Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Gdzie i jakie konto firmowe wybrać – porównanie i kompleksowy przewodnik dla przedsiębiorcy 2013

gru 30, 12 • banki, rachunek firmowy, różneKomentowanie nie jest możliwe

 Wszystkie banki są złe. W każdym zdarzy się nieprzyjemna rozmowa z konsultantem na infolinii, niekorzystna zmiana regulaminów czy podwyżka opłat. Ale któremuś z banków musimy zaufać, że poprowadzi rachunek naszej firmy. I najlepiej, żeby był to bank ze stabilną i korzystną dla nas ofertą, bo żonglowanie kontami firmowymi nie jest najbardziej produktywnym zajęciem dla przedsiębiorcy. Dlatego lepiej wybrać raz, a dobrze. Na dłuższy czas.

Tylko gdzie założyć konto firmowe w 2013r.? Jaki rachunek firmowy jest najlepszy dla małej i średniej firmy? Który bank daje najlepsze warunki za najmniejsze pieniądze?

Dobre konto firmowe – czyli jakie?

Jaki rachunek firmowy jest najlepszy w 2013r.? Nie ma i nie może być jednej odpowiedzi. Zależy ona od tego, czego potrzebuje twoja firma i czego oczekujesz ty.

Typowy zestaw życzeń klienta indywidualnego to darmowe utrzymanie konta (w tym przelewy, karta, wypłaty z bankomatów), łatwy w obsłudze serwis internetowy i dostęp do dodatkowych możliwości (lokat, kredytów, inwestycji, kantoru online itp.).

Dobre konto firmowe powinno spełniać jak najwięcej tego typu wymagań. Jako przedsiębiorcy jesteśmy przecież także właścicielami kont osobistych i wiemy, że mogą być bardzo tanie w użyciu oraz funkcjonalne. Tego samego chcemy dla naszych rachunków biznesowych. Szczególnie jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą lub małą firmę.

Ale opłaty i dostęp do konta przez internet to przecież nie wszystko.

Jeśli mamy większe obroty i wykonujemy mnóstwo operacji w miesiącu, konto firmowe z 10 bezpłatnymi przelewami w miesiącu może okazać się całkiem kosztowne. Jeśli większość naszych partnerów biznesowych jest np. w PKO czy mBanku, może warto zapłacić te parę złotych opłaty, żeby mieć szybszy dostęp do przelewów od nich i szybciej przelewać należności na ich konta. Znaczenie może mieć też dostęp do dobrej jakości doradców i dodatkowych usług (np. księgowości) za pośrednictwem banku. To są złożone sprawy, które warto uporządkować przed podjęciem decyzji. Spróbujmy to zrobić na przykładzie konkretnych kont firmowych w pięciu bankach – mBanku, Idea Banku, Alior Banku, CitiHandlowy oraz Inteligo.

Dobre konto firmowe – mBank mBiznes

Czy warto założyć rachunek firmowy w mBanku? Nie jeśli wykonujemy w miesiącu dużo przelewów z firmy, a zależy nam na niskich opłatach. Bank nie pobiera ich co prawda za otwarcie i prowadzenie konta, za przelewy do ZUS oraz urzędu skarbowego czy za wydanie karty. Ale już za przelewy na obce rachunki zapłacimy 1zł za każdy. Zwolnione z tej opłaty są tylko przelewy na inne rachunki mBank biznes.

Wystarczy, że mamy kilku pracowników, kilku dostawców i partnerów, kilka rachunków do zapłacenia miesięcznie w innych bankach i boom – konto firmowe w mBanku okaże się całkiem kosztowne.

Ale nie ma co skreślać go tylko z tego powodu. Dla małej firmy lub jednoosobowej działalności bez dużej liczby przelewów w miesiącu opłaty będą zerowe lub niskie. Poza tym – co najważniejsze – mBank to bardzo popularny bank wśród klientów i biznesów. Jakie to ma znaczenie?

Choćby takie, że płatności od nich będziemy widzieć na swoim koncie natychmiast, bez oczekiwania na kolejną sesję wychodzącą i przychodzącą. To spore udogodnienie i powód, dla którego wielu handlarzy na Allegro i innych drobnych biznesów internetowych polega tak mocno na mBanku.

Inna sprawa, że mBank ma naprawdę rozbudowany serwis internetowy, w którym możemy zintegrować wszystkie nasze finanse, również osobiste. Na jednej platformie, o bardzo wysokiej jakości wykonania i użyteczności, możemy zarządzać bieżącymi finansami swoimi i firmy, oszczędzać, inwestować w fundusze (Supermarket Funduszy Inwestycyjnych), inwestować na giełdzie (eMakler), a nawet kupować ubezpieczenia samochodowe i turystyczne (Supermarket Ubezpieczeń).

Ciekawostka: na koncie firmowym mBank przelewy do ZUS (zazwyczaj trzy) możemy wykonać za jednym zamachem.

Konto firmowe w mBanku - opinie, czy warto

Konto firmowe w mBanku – opinie, czy warto

Tutaj przeczytasz więcej o bieżącej ofercie rachunków biznesowych mBank, a tutaj założysz konto mBiznes nie wychodząc z domu.

Czy najlepszy rachunek dla biznesu ma Idea Bank?

Idea Bank to młody bank i łatwo zarzucić mu niedociągnięcia w obsłudze klienta i funkcjonalności serwisu internetowego. Można też być trochę sceptycznym, czy bardzo dobre warunki konta firmowego nie zmienią się za kilka czy kilkanaście miesięcy, gdy skończy się okres rozwijania banku. Czy naprawdę wyróżniająca się oferta banku jest na dłużej, na stałe?

Na początek: jaka to oferta? Otóż wszystkie podstawowe funkcje naszego rachunku firmowego są w Idea Banku bezpłatne. Żadnych opłat. Nic za otwarcie i prowadzenie konta. Darmowe przelewy do ZUS, urzędu skarbowego oraz na rachunki w innych bankach w Polsce. Darmowe wydanie i prowadzenie karty oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. To zdecydowanie więcej niż standard. Prawdziwie darmowe konto firmowe.

Czy ta oferta się utrzyma, czy to tylko promocja? Trudno powiedzieć i tego przy żadnym koncie nie będziemy wiedzieć. Ale od ok. dwóch lat od startu Idea Banku te warunki na podstawowych kontach się nie zmieniły i mam nadzieję, że się nie zmienią, bo sam z nich korzystam.

Możemy być jednak pewni, że nasi doradcy w Idea Banku będą nad nami aktywnie pracować, starając się namówić nas na dodatkowe usługi (np. drogie plany oszczędnościowe, usługi księgowe wbudowane w konto, kredyty, itp.). Jeśli ich warunki nam odpowiadają, dlaczego nie? A jeśli nie odpowiadają – po prostu zostańmy przy podstawach i cieszmy się darmowym kontem firmowym.

Wielką zaletą Idea Banku jest za to bez wątpienia oprocentowanie lokat w tym banku. Regularnie przebija wszelką konkurencję, a kompletnym hitem jest lokata jednodniowa.

Czy są jakieś wady? Na pewno bank musi popracować trochę nad swoim serwisem internetowym. Jest co prawda funkcjonalny i wygląda schludnie, ale to jednak nie ta liga co mBank. Szczególnie irytujące jest to, że po przelaniu środków z naszego konta osobistego na firmowe w Idea Banku, musimy się wylogować i ponownie zalogować, żeby zobaczyć efekt operacji. Niby nic, ale trochę utrudnia pracę.

Tutaj założysz konto firmowe Idea Bank bez wychodzenia z domu. Tutaj porównasz je z innymi rachunkami biznesowymi. A tak wygląda od środka:

Czy konto firmowe Idea Bank jest dobre?

Czy konto firmowe Idea Bank jest dobre? Tak wygląda od środka (usunięty stan rachunków)

A może rachunek Alior Bank to najlepsze konto firmowe 2013?

Czy konto firmowe w Alior Banku jest dobre? Ma na pewno kilka cech, które wyróżniają je na tle konkurencji, choćby brak opłat za wypłaty gotówki z wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. W tej kategorii pobija nawet niebywale hojny Idea Bank (ten daje tylko bankomaty w Polsce bez opłat).

Dla rachunków firmowych, które utrzymują średnie miesięczne saldo w wysokości 30 tysięcy złotych, Alior Bank wypłaci bonus w wysokości 100zł – można to potraktować jako swego rodzaju lokatę lub premię. Czy jest to ważna okoliczność dla przedsiębiorcy obracającego tak wysokimi kwotami miesięcznie – osobiście uważam, że nie. Ale każdy musi ocenić sam.

Na koncie firmowym Alior Bank będą opłaty – 3zł za kartę płatniczą oraz 1-1,5zł za każdy przelew wychodzący do innego banku. Za darmo wykonamy za to przelewy do ZUS oraz urzędu skarbowego. Tutaj tabela opłat.

Nie skreślałbym jednak rachunku firmowego w Alior Banku – może być on częścią większej palety usług w tym banku, a jest to naprawdę dynamiczna firma o niebywale kompleksowej ofercie i wysokim standardzie obsługi.

Z naszym kontem możemy zintegrować rachunek osobisty, rachunek maklerski, rachunek forex, a nawet kantor online. Szczególnie ta ostatnia funkcjonalność może dla firm działających na zagranicznych rynkach być na wagę złota. A kantor Alior Banku to jeden z liderów tego rynku.

Tutaj założysz konto firmowe w Alior Banku bez wychodzenia z domu. A tak wygląda od środka:

Rachunek dla firm w Alior Bank od środka

Rachunek dla firm w Alior Bank od środka

Dobre konto firmowe – opinie o CitiHandlowy

A może jednak rachunek biznesowy w banku z tradycjami? CitiHandlowy to klasa sama w sobie i najwyższe standardy obsługi w placówkach oraz poza nimi. Niekoniecznie wszystkie operacje dostaniemy tutaj bez opłat (choć można uzyskać z nich zwolnienie), ale czasem warto zapłacić kilka czy kilkanaście złotych miesięcznie za możliwość korzystania z dopracowanych rozwiązań.

Podstawowe konto firmowe w CitiHandlowy to brak opłat za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, bezpłatne przelewy do innych banków przez internet oraz darmowe prowadzenie rachunków walutowych. Taki pakiet kosztuje 7zł miesięcznie, ale możemy go dostać za darmo, jeśli na naszym firmowym koncie znajdzie się średnie saldo miesięczne w wysokości 2000zł. Wtedy nie ma opłat za prowadzenie konta.

Nie ma ich także wtedy, gdy połączymy nasze konto firmowe w CityHandlowy z naszym kontem osobistym. Wystarczy, że zapewnimy na nim wpływy w wysokości 1500zł miesięcznie. Bank premiuje w ten sposób aktywnych klientów, którzy przenoszą do niego również swoje finanse osobiste.

Nie da się niestety usunąć opłaty 6zł miesięcznie za korzystanie z karty do konta firmowego w Citi Handlowy. Jest to cena, jaką musimy zapłacić za przyjemność korzystania z usług banku z trochę wyższej półki. Z drugiej strony wystarczy sześć przelewów do innych banków w mBanku, żeby tyle samo zapłacić za swoje konto firmowe w nim.

Tutaj umówisz się z doradcą CitiHandlowy przez internet, ale konieczna będzie wizyta w banku, żeby założyć konto i dogadać szczegóły. Które wygląda od środka tak:

Konto firmowe w CitiHandlowy - czy warto?

Konto firmowe w CitiHandlowy – czy warto?

Gdzie najlepsze konto firmowe? Może Inteligo?

Inteligo to internetowa odnoga banku PKO BP, zbliżona swoim charakterem i funkcjonalnością do mBanku. Również konto firmowe w Inteligo można pod wieloma względami porównać właśnie do konta mBank biznes.

Jeśli chodzi o opłaty na rachunku firmowym Inteligo, za darmo otrzymamy przelewy do ZUS oraz urzędu skarbowego, ale już za przelewy na inne rachunki w kraju zapłacimy po 1zł za każdy. I znowu wracamy do podstawowego pytania – czy firma będzie wykonywać dużą ilość przelewów w miesiącu. Jeśli tak, może to nie być najlepsze konto firmowe na rynku.

Za darmo wypłacimy pieniądze z sieci 3200 bankomatów PKOBP, BZWBK oraz eService, a za dodatkowe 4zł miesięcznie możemy wypłacać bez opłat w każdym bankomacie na świecie.

Niewątpliwą zaletą posiadania konta firmowego w Inteligo, podobnie jak w mBanku, jest to, że PKOBP to wciąż jeden z większych graczy na rynku. Wielu naszych klientów i partnerów biznesowych może mieć w nim swoje rachunki, co oznacza, że szybciej zobaczymy pieniądze na swoim koncie i szybciej je wyślemy, bo wszystko odbywać się będzie w obrębie systemu księgowego jednej instytucji.

Tutaj założysz konto firmowe w Inteligo bez wychodzenia z domu. A tak wygląda system transakcyjny:

W jakim banku założyć konto firmowe? Może w Inteligo?

W jakim banku założyć konto firmowe? Może w Inteligo?

Podsumowując – gdzie i jakie konto firmowe wybrać w 2013? Żaden bank nie może się cieszyć tytułem najlepsze konto firmowe, bo dla każdego przedsiębiorcy i każdej firmy dobry rachunek będzie miał trochę inne cechy.

Jeśli szukamy rozwiązania darmowego, ale w pełni funkcjonalnego – wybierzmy Idea Bank (tutaj wniosek). Jeśli przełkniemy drobne opłaty w zamian za dużą gamę funkcjonalności i korzyści – wybierzmy konto firmowe w mBanku (wniosek), Alior Bank (wniosek) lub Inteligo (wniosek). Jeśli jesteśmy gotowi zapłacić trochę więcej za prestiż i wyższy standard obsługi – wybierzmy CitiHandlowy (tutaj formularz kontaktowy).

Wciąż nie możesz się zdecydować, jakie konto firmowe założyć po tym przewodniku? Tutaj znajdziesz szczegółowe porównanie ofert banków dla firm.

Tags: , , , , , , , , , , ,