Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Gdzie oszczędzać w lutym 2013 – najlepsze lokaty bankowe – porównanie

lut 4, 13 • banki, bezpieczne oszczędzanie, depozyty, lokaty bankoweKomentowanie nie jest możliwe

Obniżki oprocentowania w bankach stały się w lutym 2013r. faktem – na standardowych depozytach terminowych wszystkie banki płacą mniej niż jeszcze miesiąc, dwa czy trzy wcześniej. Dotyczy to szczególnie lokat średnioterminowych oraz długoterminowych. Poza promocyjnymi, ograniczonymi czasem i wysokością środków depozytami, w lutym najlepsze lokaty zaoferują nam ok. 5-5,5% w stosunku rocznym.

To spadek o ok. 1% w porównaniu z ofertami banków dwa czy trzy miesiące temu. Przyczyna? Obniżka stóp procentowych przez bank centralny. Uwaga! Ekonomiści zapowiadają co najmniej jeszcze jedną obniżkę, możliwe że jeszcze w lutym. To sprowadzi oprocentowanie lokat o kolejne 0,5% w dół. Podobnie reagują na ostatnie zmiany rachunki oszczędnościowe.

gdzie założyć lokatę bankową w lutym 2013 - porównanie ofert banków

gdzie założyć lokatę bankową w lutym 2013 – porównanie ofert banków

Na pocieszenie warto spojrzeć na odczyty inflacji, które również spadają. Czy to ważne? I to jak! Nasz prawdziwy zysk z lokaty pochodzi właśnie z różnicy między oprocentowaniem a inflacją. W 2012r. inflacja wyniosła 3,7%, na ten rok specjaliści przewidują odczyt bliższy 2% – to znaczy, że nawet oprocentowanie lokaty niższe o ok. 1,5% może dać nam ten sam realny zysk.

Wciąż możemy jednak znaleźć atrakcyjne promocje na poziomie 6% i więcej rocznie! Dotyczą one jednak albo jednorazowych lokat promocyjnych dla nowych klientów (zazwyczaj na 1-3 miesiące, przy ograniczeniu kwoty depozytu), nieodnawialnych lokat jednodniowych (np. w Idea Bank, Open Finance czy Getin) lub lokat o zmiennym oprocentowaniu w bankach spółdzielczych. Jeszcze jedna kategoria, która oparła się zmianom oprocentowania to lokaty łączone z innymi produktami, szczególnie funduszami inwestycyjnymi lub planami systematycznego oszczędzania.

Zwykłe lokaty dla stałych klientów banków w najlepszym razie są oprocentowane na ok. 5,5% w skali roku – jednym z przykładów jest dwuletnia lokata Santander Banku (tutaj więcej szczegółów). Inny przykład to Lokata Spinająca w Polskim Banku Przedsiębiorczości na 5,1% (tutaj więcej szczegółów).

Wróćmy jednak do ofert promocyjnych.

7% w stosunku rocznym zarobimy zakładając w lutym 2013r lokatę na start w Getin Banku – jest to depozyt miesięczny (od 500 do 20000zł) lub dwumiesięczny (od 500 do 10000zł) i nie wymaga założenia konta. Po jego wygaśnięciu otrzymamy od banku propozycję kolejnych lokat – Getin należy do najaktywniejszych banków na rynku i można oczekiwać korzystnych ofert.

Tutaj szczegóły lokaty na start w Getin Banku w lutym 2013.

Podobnie działa lokata na dobry początek w Idea Banku (również grupa Getin) – bez konieczności zakładania konta otrzymamy na niej 6,5% w skali roku przez jeden miesiąc dla kwoty od 500zł do 10000zł.

Tutaj szczegóły lokaty na dobry początek w lutym 2013r.

Atrakcyjne lokaty dla nowych klientów proponuje również pośrednik finansowy Open Finance, ale wymagają one zazwyczaj wizyty u doradcy. Nie każdy czuje się z tym komfortowo. Tutaj formularz kontaktowy z wyborem okresu lokaty, która nas interesuje.

Te same dwa banki i pośrednik mają dość ciekawą ofertę dla klientów posiadających konto osobiste – na nieodnawialnej lokacie jednodniowej oferują 6,5% w stosunku rocznym. Występuje tu jednak ograniczenie środków, które możemy w ten sposób zdeponować (20 tys. zł w Idea, 10 tys. zł w Getin oraz Open Finance). Utrudnieniem jest konieczność codziennego odnawiania depozytu – musimy wejść na nasze konto i przejść od początku całą procedurę zakładania lokaty. I tak każdego dnia.

Bardzo atrakcyjne oprocentowanie oferuje dla nowych klientów BGŻ Optima na promocyjnej Lokacie Bezkarnej – chodzi o trzymiesięczny depozyt na 5,8% w stosunku rocznym, z którego w każdej chwili możemy wycofać środki bez utraty odsetek. Konieczne założenie darmowego konta oszczędnościowego w BGŻ Optima.

Tutaj szczegóły oferty BGŻ Optima na Lokacie Bezkarnej.

Jeśli interesują nas lokaty długoterminowe, warto zwrócić uwagę na ofertę banku Santander Consumer – przenosząc tam w lutym 2013 nasze oszczędności otrzymamy gwarantowane 5,65% w stosunku rocznym na lokacie dwuletniej.

Tutaj szczegóły oferty lokat Santander Consumer w lutym 2013r.

Z kolei na krótszych lokatach prostotą oraz brakiem konieczności założenia konta wyróżnia się oferta Polskiego Banku Przedsiębiorczości – otrzymamy tam 5,1% w stosunku rocznym na 3-miesięcznym depozycie.

Tutaj szczegóły oferty lokat Polskiego Banku Przedsiębiorczości w lutym 2013r.

Poniżej automatyczny ranking lokat w lutym 2013 zbierający informacje z jak największej ilości źródeł, choć niekoniecznie doskonały.

Tags: , , , ,