Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Ile idzie przelew?

sie 13, 12 • ile idzie przelew, przelewy, system elixirKomentowanie nie jest możliwe

Ile idzie przelew bankowy? Kiedy pieniądze będą na moim koncie? Odpowiedź na te pytania zależy od dwóch elementów- jaki typ przelewu wykonał jego nadawca oraz pomiędzy jakimi bankami. Ważne jest jeszcze, o której godzinie zlecił przelew w systemie. To wszystko ma wpływ na to, ile idzie przelew. Ale po kolei.

Po pierwsze – sesje wychodzące, sesje przychodzące

Niewielu klientów wie, że banki nie wysyłają i nie przyjmują pieniędzy przez cały czas. Każdego dnia bank ma 2-3 sesje wychodzące, podczas których realizowane są wszystkie złożone do tego czasu przelewy. Każdego dnia bank ma również 2-3 sesje przychodzące, kiedy przyjmuje i rozlicza przelewy z innych banków.

Jakie to ma znaczenie? Na przykład, jeśli jesteś klientem Getin Banku i nie wiesz, kiedy dotrze przelew, może on przyjść tylko w tych godzinach: 10:30, 14:20 oraz 17:00. Pieniądze na koncie mogą pojawić się kilka, kilkanaście minut później, ale to jedyne sesje przychodzące w trakcie dnia do Getin Banku. Każdy bank samodzielnie ustala sesje przychodzące.

Ile idzie przelew?

Ile idzie przelew?

Dlatego, żeby w przybliżeniu oszacować, ile idzie przelew między nadawcą a odbiorcą, musimy wiedzieć pomiędzy jakimi bankami przechodzą pieniądze oraz o której zrealizowane zostało polecenie przelewu.

Co ważne, zlecenie należy złożyć na ok. 30 minut przed terminem sesji wychodzącej (np. w Getin Bank są to 8:20, 12:15, 14:30.

Jeśli przelew został wykonany w pierwszej sesji (8:20) jest praktycznie pewnie, że zobaczymy go na swoim koncie jeszcze tego dnia. Żeby to precyzyjniej oszacować, spójrzmy na tabelę sesji wychodzących i przychodzących dla naszego banku oraz banku nadawcy.

Wpływ rodzaju transakcji na to, ile idzie przelew

Praktycznie każdy przelew wykonany poprzez bankowość internetową działa domyślnie w systemie elixir – czyli w oparciu o kilka sesji przychodzących i wychodzących. Możemy też skorzystać z tzw. przelewu ekspresowego. Kilka banków ma go w swojej ofercie (Alior Sync daje pięć w miesiącu za darmo), a jeśli nie mają możemy skorzystać z usługi oferowanej przez firmę BlueMedia z Sopotu. Za drobną opłatą będziemy mogli przesłać pieniądze z pominięciem sesji elixir – pieniądze dotrą na nasze konto po kilku, kilkunastu minutach.

Ile idzie przelew zlecony w okienku lub na poczcie? Niestety, może być wolniejszy, szczególnie jeśli polecenie przelewu wrzucimy do skrzynki ze zleceniami, ponieważ dłużej trwa przetwarzanie informacji.

Podsumowanie:

Ile idzie przelew z jednego banku do drugiego? W większości przypadków transfer nie jest dłuższy niż 24 godziny, ale jeśli nadawca dobrze zaplanuje operację (wczesna sesja wychodząca) może być na naszym koncie już tego samego dnia.

Tags: , , , , ,