Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Gdzie oszczędzać w maju 2013 – ranking i porównanie najlepszych kont oszczędnościowych

 Od kilku miesięcy klienci banków obserwują pogorszenie się oprocentowania na rachunkach oszczędnościowych i maj 2013r. przyniesie łagodną kontynuację tego trendu. Wciąż jednak jest kilka banków, które oferują odsetki na poziomie 4-6% dla płynnych depozytów na kontach oszczędnościowych. Jakie to banki? W których bankach warto oszczędzać w maju 2013?

Czołówka rankingu kont oszczędnościowych jest od kilku miesięcy stabilna – najwyższe miejsca zajmują regularnie te same banki. Niestety w porównaniu z zestawieniami z lutego, marca i kwietnia mamy do czynienia z niższym oprocentowaniem, które może w kolejnych miesiącach dalej spadać.

Gdzie oszczędzać – ranking kont oszczędnościowych w maju 2013?

1. Konto oszczędnościowe Deutsche Bank – do kiedy 6% dla depozytów do 10 tysięcy?

Deutsche Bank - 6% w skali roku do 20 czerwca 2013 - dla 10 tysięcy złotych

Deutsche Bank – 6% w skali roku do 20 czerwca 2013 – dla 10 tysięcy złotych

Od kilku miesięcy liderem oprocentowania na rachunkach oszczędnościowych jest Deutsche Bank. Proponuje 6% w skali roku dla depozytów do 10 tysięcy złotych. Jest to jednak propozycja tylko dla klientów, którzy otworzą w banku konto osobiste.

Na szczęście jest ono bezpłatne dla wszystkich, którzy wykonają chociaż jedną transakcję bezgotówkową kartą płatniczą do konta. Dzięki temu unikniemy jedynej stałej opłaty za podstawowe usługi – miesięcznej opłaty za obsługę karty.

Jak długo konto oszczędnościowe w Deutsche Bank będzie tak atrakcyjnie oprocentowane? Zgodnie z informacjami banku, zmiana oprocentowania nastąpi od 20 czerwca 2013r. Oprocentowanie dla pierwszych dziesięciu tysięcy spadnie do 4% w skali roku, a dla nadwyżki ponad tą kwotę do 2% w skali roku. Obecnie depozyty ponad 10 tysięcy są oprocentowane na 2,5% w skali roku.

Do tego czasu klienci mogą się jednak cieszyć najlepszym oprocentowaniem tradycyjnego rachunku oszczędnościowego na rynku – 6% w skali roku dla kwoty do 10 tysięcy złotych.

Tutaj więcej informacji o aktualnej ofercie konta oszczędnościowego w pakiecie z osobistym w Deutsche Bank. Rachunek można założyć przez internet.

2. Konto oszczędnościowe Meritum Bank – 4,2% do końca maja, 4% do końca roku, bez limitów i kosztów

Konto oszczędnościowe w Meritum Bank - 4,2% w skali roku do końca maja

Konto oszczędnościowe w Meritum Bank – 4,2% w skali roku do końca maja

Bardzo konkurencyjną propozycję dla oszczędzających zaproponował na początku roku Meritum Bank i przynajmniej do końca 2013r. może to być najlepsze konto oszczędnościowe dla klientów z dużą ilością wolnej gotówki. Dlaczego?

Do końca maja Meritum Bank daje 4,2% w skali roku o pierwszej złotówki i bez limitów czy ograniczeń, jeśli chodzi o wartość depozytu. Co ważne, bank jasno i otwarcie zadeklarował, że do końca roku nie obniży oprocentowania konta oszczędnościowego poniżej 4%. Oprocentowanie nominalne będzie więc wynosić na koncie oszczędnościowym w Meritum Bank co najmniej 4%.

Czego bank oczekuje w zamian? Będziemy musieli założyć konto osobiste (podobnie jak w przypadku Deutsche Bank). Żeby było darmowe możemy zrobić dwie rzeczy – zrezygnować z karty płatniczej wydawanej do konta lub wydać nią co najmniej 200zł w transakcjach bezgotówkowych. W każdym z tych przypadków unikniemy jedynej stałej opłaty za podstawowe usługi – opłaty za obsługę karty.

Dla nowych klientów Meritum Bank przygotował również promocyjną Pierwszą Lokatę, która jest aktywa przez miesiąc od założenia konta. Możemy na niej zdeponować do 20 tysięcy złotych na okres 3 miesięcy. W tej chwili Pierwsza Lokata w Meritum Bank jest oprocentowana na 5% w skali roku.

Tutaj szczegóły aktualnej oferty Meritum Banku na koncie oszczędnościowym z gwarancją oprocentowania co najmniej 4% do końca 2013r.

3. Konto oszczędnościowe 4,0% w banku BGŻ Optima

Od 1 maja 2013 konto oszczędnościowe w banku BGŻ Optima będzie oprocentowane na 4% w skali roku. Bank już kilka miesięcy zapowiadał spadki, które mogą się w kolejnych miesiącach pogłębić ze względu na spadek stóp procentowych banku centralnego.

Ważną cechą rachunku oszczędnościowego w BGŻ Optima jest to, że nie wymaga spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków i jest całkowicie bezpłatne, włącznie z wszystkimi przelewami wychodzącymi. Jest najbardziej elastyczne na rynku konto oszczędnościowe, choć ustępuje konkurentom, jeśli chodzi o oprocentowanie.

Jest sposób na wyższe odsetki przez pierwsze trzy miesiące w BGŻ Optima. Taką możliwość daje założenie Lokaty Bezkarnej – jest to promocyjny depozyt dla nowych klientów zakładany na trzy miesiące, z możliwością zerwania bez utraty odsetek. Maksymalnie odłożyć w ten sposób możemy 20 tysięcy złotych. W momencie pisania tego artykułu jego oprocentowanie wynosi 4,6% w skali roku. Jeszcze miesiąc temu było to 5,5% w skali roku i można spodziewać się dalszych spadków.

Tutaj więcej informacji o Lokacie Bezkarnej w BGŻ Optima na 4,6% w skali roku – można ją założyć przez internet. Tutaj aktualna oferta banku BGŻ Optima na czystym koncie oszczędnościowym.

4. Konta oszczędnościowe z dodatkowymi warunkami w maju 2013 – porównanie

Oprócz tradycyjnych kont oszczędnościowych banki zachęcają klientów również innymi formami depozytów, które mogą przynieść klientom podobne efekty. Chodzi o konta oszczędnościowe z dodatkowymi warunkami oraz lokaty jednodniowe.

a) lokata jednodniowa 6% w Toyota Bank

Lokata jednodniowa Toyota Bank - 6% w skali roku do końca maja 2013

Lokata jednodniowa Toyota Bank – 6% w skali roku do końca maja 2013

Do 31 maja 2012r. internetowy Toyota Bank oferuje swoim klientom jednodniowy depozyt oprocentowany na 6% w skali roku. Jest to lokata nieodnawialna, więc nie można jej traktować jako tradycyjnego rachunku oszczędnościowego, ale jeśli codziennie będziemy pamiętać o tym, żeby na nowo założyć Lokatę na Dzień Dobry w Toyota Banku – odsetki będą naliczane każdego dnia.

Lokata na Dzień Dobry jest w ofercie od kilku miesięcy, na początku jej oprocentowanie wynosiło 7% w skali roku. W połowie kwietnia uległo zmniejszeniu do 6% w skali roku, ale bank – mimo podejrzeń wielu klientów – nie wycofał się całkiem z tego produktu. To dobry sygnał dla wszystkich, którzy myślą o skorzystaniu z produktu przez dłuższy czas.

Tutaj więcej informacji o Lokacie na Dzień Dobry z oprocentowaniem 6% w Toyota Banku.

b) konto oszczędnościowe Super Saver w Getin Bank – 10% rocznie z warunkami

Atrakcyjne 10% w skali roku proponuje na koncie oszczędnościowym Super Saver Getin BankJest ono jednak częścią większego pakietu z kontem osobistym oraz dodatkowymi warunkami. Bank uzależnia ilość oszczędności, które możemy co miesiąc zgromadzić na rachunku oszczędnościowym Super Saver, od tego ile mamy miesięcznych wpływów na nasze konto osobiste. W zamian uzyskujemy gwarancję oprocentowanie przez pierwsze 12 miesięcy korzystania z konta.

Tutaj więcej informacji o rachunku oszczędnościowym Super Saver w Getin Banku oprocentowanym na 10% w pierwszym roku.

c) konto oszczędnościowe Family Saver 8% w Open Finance

Warto również przyjrzeć się mocno reklamowanemu kontu oszczędnościowemu Family Saver z oprocentowaniem w wysokości 8% w skali roku. Jest ono jednak obarczone jeszcze większą liczbą warunków, ograniczeń i opłat niż konto Super Saver. Konieczne będzie założenie konta osobistego oraz aktywność na nim. To raczej skomplikowana propozycja.

Poniżej najnowszy ranking kont oszczędnościowych w kwietniu 2013r. – porównanie większej ilości banków.

Tags: , , , , , ,