Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Gdzie oszczędzać w kwietniu 2013 – ranking i porównanie najlepszych lokat bankowych

Podobnie jak w przypadku najlepszych rachunków oszczędnościowych w kwietniu 2013r, również przy lokatach bankowych klienci muszą przełknąć gorycz obniżek oprocentowania w porównaniu z marcem czy lutym. Jest to oczywiście konsekwencja obniżek stóp procentowych, które mogą zresztą spaść jeszcze niżej w najbliższych miesiącach pociągając ze sobą w dół wysokość gwarantowanych odsetek na depozytach bankowych.

Gdzie znajdziemy najkorzystniejsze lokaty terminowe w kwietniu 2013r.? Czy lepiej założyć lokatę krótkoterminową (np. na jeden miesiąc) czy długoterminową (np. na rok)? W których bankach oprocentowanie oparło się obniżkom stóp procentowych?

1. Najlepsze oprocentowanie na lokatach dla nowych klientów

Jeśli są jeszcze depozyty oprocentowane na 5-6% w skali roku, dotyczą one zazwyczaj tylko pojedynczych lokat dla nowych klientów. Na szczęście znajdziemy je w ofercie kilku banków, dzięki czemu albo zdeponujemy w nich większą kwotę, albo rozciągniemy okres wyższych odsetek w czasie. Gdzie oszczędzać na tak korzystnych lokatach w 2013r.?

a) Idea Bank – 6% na lokacie dla nowych klientów

W którym banku założyć lokatę w kwietniu 2013? Porównanie

W którym banku założyć lokatę w kwietniu 2013? Porównanie

Idea Bank specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorców, ale znajdziemy w nim także ofertę dla osób nie prowadzących firmy, również jeśli chodzi o lokaty.

Dla nowych klientów, którzy wcześniej nie korzystali z tej promocji Idea Bank przygotował Lokatę na Dobry Początek – możemy na niej zdeponować od 1 do 10 tysięcy złotych na okres jednego miesiąca. Oprocentowanie depozytu wynosi 6% w skali roku i co ważne nie musimy zakładać konta czy korzystać z innego produktu banku, żeby założyć Lokatę na Dobry Początek.

Depozyt można założyć w 100% przez internet, bez wychodzenia z domu, a po jego zakończeniu środki wrócą na konto, z którego opłaciliśmy lokatę. Lokatę na Dobry Początek można zerwać bez utraty odsetek. Idea Bank jest znana z bardzo konkurencyjnej oferty depozytowej nie tylko dla nowych klientów.

Tutaj można założyć lokatę na 6% dla nowych klientów w Idea Banku.

b) Getin Bank – 6% w kwietniu 2013 na Lokacie na Start

Gdzie oszczędzać? Ranking lokat bankowych - kwiecień 2013

Gdzie oszczędzać? Ranking lokat bankowych – kwiecień 2013

Jeszcze kilka tygodni temu było to 6,5% w skali roku, ale Getin Bank obniżył promocyjne oprocentowanie depozytu dla nowych klientów. Lokata na Start może mieć dwie wersje – miesięczną, na której możemy zdeponować do 20 tys. złotych oraz dwumiesięczną, na której możemy zdeponować połowę tej kwoty (10 tys. złotych).

Wszystkie formalności załatwimy przez internet, bez ruszania się z domu. Nie trzeba zakładać konta w banku, a ewentualne zerwanie depozytu nie wiąże się z utratą należnych odsetek.

Tutaj można założyć lokatę na 6% dla nowych klientów w Getin Banku.

c) Meritum Bank – Pierwsza Lokata na 3 miesiące dla nowych klientów

Nowi klienci, którzy zakładają Konto Zarabiające w Meritum Banku, otrzymują możliwość założenia promocyjnej lokaty na trzy miesiące oprocentowanej w tej chwili na 5,5% w skali roku. Można na niej zgromadzić maksymalnie 20 tys. złotych. Ofertę znajdziemy w serwisie transakcyjnym banku po otwarciu konta i będzie aktywna przez jeden miesiąc od podpisania umowy. Tyle czasu mamy na skorzystanie z tej Pierwszej Lokaty w Meritum Banku.

Meritum Bank jest od kilku miesięcy w natarciu, jeśli chodzi o produkty depozytowe. Bank ma jedno z najlepszych kont oszczędnościowych na rynku (w tej chwili oprocentowanie wynosi 4,7%), a do tego zapowiedział oficjalnie, że oprocentowanie rachunku nie spadnie poniżej 4% do końca 2013r.

Tutaj można założyć konto oszczędnościowe oraz darmowe Konto Zarabiające (po wydaniu kartą miesięcznie 200zł w transakcjach bezgotówkowych), które dają również dostęp do Pierwszej Lokaty w Meritum Bank oprocentowanej na 5,5% w skali roku.

d) BGŻ Optima – lokata na 3 miesiące dla nowych klientów

Podobny depozyt do Pierwszej Lokaty w Meritum Banku proponuje BGŻ Optima. Chodzi o Lokatę Bezkarną na 3 miesiące oprocentowaną na 5,5% w skali roku, którą możemy założyć, jeśli nie jesteśmy właścicielami konta oszczędnościowego. Warunkiem skorzystania z oferty jest jednak założenie darmowego konta oszczędnościowego w BGŻ Optima.

Maksymalnie na Lokacie Bezkarnej możemy zdeponować 20 tys. złotych i jest to również depozyt, którego zerwanie przed terminem zakończenia nie skutkuje utratą odsetek. Od 5 kwietnia rachunek oszczędnościowy w BGŻ Optima będzie oprocentowany na 3,6%, ale nie musimy z niego korzystać.

Tutaj można założyć Lokatę Bezkarną na 3 miesiące w BGŻ Optima na obecnych warunkach (razem z darmowym kontem oszczędnościowym).

e) Noble Bank – 5,25% dla dużych kwot w kwietniu 2013r.

Lokata na Otwarcie w Noble Bank to propozycja dla klientów z dużą ilością wolnych oszczędności. Minimalna kwota depozytu to 50 tysięcy złotych, a maksymalnie możemy zdeponować dwa razy tyle (100 tysięcy złotych).

Jest to tradycyjna lokata bankowa na 3 miesiące o stałym oprocentowaniu, ale jej otwarcie jest uzależnione od otwarcia rachunku osobistego w Noble Bank.

Za pomocą tego formularza kontaktowego możemy zostawić dane do kontaktu dla pracownika banku w sprawie lokaty dla nowych klientów Noble Bank.

2. Lokaty w bankach spółdzielczych i SKOK-ach

Konkurencyjną ofertę lokat w stosunku do banków komercyjnych przygotowały niektóre banki spółdzielcze oraz spółdzielcze kasy kredytowo-oszczędnościowe. Od kilku miesięcy na szczycie rankingów lokat utrzymuje się SK Bank z Wołomina, dobrze radzi sobie również NeoBank z Poznania. Jest także kilka SKOK-ów, które oferują swoim członkom hojnie oprocentowane depozyty terminowe.

3. Długoterminowe lokaty

Najbardziej widoczne są obniżki oprocentowania lokaty bankowych na depozytach długoterminowych. Banki przygotowują się raczej na dłuższy okres niższych stóp procentowych i o ile na krótszych lokatach można znaleźć jeszcze okazje w granicach 5% (np. Alior Sync daje 5% w skali roku na 90 dniowej lokacie dla obecnych klientów banku), dłuższe lokaty rzadko przekraczają 4% w skali roku.

Nawet Santander Consumer znany z konkurencyjnej oferty dla oszczędzających w długim terminie obniżył niedawno oprocentowanie – proponuje w tej chwili 4,4% w skali roku na okres 24 miesięcy.

Tutaj można założyć lokatę na dwa lata w Santander Consumer przez internet.

Poniżej większy ranking i porównanie lokat bankowych w kwietniu 2013r. Sprawdź, gdzie warto oszczędzać w tym miesiącu:

Tags: , , , , ,