Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Gdzie oszczędzać w czerwcu 2013 – ranking i porównanie najlepszych kont oszczędnościowych

Czerwiec będzie kolejnym miesiącem spadków oprocentowania na kontach oszczędnościowych – banki nadal dostosowują się do obniżek stóp procentowych przez bank centralny. Na szczęście, znajdujemy się już w ostatnich fazach obniżek i nie należy się spodziewać tak dynamicznych spadków oprocentowania w kolejnych miesiącach.

Tym niemniej zmiany w ostatnich kilku miesiącach są dla oszczędzających bolesne. Dobry przykład to rachunek oszczędnościowy w BGŻ Optima, którego oprocentowanie spadło od początku 2013r. z 6,3% w skali roku do 3,8% w skali roku – obniżka o 2,5 punktu procentowego.

A jak wygląda ranking najlepszych kont oszczędnościowych za czerwiec 2013? W którym banku najlepiej oszczędzać?

Gdzie oszczędzać – ranking ranking oszczędnościowych w czerwcu 2013?

1. Konto oszczędnościowe Deutsche Bank – do 20 czerwca 6% dla depozytów do 10 tysięcy

Deutsche Bank - 6% w skali roku do 20 czerwca 2013 - dla 10 tysięcy złotych

Deutsche Bank – 6% w skali roku do 20 czerwca 2013 – dla 10 tysięcy złotych

Do połowy miesiąca liderem pozostanie Deutsche Bank, który od dłuższego czasu oferuje jedno z lepiej oprocentowanych kont oszczędnościowych. Płaci 6% w skali roku, ale tylko za depozyty do 10 tysięcy złotych. Powyżej tej kwoty oprocentowanie spada o ponad połowę.

Konto oszczędnościowe w Deutsche Bank to dobry wybór dla klientów z mniejszą kwotą oszczędności. W tej kategorii bank nie ma konkurencji. Ale jeśli mamy dużo wyższe środki niż 10 tysięcy, lokowanie ich w Deutsche Bank to nie jest najlepszy pomysł.

Tak korzystnie oprocentowany rachunek oszczędnościowy jest częścią większego pakietu – musimy mieć konto osobiste w Deutsche Bank z kartą płatniczą. Jeśli wykonamy w miesiącu jedną transakcję bezgotówkową kartą, znika jedyna opłata w całym pakiecie – za obsługę karty.

Atrakcyjne oprocentowanie rachunku oszczędnościowego w Deutsche Bank potrwa tylko do połowy miesiąca. Zgodnie z informacjami banku, zmiana oprocentowania nastąpi od 20 czerwca 2013r. Wtedy to oprocentowanie dla pierwszych 10 tysięcy spadnie do 4% w skali roku, a dla nadwyżki ponad tą kwotę do 2% w skali roku. Obecnie depozyty ponad 10 tysięcy są oprocentowane na 2,5% w skali roku.

Tutaj więcej informacji o aktualnej ofercie konta oszczędnościowego w pakiecie z osobistym w Deutsche Bank. Rachunek da się założyć w 100% przez internet.

2. Konto oszczędnościowe Meritum Bank – 4,1% do końca czerwca, 4% do końca roku, bez limitów i kosztów

Najlepsze konto oszczędnościowe czerwiec 2013 - Meritum Bank?

Najlepsze konto oszczędnościowe czerwiec 2013 – Meritum Bank?

W kategorii oszczędności warto zwrócić uwagę na dynamicznie rozwijający się bank z Gdańska – Meritum Bank. Kilka miesięcy temu zadeklarował, że do końca 2013r. nie obniży oprocentowania rachunku oszczędnościowego poniżej 4%. A ile proponuje w czerwcu 2013? 4,1%.

Co ważne – dotyczy to wszystkich środków, od pierwszej złotówki i bez górnego limitu. To idealna sytuacja dla klientów z większą ilością gotówki, którzy poszukują stabilizacji na najbliższe miesiące.

Trudno się spodziewać, żeby inny bank wyszedł przed szereg i proponował oprocentowanie znacząco odbiegające od standardowego. Bardziej prawdopodobne są raczej dalsze spadki, jeśli bank centralny po raz kolejny obniży stopy procentowe. W tym kontekście gwarancja minimalnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym do końca 2013r. w Meritum Bank to interesująca propozycja.

Ponadto dla nowych klientów Meritum Bank przygotował także jednorazową Pierwszą Lokatę, którą można założyć w miesiąc od aktywacji konta. Możemy na niej zdeponować do 20 tysięcy złotych na okres 3 miesięcy. W tej chwili Pierwsza Lokata w Meritum Bank jest oprocentowana na 5% w skali roku.

Konto oszczędnościowe w Meritum Bank również jest częścią pakietu. Podobnie jak w Deutsche Bank będziemy musieli założyć konto osobiste. Żeby było darmowe możemy zrobić dwie rzeczy – zrezygnować z karty płatniczej wydawanej do konta lub wydać nią co najmniej 200zł w transakcjach bezgotówkowych. W każdym z tych przypadków unikniemy jedynej stałej opłaty za podstawowe usługi – opłaty za obsługę karty.

Tutaj szczegóły aktualnej oferty Meritum Banku na koncie oszczędnościowym z gwarancją oprocentowania co najmniej 4% do końca 2013r.

3. Rachunek oszczędnościowy 4,0% w Millennium Bank

4% w skali roku dla nowych środków do 50 tysięcy złotych proponuje swoim klientom bank Millennium. Oprocentowanie obowiązuje przez trzy kolejne miesiące (92 dni) od momentu wpłacenia pierwszych środków. Promocja trwa do 7 lipca 2013r., co oznacza w praktyce, że do tego dnia możemy wpłacić swoje oszczędności i uzyskać promocyjne oprocentowanie przez kolejne 92 dni.

Tutaj więcej informacji o promocyjnym koncie oszczędnościowym w Millennium Bank. Tutaj można założyć ten rachunek oszczędnościowy przez internet.

4. Konto oszczędnościowe 3,8% w banku BGŻ Optima

O 0,2% w stosunku do maja 2013 spadło oprocentowanie na koncie oszczędnościowym BGŻ Optima. Wynosi w tej chwili 3,8% w skali roku i bank już zapowiada, że w lipcu po raz kolejny będzie zmuszony zmniejszyć ilość wypłacanych klientom odsetek.

Niższe w porównaniu z konkurencją oprocentowanie rekompensuje fakt, że BGŻ Optima nie pobiera żadnych opłat za swoje usługi i nie wymaga zakładania konta osobistego czy karty płatniczej. Poza tym oprocentowanie konta dotyczy wszystkich środków.

Oprócz oferty oszczędnościowej bank przygotował dla swoich klientów możliwość inwestowania w fundusze bezpośrednio z panelu internetowego (m.in. w fundusze Skarbiec i Union Investment). Na uwagę zasługuje także program rabatowy uprawniający do naprawdę atrakcyjnych zniżek. W BGŻ Optima dostajemy więc najbardziej elastyczne i wyjątkowo funkcjonalne konto oszczędnościowe.

Znajdzie się również sposób na wyższe odsetki przez pierwsze trzy miesiące w BGŻ Optima. Taką możliwość daje założenie Lokaty Bezkarnej – jest to jednorazowy depozyt na 3 miesiące dla nowych klientów, z możliwością wcześniejszego zerwania bez utraty odsetek. Możemy tak odłożyć do 20 tysięcy złotych. W momencie pisania tego artykułu jego oprocentowanie wynosi 4,3% w skali roku. Jeszcze miesiąc temu było to 5,8% w skali roku i można spodziewać się dalszych spadków (choć już nie tak dramatycznych).

Tutaj więcej informacji o aktualnym oprocentowaniu promocyjnej Lokaty Bezkarnej w BGŻ Optima – można ją założyć przez internet. Tutaj aktualna oferta banku BGŻ Optima na czystym koncie oszczędnościowym.

4. Najlepsze konta oszczędnościowe z dodatkowymi warunkami w czerwcu 2013 – porównanie

Bank są skłonne zapłacić trochę więcej za nasze oszczędności, jeśli zaakceptujemy dodatkowe warunki lub skorzystamy z innych produktów z ich oferty. Warto jednak dokładnie sprawdzać, skąd bierze się ponadprzeciętne oprocentowanie i czego banki oczekują w zamian.

a) rachunek oszczędnościowy Super Saver w Getin Bank – 10% w skali roku z gwiazdką

Imponujące 10% w skali roku daje na koncie oszczędnościowym Super Saver Getin Bank. Jest ono jednak częścią większego pakietu z ROR-em obarczonym dodatkowymi warunkami. Bank uzależnia ilość oszczędności, które możemy co miesiąc zgromadzić na rachunku oszczędnościowym Super Saver, od tego ile mamy miesięcznych wpływów na nasze konto osobiste. To ogranicza ilość odsetek do uzyskania. Jest za to gwarancja stałego oprocentowania przez pierwsze 12 miesięcy korzystania z konta.

Tutaj można założyć rachunek oszczędnościowy Super Saver w Getin Banku oprocentowanym na 10% w pierwszym roku.

b) Family Saver – konto oszczędnościowe na 8% w Open Finance

8% w skali roku dostaniemy na koncie oszczędnościowym Family Saver proponowanym przez firmę doradczą Open Finance. Jakieś minusy? Niestety jest ono jednak obarczone jeszcze większą liczbą warunków, ograniczeń i opłat niż konto Super Saver. Konieczne będzie założenie konta osobistego oraz aktywność na nim. Propozycja należy do skomplikowanych.

Poniżej najnowszy ranking kont oszczędnościowych (czerwiec 2013r.) – porównanie większej ilości banków.

Tags: , , , , ,