Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Gdzie oszczędzać w sierpniu 2013 – ranking i porównanie najlepszych kont oszczędnościowych

Najlepiej oprocentowane konta oszczędnościowe płacą w sierpniu 2013 ok. 4% w skali roku, ok. 2% mniej niż jeszcze pół roku temu. To efekt obniżek stóp procentowych przez bank centralny, która dobiegła jednak prawdopodobnie do końca. Oznacza to, że banki nie powinny już tak drastycznie obniżać oprocentowania kont oszczędnościowych.

Gdzie założyć konto oszczędnościowe w sierpniu 2013 roku? W którym banku są obecnie najkorzystniejsze rachunki oszczędnościowe? Zapraszam na ranking oraz porównanie najlepszych kont oszczędnościowych w sierpniu 2013.

Ranking kont oszczędnościowych – sierpień 2013

1. BGŻ Optima

W którym banku oszczędzać - ranking kont oszczędnościowych sierpień 2013

W którym banku oszczędzać – ranking kont oszczędnościowych sierpień 2013 foto: kenteegardin

Kilka tygodni temu internetowy bank BGŻ Optima podwyższył oprocentowanie konta oszczędnościowego dla nowych klientów. Teraz przez pierwsze trzy miesiące ich oszczędności do kwoty 20 tysięcy złotych będą pracować na 4% w skali roku. Ważną zaletą tego konta na tle konkurencji jest brak wymogów dotyczących dodatkowych produktów banku (np. karty płatniczej, konta osobistego) oraz brak jakichkolwiek kosztów prowadzenia rachunku (każdy przelew wychodzący jest darmowy).

Tutaj można znaleźć szczegóły aktualnej oferty oraz założyć konto oszczędnościowe w BGŻ Optima bez wychodzenia z domu.

Co dzieje się po trzymiesięcznym okresie promocyjnym? W tej chwili oprocentowanie dla obecnych klientów, bez względu na wartość środków wynosi 3,3% w skali roku. To dobry wynik biorąc pod uwagę wygodne warunki prowadzenia rachunku (brak kosztów, brak dodatkowych produktów). BGŻ Optima od początku istnienia utrzymuje się w czołówce banków dla oszczędzających, bez względu na sytuację na rynku depozytów bankowych.

Do tego bank oferuje możliwość inwestowania w fundusze znanych towarzystw (np. Union Investment, Skarbiec) bezpośrednio z panelu internetowego i bez opłat dystrybucyjnych. Inną ważną zaletą jego oferty jest program rabatowy, który pozwala zaoszczędzić na usługach i produktach wybranych partnerów.

Tutaj można znaleźć szczegóły aktualnej oferty oraz założyć konto oszczędnościowe w BGŻ Optima bez wychodzenia z domu.

2. Deutsche Bank

Przez długi czas Deutsche Bank był liderem na rynku kont oszczędnościowych z oprocentowaniem 6% w skali roku dla pierwszych 10 tysięcy zdeponowanych na rachunku. Od czerwca bank spuścił jednak wyraźnie z tonu.

W tej chwili płaci klientom na koncie oszczędnościowym 4% w skali roku dla środków do 10 tysięcy złotych. Jeśli saldo jest wyższe niż 10 tysięcy złotych, oprocentowanie spada do 2% w skali roku.

Żeby cieszyć się takimi warunkami Deutsche Bank wymaga jednak założenia konta osobistego i wyrobienia karty płatniczej. Co prawda prowadzenie konta jest darmowe, ale żeby nie płacić kilku złotych miesięcznie za korzystanie z karty będziemy musieli wykonać jedną transakcję bezgotówkową w miesiącu. To nie są wygórowane warunki.

Tutaj można założyć konto oszczędnościowe w pakiecie z bezpłatnym kontem osobistym w Deutsche Bank.

3. ING

Na Otwartym Koncie Oszczędnościowym bank ING proponuje w sierpniu 2013 roku 3,5% w skali roku dla środków do wysokości 500 tysięcy złotych i gwarantuje takie oprocentowanie przez 4 miesiące od założenia konta.

Jest to propozycja dla klientów, którzy od września 2012 roku nie posiadali konta oszczędnościowego OKO w banku ING. Jej zaletą jest na pewno możliwość ulokowania na rachunku dużych kwot oszczędności oraz gwarancja oprocentowania przez cztery miesiące. W pewnym sensie mamy tu do czynienia z połączeniem lokaty (stałe oprocentowanie) z kontem oszczędnościowym (bezproblemowy dostęp do gotówki).

Tutaj można założyć promocyjne konto oszczędnościowe w banku ING przez internet. Tutaj regulamin promocji Bonus na start.

4. Millennium

Na podobnych zasadach działa konto oszczędnościowe w banku Millennium. Też gwarantuje oprocentowanie na poziomie 3,5% w skali roku, ale przez krótszy okres – 3 miesiące od założenia konta. Druga różnica polega na tym, że promocyjne oprocentowanie otrzymamy tylko dla środków do wysokości 50 tysięcy złotych, czyli o dziesięć razy mnie niż w banku ING.

Promocja na koncie oszczędnościowym w banku Millennium dotyczy nowych środków, które trafiają do banku i jest ograniczona w czasie. Bank ustalił jej koniec na początek września 2013, ale w przeszłości wielokrotnie ją przedłużał.

Tutaj można założyć promocyjne konto oszczędnościowe w banki Millennium.

5. Inne rozwiązania

Ciekawą alternatywą dla kont oszczędnościowych są lokaty jednodniowe dostępne w bankach z grupy Getin Noble. Chodzi o Idea Bank, Getin oraz Open Finance. Każdy z nich udostępnia klientom nieodnawialne lokaty jednodniowe oprocentowane na początku sierpnia 2013 na 4,5% w skali roku. Oprocentowanie jest atrakcyjne na tle rynku depozytów, ale wadą lokat jednodniowych jest konieczność ich codziennego odnawiania z poziomu serwisu transakcyjnego. To kosztuje czas i uwagę, która dla wielu osób jest cenniejsza niż 0,5% w skali roku więcej na depozycie.

Druga interesująca alternatywa to konta oszczędnościowe, na których podwyższone oprocentowanie jest uzależnione od spełnienia dodatkowych warunków. Dwa popularne rozwiązania tego typu to Family Saver w Open Finance oraz Super Saver w Getin Bank.

Trzecie rozwiązanie godne rozważenia to założenie konta osobistego ze zwrotem części wydatków. Ostatnio banki ograniczyły co prawda programy cashback, ale wciąż warto przyglądać się rachunkom, na których można zarobić na wydatkach. W tej chwili takie programy prowadzi między innymi Alior Sync oraz Alior Bank na Koncie Rozsądnym ze zwrotem części wydatków na artykuły spożywcze.

Poniżej większy ranking i porównanie kont oszczędnościowych – sierpień 2013.

Tags: , , , ,