Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Gdzie oszczędzać w styczniu 2013 – porównanie lokat bankowych

2013 to nie musi być zły rok dla oszczędzających na lokatach i kontach oszczędnościowych. Już w styczniu widać, że oprocentowanie depozytów w bankach spada, ale z drugiej strony spada też inflacja. Czyli na czysto zostaje nam mniej więcej tyle samo lub niewiele mniej realnego zysku co rok temu. A w niektórych przypadkach nawet więcej!

Trzeba tylko dobrze szukać. W styczniu 2013 wciąż znajdziemy na rynku lokaty oprocentowane na 6% i więcej. Większość z nich to oferty na 3 miesiące lub niewiele dłużej, co dla niektórych może być trochę niewygodne, ale i od tego znajdą się wyjątki.

Sprawdź porównanie najlepszych lokat w styczniu 2013 i wybierz coś odpowiedniego dla siebie. Jeśli wciąż potrzebujesz więcej informacji, przeczytaj komentarz pod porównaniem.

Gdzie oszczędzać – porównanie lokat 2013

O depozyty klientów najmocniej walczą w tej chwili małe banki spółdzielcze (SK Bank oraz NeoBank), ale również niszowe banki komercyjne, np. Idea Bank czy Consumer Bank, których nie ma w tym porównaniu.

To od pewnego czasu reguła, że mniejsi są gotowi zaoferować najlepiej oprocentowane lokaty i w styczniu 2013 nic się pod tym względem nie zmienia. Wytłumaczenie jest proste – są to często firmy dopiero budujące swoją pozycję, więc mają większą motywację do przyciągania klientów tego typu propozycjami. W przeciwieństwie do dużych banków typu PKO BP czy BZWBK muszą się starać, żeby przyciągnąć uwagę. Mają też mniejsze koszty obsługi swoich placówek.

Gdzie oszczędzać styczeń 2013 - lokaty bankowe porównanie

Gdzie oszczędzać styczeń 2013 – lokaty bankowe porównanie foto: ALL CHROME

Na szczycie porównania najlepszych lokat bankowych w styczniowym porównaniu SK Bank, czyli Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, oraz NeoBank czyli dawny Wielkopolski Bank Spółdzielczy z Poznania. Te lokalne instytucje przeszły niedawno metamorfozę, zmieniły wizerunek i otworzyły się na klientów.

Czy warto im zaufać? Na pewno nie ma się co bać o bezpieczeństwo depozytów – oba mają gwarancje BFG. Są to również instytucje z tradycjami oraz renomą. Na dodatek niedawno usprawniły swoje systemy informatyczne i praktycznie wszystkie czynności załatwimy w nich online. Również ich lokaty ze stycznia 2013 da się otworzyć w pewni przez internet. Nie trzeba jeździć do Poznania czy Wołomina.

Bardzo dobre warunki na lokatach w styczniu daje też Getin (6 miesięcy), Toyota Bank, Meritum Bank, Polski Bank Przedsiębiorczości oraz Eurobank. Oprocentowanie najlepszych lokat tego miesiąca waha się między 5,5% a 6% dla komercyjnych (nie spółdzielczych banków).

Liderem wśród depozytów na 12 miesięcy jest Toyota Bank (5,8%), Eurobank oraz Meritum Bank niewiele mu jednak ustępują. Są to oferty regularne, co oznacza, że niewykluczone, że znajdziemy banki, które mają oferty promocyjne o wyższym oprocentowaniu w styczniu 2013r.

Przeczytaj też gdzie najlepiej założyć rachunek oszczędnościowy w styczniu 2013.

Tags: , , , ,