Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Gdzie oszczędzać w kwietniu 2013 – ranking i porównanie najlepszych kont oszczędnościowych

Czy w kwietniu 2013r. wciąż warto oszczędzać na kontach oszczędnościowych? Wielu klientów może zadawać sobie to pytanie czytając kolejne rankingi rachunków do oszczędzania w bankach – od kilku miesięcy oprocentowanie na nich systematycznie spada.

Niestety w porównaniu z zestawieniami najlepszych kont oszczędnościowych w styczniu, lutym i marcu, kwiecień 2013 przyniósł dalsze spadki wysokości odsetek, jakie banki proponują na tej formie depozytów. Coraz trudniej będzie znaleźć miejsce, w którym oprocentowanie chociażby zbliży się do 5% w skali roku. Dotyczy to szczególnie dużych kwot oszczędności.

Gdzie oszczędzać – ranking kont oszczędnościowych w kwietniu 2013?

1. Konto oszczędnościowe 6% – Deutsche Bank

Ranking kont oszczędnościowych kwiecień 2013 - liderem Deutsche Bank

Ranking kont oszczędnościowych kwiecień 2013 – liderem Deutsche Bank

W kategorii tradycyjnych rachunków oszczędnościowych liderem w kwietniu 2013r. pozostanie Deutsche Bank, który płaci swoim klientom 6% w stosunku rocznym za depozyty ulokowane na kontach oszczędnościowych. To bardzo atrakcyjna oferta na tle konkurencji, która już dawno zeszła z tak wysokich poziomów oprocentowania i rzadko przekracza 4% w skali roku. Czy jest tu jakiś haczyk?

Na pewno trzeba wiedzieć, że oprocentowanie 6% w skali roku na koncie oszczędnościowym w Deutsche Bank dotyczy tylko pierwszych 10 tysięcy złotych zdeponowanych na rachunku. To poważne ograniczenie, szczególnie dla klientów, których oszczędności znaczenie przewyższają tą kwotę. Nadwyżka ponad 10 tysięcy jest oprocentowana na 2,5% w skali roku.

Druga sprawa to konieczność założenia konta osobistego w Deutsche Bank w pakiecie. Czy to wielki problem? Na szczęście nie – jest ona całkowicie darmowe po wykonaniu jednej transakcji bezgotówkowej kartą płatniczą. Jest to nawiasem mówiąc jeden z najlepszych rachunków bieżących na rynku w 2013.

Tutaj więcej informacji o aktualnej ofercie konta oszczędnościowego w pakiecie z osobistym w Deutsche Bank. Rachunek można założyć przez internet.

2. Konto oszczędnościowe 4,7% – Meritum Bank

Do końca marca Meritum Bank płacił swoim klientom 5% w skali roku za wszystkie oszczędności zdeponowane na ich rachunkach oszczędnościowych. Od kwietnia 2013 będzie to o 0,3% w skali roku mniej – czyli oprocentowanie spadnie do 4,7% rocznie. Inne warunki bez zmian – dotyczy to wszystkich klientów i wszystkich zgromadzonych na rachunku oszczędnościowym środków.

Co ciekawe – bank oficjalnie zadeklarował, że do końca 2013 roku oprocentowanie na koncie oszczędnościowym w Meritum Banku nie spadnie poniżej 4%. Na tle konkurencji, która w zdecydowanej większości jest już w kwietniu 2013 na poziomach poniżej 4%, jest to dość hojna gwarancja.

Czy są jakiejś warunki do spełnienia? Podobnie jak przy koncie w Deutsche Bank, konieczne będzie założenie darmowego konta osobistego (opłata za kartę znika po wykonaniu 200zł w transakcjach bezgotówkowych miesięcznie). Ale znowu mamy tu do czynienia z jednym z liderów rynku, jeśli chodzi o koszty oraz funkcjonalność rachunku. Co więcej – na Koncie Zarabiającym w Meritum Banku możemy otrzymać zwrot 1% wszystkich wydatków kartą.

Tutaj szczegóły aktualnej oferty Meritum Banku na koncie oszczędnościowym z gwarancją oprocentowania powyżej 4% do końca 2013r.

3. Konto oszczędnościowe 4,6% / 3,6% w banku BGŻ Optima

Do dnia 5 kwietnia 2013 konto oszczędnościowe w banku BGŻ Optima będzie oprocentowane na 4,6% w skali roku. Od dnia 5 kwietnia będzie to o 1% mniej – bank wypłaci klientom w odsetkach 3,6% rocznie. Skąd taki dramatyczny spadek?

BGŻ Optima uzasadnia to decyzjami Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła koszty pieniądza do rekordowych poziomów. Taka reakcja na obniżki stóp procentowych sprawia jednak, że BGŻ Optima spada zdecydowanie w rankingu kont oszczędnościowych w kwietniu 2013 roku.

Jest jednak jeden sposób na wyższe oprocentowanie oszczędności w tym banku – dotyczy on jednak tylko nowych klientów. Chodzi o Lokatę Bezkarną na trzy miesiące oprocentowaną na dzień pisania tego artykułu na 5,5% w skali roku z górnym limitem depozytu w wysokości 20 tysięcy złotych. Zakładając w tej sposób konto oszczędnościowe, a jest to warunek założenia Lokaty Bezkarnej, dajemy sobie gwarancję oprocentowania na poziomie 5,5% w skali roku przez najbliższe trzy miesiące. W obecnych warunkach to naprawdę dobry wynik.

Tutaj więcej informacji o Lokacie Bezkarnej w BGŻ Optima na 5,5% w skali roku – można ją założyć przez internet. Tutaj aktualna oferta banku BGŻ Optima na czystym koncie oszczędnościowym.

4. Konta oszczędnościowe z dodatkowymi warunkami w kwietniu 2013 – porównanie

W ofercie banków jest też kilka rachunków oszczędnościowych oprocentowanych dużo wyżej niż te tradycyjne, tyle że obarczone dodatkowymi warunkami. O jakie banki chodzi?

a) lokata jednodniowa 7% w Toyota Bank

Najlepsze konta oszczędnościowe - kwiecień 2013 porównanie

Najlepsze konta oszczędnościowe – kwiecień 2013 porównanie

Do 12 kwietnia 2012r. internetowy Toyota Bank proponuje swoim klientom jednodniowy depozyt oprocentowany na 7% w skali roku. Jest to lokata nieodnawialna, więc nie można jej traktować jako typowego konta oszczędnościowego, ale jeśli codziennie będziemy pamiętać o tym, żeby na nowo założyć Lokatę na Dzień Dobry w Toyota Banku – odsetki będą naliczane każdego dnia.

Tutaj więcej informacji o Lokacie na Dzień Dobry z oprocentowaniem 7% w Toyota Banku.

b) konto oszczędnościowe Super Saver 10% w Getin Bank

Aż 10% w skali roku zaproponuje nam Getin Bank na koncie oszczędnościowym Super Saver, które jest jednak częścią większego pakietu z kontem osobistym. Poza tym bank uzależnia ilość oszczędności, które możemy co miesiąc zgromadzić na tym rachunku, od tego ile mamy miesięcznych wpływów na nasze konto osobiste.

Tutaj więcej informacji o koncie oszczędnościowym Super Saver w Getin Banku oprocentowanym na 10% w pierwszym roku.

c) konto oszczędnościowe Family Saver 8% w Open Finance

Inną ofertą z tej samej grupy kapitałowej jest mocno reklamowane konto oszczędnościowe Family Saver z oprocentowaniem w wysokości 8% w skali roku. Jest ono jednak obarczone jeszcze większą liczbą warunków i ograniczeń niż konto Super Saver

Poniżej najnowszy ranking kont oszczędnościowych w kwietniu 2013r. – porównanie wszystkich banków.

Tags: , , , , ,