Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Jak oszczędzać w 2013?

gru 31, 12 • banki, bezpieczne oszczędzanie, rachunek oszczędnościowy, różneKomentowanie nie jest możliwe

Jak warto oszczędzać w 2013? Co zrobić, żeby nasze oszczędności rosły i były jak najwyżej oprocentowane? Które bank mają najlepszą ofertę dla depozytów? Które banki oferują darmowe konta i inne usługi, na których zaoszczędzimy na opłatach? Czy warto zainwestować w fundusze lub akcje w 2013?

Dla wszystkich zainteresowanych oszczędzaniem pieniędzy oraz inwestowaniem nowy rok to sporo pytań. Od odpowiedzi może zależeć, jakie uzyskamy na jego koniec stopy zwrotu i czy będziemy w lepszej, czy gorszej sytuacji finansowej. Ten poradnik po tym, jak oszczędzać w 2013 roku, może pomóc nam ważne decyzje już na początku roku.

1. Oprocentowanie lokat w dół w 2013

Od kilku miesięcy spada oprocentowanie lokat bankowych i w 2013 ten tren może się niestety utrzymać. To nie będzie najlepszy rok dla oszczędzających w bankach. Dlaczego?

Oprocentowanie lokat spada, dlatego że spadają stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. I będą najpewniej spadać nadal – przynajmniej tak wynika z zapowiedzi jej członków oraz ekspertów ekonomicznych. Niskie stopy procentowe to niższy koszt pożyczania pieniędzy przez firmy, co ma na celu pobudzenie polskiej gospodarki.

Jak oszczędzać w 2013 - lokaty czy inwestycje?

Jak oszczędzać w 2013 – lokaty czy inwestycje? foto:kozumel

Niestety oszczędzający „zapłacą” za to niższymi zyskami z lokat. Z drugiej strony spada też inflacja, a najważniejsza jest właśnie różnica między naszym oprocentowaniem a wartością inflacji. Jeśli obie spadają, realny zysk jest mniej więcej taki sam. Czyli na dobrą sprawę nie ma się czym przejmować.

A najlepiej wybrać jeszcze lokaty w najlepszym banku i cieszyć się najwyższym oprocentowaniem na rynku. Tylko jaki jest najlepszy bank na założenie lokaty?

Od lat najlepsze lokaty bankowe oferują mniejsze i młodsze banki – robią to, bo muszą walczyć o klientów oraz swoją pozycję na rynku. To szansa dla oszczędzających na dodatkowe zyski bez ryzyka.

Jakie to banki? Santander Consumer, Idea Bank, Getin Bank, Alior Bank, BGŻ Optima – tam dostaniemy najlepsze lokaty bankowe również w 2013 roku.

2. Załóż dobre konto oszczędnościowe w 2013, które wygrywa z inflacją

Rachunek oszczędnościowy to podstawowe narzędzie do bezpiecznego gromadzenia i lokowania pieniędzy. Ich oprocentowanie potrafi się jednak zasadniczo różnić między bankami. Wiele z nich przegrywa (i to sromotnie) z inflacją, co oznacza, że w rzeczywistości tracimy na nich pieniądze. To niedopuszczalne.

Gdzie chronić swoje oszczędności przed inflacją? W bankach, które regularnie ją przebijają na swoich kontach oszczędnościowych, dając wysokie odsetki od powierzonego im kapitału.

W 2013 wciąż jednym z najlepszych i najprostszych konto oszczędnościowych będzie BGŻ Optima. Wyróżniać się będzie przede wszystkim połączeniem wysokiego oprocentowania z prostotą oferty. Żadnych kruczków, ukrytych opłat, itp. Tutaj przeczytasz szczegółową opinię o BGŻ Optima. W tej chwili najlepszy sposób na założenie konta oszczędnościowego w BGŻ Optima to założenie Lokaty Bezkarnej na 3 miesiące na 5,8% w skali roku.

Chcesz porównać konta oszczędnościowe 2013 w różnych bankach – zapraszamy tutaj.

3. Obligacje skarbowe mało atrakcyjne

Po kilku miesiącach prawdziwego eldorado na obligacjach skarbowych, skarb państwa zaczął dynamicznie obniżać oprocentowanie i można się spodziewać, że nie da inwestorom zarobić w 2013r.

Obligacje skarbowe pozostaną jedną z najbezpieczniejszych lokat kapitału na rynku, ale będą przegrywać bardzo wyraźnie z lokatami bankowymi, a nawet rachunkami oszczędnościowymi w najlepszych bankach.

4. Zmień konto bankowe na darmowe w 2013

Jeśli Twój bank pobiera co miesiąc wysokie opłaty za prowadzenie rachunku osobistego, 2013 będzie dobrym czasem, żeby z tym skończyć. Są dwa wyjścia – albo wynegocjujemy z naszym bankiem lepsze warunki (często nie wiemy, że równolegle do naszego konta istnieje możliwość prowadzenia rachunku w tym samym banku bez kosztów), albo przejdźmy do konkurencji.

Nie brakuje banków, które oferują całkowicie darmowe konto bankowe,a w 2013 ta grupa może się jeszcze powiększyć, bo jako klienci stajemy się coraz bardziej wymagający. I dobrze.

Gdzie założymy darmowe konto bankowe w 2013r? Jeśli jesteśmy aktywnymi klientami (mamy stałe zarobki przelewane na konto, wydajemy kartą płatniczą), będziemy mieć całkiem spory wybór. Tutaj przeczytasz opinię o koncie osobistym w ING, tutaj o koncie za zero w PKO, tutaj szczegóły oferty mBanku – ale to tylko dwa przykłady z większej palety.

Tutaj znajdziesz bogaty wybór i porównanie darmowych kont bankowych 2013.

5. Czy warto zainwestować w fundusze i w akcje w 2013?

Odpowiedź na tak postawione pytanie zawsze będzie obarczona niepewnością. Inwestycje w fundusze oraz akcje są ryzykowne w każdym momencie, a oceny perspektyw dla 2013 mogą okazać się błędne.

W analizach ekspertów dominuje jednak pozytywny ton – wydaje się, że warto zainwestować część pieniędzy w fundusze lub akcje w 2013? Z kilku powodów:

  • alternatywa w postaci lokat bankowych i obligacji skarbowych jest słaba i inwestorzy będą szukać szansy na giełdach,

  • giełda wyprzedza gospodarkę o kilka – kilkanaście miesięcy, więc inwestorzy mogą już dzisiaj kupować akcje pod przyszłe wzrosty,

  • niskie stopy procentowe były w przeszłości skorelowane z początkami wzrostów na giełdzie (pod przyszłe ożywienie),

  • polska giełda nie odrobiła strat z bessy w latach 2007-2008 w takim stopniu jak giełdy amerykańska czy niemiecka

Warto jednak pamiętać, że inwestowanie w fundusze akcyjne oraz akcje wiąże się z możliwością straty.

Gdzie kupić fundusze inwestycyjne w 2013r. Najlepiej przez Supermarket Funduszy Inwestycyjnych w mBanku – duży wybór, niskie minimalne wpłaty, brak opłat.

6. Dla wszystkich w długach – kredyt konsolidacyjny w 2013

Jeśli posiadamy więcej niż jeden kredyt, rok 2013 będzie dobrym momentem do zamienienia kilku rat na jedną, niższą, za pomocą kredytu konsolidacyjnego. Stopy procentowe są na niskim poziomie, więc możemy uzyskać naprawdę korzystne warunki i obniżyć w ten sposób koszty naszych kredytów.

To oznacza oszczędności, które możemy przeznaczyć na dowolny cel. Porównanie oferty kredytów konsolidacyjnych 2013 znajdziesz tutaj.

Tags: , , , , , , ,