Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Gdzie oszczędzać w grudniu 2013 – ranking i porównanie najlepszych kont oszczędnościowych

Banki nie będą w grudniu Świętym Mikołajem dla swoich klientów, jeśli chodzi o oprocentowanie kont oszczędnościowych. Przez cały rok 2013 odsetki, które można było otrzymać odkładając w ten sposób pieniądze, topniały w oczach – najpierw zniknęły oferty powyżej 6% rocznie, potem 5% rocznie, a w tej chwili trudno znaleźć bank, który zapłaci więcej niż 3,5% w skali roku.

Jest to konsekwencja obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, które prawdopodobnie pozostaną na niezmienionym poziomie jeszcze 6-10 miesięcy. Ale oferty banków na rachunkach oszczędnościowych wyraźnie się różnią. W którym banku najlepiej oszczędzać w grudniu 2013? Zapraszamy na ranking i porównanie najlepszych kont oszczędnościowych miesiąca.

Konto oszczędnościowe powyżej 4% rocznie – czy to możliwe?

Najlepsze banki proponuję w grudniu 2013 nie więcej niż 3-3,5% w skali roku na kontach oszczędnościowych. Wyjątkiem jest PKO BP, który na jednym ze swoich rachunków daje oprocentowanie promocyjne 4,5% w skali roku do kwoty 2,5 tys. złotych.

Konto oszczędnościowe powyżej 4% - grudzień 2013

Konto oszczędnościowe powyżej 4% – grudzień 2013 / PKO Konto Dziecka

Chodzi o mocno promowane w mediach PKO Konto Dziecka, czyli specjalny rachunek dla małoletnich, który daje dostęp do edukacyjnej aplikacji dla dzieci banku PKO. Konto Dziecka jest połączone z kontem dla rodziców, którzy są prawnymi dysponentami zgromadzonej tam gotówki i kontrolują wszelkie operacje wykonywane przez swoich pupilów.

Oprocentowanie 4,5% w skali roku jest zmienne i dotyczy wyłącznie kwoty do 2,5 tys. złotych. Bank proponuje tygodniową kapitalizację odsetek. Konto Dziecka mogą otworzyć oboje rodzice, dzięki czemu możemy zwiększyć limit oszczędności objętych promocyjnym oprocentowaniem.

PKO Konto Dziecka można założyć bez wychodzenia z domu przez internet – jest bezpłatne.

Konta oszczędnościowe powyżej 3,5% – tylko dla nowych klientów

1. BGŻ Optima 3,6%

Liderem, jeśli chodzi o tradycyjne konta oszczędnościowe, jest internetowy bank BGŻ Optima. Dla nowych klientów proponuje on oprocentowanie rachunku w wysokości 3,6% w skali roku do kwoty 20 tys. złotych, obecni klienci mogą liczyć na 3% w skali roku dla wszystkich środków. Oprocentowanie jest zmienne.

Wielką zaletą konta oszczędnościowego w BGŻ Optima jest to, że nie jest powiązane z innymi produktami banku (np. kontem osobistym, kartami) oraz nie wiąże się z żadnymi opłatami (ani za prowadzenie, ani za przelewy wychodzące). To ewenement wśród rachunków oszczędnościowych na polskim rynku.

Konto oszczędnościowe w BGŻ Optima z promocyjnym oprocentowaniem można założyć bez wychodzenia z domu – tutaj wniosek. Dobrym sposobem na zapewnienie sobie promocyjnego oprocentowania przez okres trzech miesięcy jest otworzenie konta przez założenie Lokaty Bezkarnej – tutaj wniosek.

2. Alior Bank 3,5%

W grudniu 2013 oprocentowanie 3,5% w skali roku na koncie oszczędnościowym dla nowych klientów proponuje też Alior Bank. Takie warunki będą obowiązywać przez 3 miesiące od daty otwarcia konta.

Do rachunku oszczędnościowego w Alior Banku można mieć kartę, ale jej obsługa kosztuje 3zł miesięcznie, dlatego jeśli zależy nam na ograniczeniu kosztów, najlepiej z niej zrezygnować. Pierwszy przelew wychodzący w miesiącu jest bezpłatny, za każdy kolejny czeka nas opłata 5zł (przez internet) lub 6zł (w placówce).

Konto oszczędnościowe w Alior Bank można założyć bez wychodzenia z domu przez internet – tutaj wniosek.

Alior Bank wśród najlepszych kont oszczędnościowych w grudniu 2013

Alior Bank wśród najlepszych kont oszczędnościowych w grudniu 2013

Konta oszczędnościowe powyżej 3% w skali roku – jaki bank wybrać?

W grudniu 2013 barierą przyzwoitości, jeśli chodzi o oprocentowanie na kontach oszczędnościowych, jest 3% w skali roku. Tego typu odsetki otrzymamy bez większego trudu w kilku różnych bankach. Co ważne – na ok. 3% w skali roku mogą liczyć również obecni klienci np. BGŻ Optima czy Meritum Banku.

1. Millennium Bank – 3,1%

Do 7 grudnia 2013 promocyjne warunki na koncie oszczędnościowym proponuje Bank Millennium, który od pewnego czasu mocno angażuje się w promocję swojej oferty depozytowej.

Nowe środki do wysokości 50 tys. złotych, które zgromadzimy na rachunku oszczędnościowym w Millennium, będą oprocentowane na 3,1% w skali roku przez 3 miesiące. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy nowymi czy obecnymi klientami banku – promocja dotyczy nowych środków.

Konto oszczędnościowe w banku Millennium z promocyjnym oprocentowaniem w grudniu 2013 można założyć przez internet bez wychodzenia z domu – tutaj wniosek i więcej szczegółów.

2. Bank ING – 3%

Z kolei w banku ING możemy w ramach promocji Bonus Na Start założyć konto oszczędnościowe z gwarantowanym przez okres 4 miesięcy oprocentowaniem w wysokości 3% w skali roku. Dotyczy to środków do wysokości 100 tys. złotych, co może ucieszyć osoby, które chciałyby zdeponować jednorazowo większą ilość gotówki.

Oferta dotyczy nowych klientów banku ING i nie jest powiązana z innymi produktami banku. W mediach promują ją reklamy m.in. z Markiem Kondratem i Agatą Kuleszą.

Z promocji na koncie oszczędnościowym w banku ING możemy skorzystać bez wychodzenia z domu przez internet – tutaj wniosek i więcej szczegółów.

Czy warto w grudniu 2013 oszczędzać na kontach oszczędnościowych?

Nie da się ukryć, że oprocentowanie rachunków oszczędnościowych nie robi w tej chwili wielkiego wrażenia. Krótkoterminowe depozyty bankowe nie są w tej chwili najefektywniejszą lokatą kapitału.

Trzeba jednak pamiętać, że rolą kont oszczędnościowych nie jest i nigdy nie było dynamiczne pomnażanie kapitału. Ich najważniejsze zadania to ochrona naszych pieniędzy przed inflacją oraz zapewnienie właścicielowi płynnego dostępu do środków. Z obu tych obowiązków rachunki oszczędnościowe w grudniu 2013 (wciąż) wywiązują się wzorowo.

Poniżej pełny ranking i porównanie najlepszych kont oszczędnościowych w grudniu 2013:

Tags: , , , , , , , , ,