnościowym a kontem bieżącym jest to, że to pierwsze jest oprocentowane, a drugie zazwyczaj nie lub dużo, dużo niżej. Na naszym koncie oszczędnościowym zarabiamy pieniądze na odsetkach – są one dopisywane co miesiąc do stanu naszego konta. Na tym polega oszczędzanie – nasz kapitał na nas pracuje.

Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych jest różne w różnych bankach oraz zmienne. Co to znaczy, że oprocentowanie jest zmienne? Bank może je w każdej chwili zmienić, dostosować do obecnych warunków na rynku. Najlepsze konta powinny nam jednak dawać o jakiś 0,5-1% mniej niż najlepsze lokaty terminowe na rynku, ale nie jest to sztywna zasada.

Czym się różni konto oszczędnościowe od bieżącego?

Czym się różni konto oszczędnościowe od bieżącego?

Jednym z lepszych i stabilniejszych rachunków oferuje BGŻ Optima, ale wiele innych banków bardzo atrakcyjne konta oszczędnościowe. Tutaj przejrzysz szczegóły różnych ofert.

Na koncie osobistym banki bardzo rzadko proponują jakiekolwiek oprocentowanie, a jeśli już jest ono zdecydowanie niższe niż na oszczędnościowym. Dlaczego? Głównie dlatego, że mamy do swoich pieniędzy bardzo łatwy dostęp, są one w otwartym obiegu – możemy w każdej chwili zapłacić kartą czy wyjąć pieniądze z bankomatu. To nie są oszczędności.

Czy z rachunków oszczędnościowych można wypłacać pieniądze z bankomatu?

Zdecydowana większość banków nie wydaje kart do rachunków oszczędnościowych. To oznacza między innymi, że nie wyciągniemy bezpośrednio z takiego konta pieniędzy z bankomatu. Musimy je przelać na nasze konto bieżące.

I tu dochodzimy do drugiej ważnej różnicy – dostępności naszych pieniędzy. Rachunki oszczędnościowe są trochę z boku naszych finansów – nie ma do nich karty, wiele banków zezwala na tylko jeden darmowy przelew w miesiącu na konto osobiste, nie ustawimy na nich polecenia zapłaty czy zlecenia stałego za nasz rachunek za gaz.

Jeśli konto osobiste to nasz portfel, konto oszczędnościowe to raczej skarbonka. Możemy z niego zawsze wyciągać pieniądze, w niektórych bankach bez żadnych kosztów (np. BGŻ Optima), a innych jednak za drobną opłatą (mBank – 5zł, Kredyt Bank – 10zł). Dlatego rachunek oszczędnościowy używajmy zgodnie z jego przeznaczeniem – do oszczędzania.

Opłaty za rachunek oszczędnościowy i konto osobiste

Jeśli przyjrzymy się ofercie kont bieżących (tutaj recenzja konta w ING, tutaj konta za zero w PKO BP, tutaj cała gama banków), bez problemu znajdziemy takie, które nie pobierają opłat za konto osobiste nigdy lub pod pewnymi warunkami (Alior Sync, mBank, itp.). Większość klientów wciąż płaci jednak za prowadzenie konta, kartę czy wypłaty z bankomatów.

Z kolei większość rachunków oszczędnościowych jest bezpłatna w sensie ich prowadzenia. Opłaty mogą się jednak pojawić, jeśli często wykonujemy przelewy wychodzące (na konto bieżące). Pierwszy jest praktycznie wszędzie za darmo, kolejne albo darmowe (np. BGŻ Optima) lub płatne (mBank, Kredyt Bank).

Czy można mieć konto oszczędnościowe i bieżące w jednym?

Nie bez przyczyny niektóre banki prowadzą tzw. ROR-y, czyli rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Z drugiej strony to tak naprawdę tylko nazwa. Zazwyczaj jest to tylko inne określenie na konto osobiste, nieoprocentowane i nie służące oszczędzaniu rozumianemu jako uzyskiwanie odsetek od kapitału.

Najlepiej jednak rozłączyć bieżące finanse od oszczędności i założyć dwa odrębne konta. Co ważne, nie musimy tego robić w różnych bankach – większość instytucji oferuje w standardzie oba rodzaje kont bankowych. Nasze pieniądze będą w obrębie jednej firmy, ale na dwóch różnych rachunkach o różnym przeznaczeniu. Swoje finanse zorganizujemy tak na przykład w mBanku, ING, BZWBK i wielu innych bankach.

Czy rachunki oszczędnościowe są bezpieczne?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w sensie gwarancji naszego kapitału, jest dobrze. Podlegają one pod te same gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego co lokaty terminowe.

A jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych pieniędzy przed kradzieżą internetową czy podobnymi oszustwami, konto oszczędnościowe oferuje jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa niż rachunek bieżący. Nie ma do niego karty, nie można łatwo przelewać pieniędzy na inne konta, są inne limity, które mogą uniemożliwić niepowołanym użytkownikom dostęp do naszych pieniędzy.

Nadwyżki kapitału lepiej więc trzymać na rachunku oszczędnościowym, nie tylko ze względu na odsetki, ale też większe bezpieczeństwo naszych pieniędzy.

Tutaj znajdziesz bieżące oferty kont oszczędnościowych.

Tags: , ,