Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Konto firmowe Idea Bank czy Alior Bank – które najlepsze?

gru 27, 12 • banki, konto osobiste, rachunek firmowyKomentowanie nie jest możliwe

Porównanie kont firmowych Idea Bank oraz Alior Bank to tak naprawdę porównanie dwóch drapieżników. Obie instytucje powstały stosunkowo niedawno i od początku swojego istnienia stawiają na odważny rozwój oraz agresywną promocję. Bardzo aktywnie zabiegają o klientów, przede wszystkim za pomocą promocji, atrakcyjnych warunków, premii oraz innowacyjnych funkcjonalności.

Zarówno Alior, jak i Idea są w pełni wymyślone przez polskich menadżerów. Alior Bank od niedawna jest notowany na giełdzie w Warszawie, IdeaBank należy do grupy Getin Leszka Czarneckiego.

A jak wypadają ich rachunki firmowe? Które konto dla firmy jest lepsze – Idea Bank czy Alior Bank? Przeczytaj szczegółowe porównanie.

1. Rachunki firmowe Idea Bank i Alior Bank – porównanie kosztów i opłat

Jeśli chodzi o podstawowe opłaty oba banki nie obciążają specjalnie klientów biznesowych, co nie jest niestety standardem w tej branży. To wielki plus obu rachunków.

Zarówno rachunek zarabiający dla firm Alior Bank, jak i konto firmowe IdeaBank założymy za darmo. Nie ma również miesięcznych opłat za ich prowadzenie. Bezpłatnie dostaniemy nieograniczoną liczbę przelewów przez internet, w tym do ZUS oraz urzędu skarbowego. Nie zapłacimy nic za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. To dość długa lista udogodnień, które właścicielom firm proponują te dwa banki nie żądając w zamian opłat.

Czy są jakieś różnice w tym względzie?

Po pierwsze – Alior Bank nie tylko nie pobiera opłat za prowadzenie konta, ale płaci za jego posiadanie. Ile wynosi premia i jakie warunki musimy spełnić, żeby ją otrzymać? Alior płaci 100zł miesięcznie, jeśli średnie saldo na rachunku w tym miesiącu wynosiło na rachunku zarabiającym 30 tysięcy złotych.

Po drugie – Alior Bank na swoim koncie firmowym nie pobiera prowizji za wypłaty z bankomatów zagranicą (dla przypomnienia: na standardowym koncie w Idea Bank są to wszystkie bankomaty w Polsce)

Po trzecie – Alior nie pobiera opłaty za wydanie karty debetowej, ale pobiera miesięczną opłatę za jej prowadzenie w wysokości 3zł, w Idea Bank obie te usługi są bezpłatne

Oba konta można założyć wygodnie przez internet – tutaj wniosek o konto Alior Banku, tutaj wniosek o konto Idea Banku.

Oczywiście, dla bardziej wymagającego klienta i jeden, i drugi bank mają więcej zaawansowanych ofert, w których opłaty mogą kształtować się inaczej (tutaj tabela opłat Alior Bank, tutaj Idea Bank).

2. Konto firmowe Alior Bank czy Idea Bank – funkcjonalność i wygląd

I jeden, i drugi rachunek zapewniają dostęp 24 godziny na dobę do finansów naszej firmy za pomocą serwisu internetowego. Trochę krócej działają infolinie obu banków, które pozwalają załatwić (a czasem nawet przyspieszyć) wiele operacji (np. zmiany limitów transakcji, itp.).

Bankowość internetowa jest w obu przypadkach bardzo dobrze rozbudowana, intuicyjna oraz przyjazna dla użytkownika. Gdy inne funkcjonalności są praktycznie identyczne lub różnią się w minimalnych szczegółach, jakieś znaczenie będzie mieć kwestia estetyki. Poniżej zdjęcia obu paneli internetowych.

Czy warto założyć rachunek firmowy w Idea Banku? Obejrzyj wnętrze.

Czy warto założyć rachunek firmowy w Idea Banku? Obejrzyj wnętrze.

Rachunek zarabiający dla firm Alior Bank - jakie są opinie klientów?

Rachunek zarabiający dla firm Alior Bank – jakie są opinie klientów?

I tu, i tu bez problemu stworzymy sobie prawdziwe centrum dowodzenia naszymi finansami (nie tylko firmowymi). W jednym miejscu otrzymamy dostęp nie tylko do przelewów, zleceń stałych czy poleceń zapłaty, ale też oszczędności czy inwestycji.

Czy są jakieś ważne różnice między rachunkami firmowymi Alior i Idea w tym względzie.

Po pierwsze – Idea Bank pozwala swoje finanse zintegrować z księgowością w jednym panelu internetowym. Bank współpracuje z firmą TaxCare, która sprzedaje całkiem atrakcyjne cenowo pakiety usług księgowych. Wszystko możemy widzieć w jednym miejscu

Po drugie – Idea Bank jest od początku swojej działalności liderem w oprocentowaniu depozytów. Jeśli mamy nadwyżki gotówki, regularnie będziemy otrzymywać propozycje wysoko oprocentowanych lokat. W tej chwili bank oferuje także bardzo atrakcyjnie skonstruowaną lokatę jednodniową.

Po trzecie – Idea tworzy pakiety usług dla drobnych i większych przedsiębiorców (np. konto z elementem oszczędzania na emeryturę). Nie musimy z takich ofert korzystać, nie zawsze są korzystne, ale nie da się bankowi odmówić kreatywności oraz zdolności do zaspakajania potrzeb właścicieli działalności gospodarczej.

Po czwarte – Idea została w pewnym sensie stworzona dla przedsiębiorców. Przy wykonywaniu przelewów do ZUS czy urzędu skarbowego, system podpowiada klientowi ważne informacje (np. adresy urzędów w całej Polsce, poprawne formaty danych do przelewów, itp.). To spore ułatwienie. Brakuje za to możliwości wykonywania przelewu do ZUS za pomocą jednej transakcji, a nie trzech lub czterech (ma to mBank na swoim koncie firmowym – tutaj szczegóły oferty).

Po piąte – Alior Bank pozwala z kolei na zintegrowanie w tym samym panelu internetowym rachunku maklerskiego. Dzięki temu oprócz bieżących finansów własnych i firmy, widzimy również nasze inwestycje giełdowe.

Po szóste – mimo że po stronie oferty depozytowej Alior Bank z reguły ustępuje Idei, umożliwia za to kupowanie wybranych funduszy inwestycyjnych bezpośrednio z rachunku osobistego (nie firmowego).

3. Czy są jakieś negatywne opinie o rachunku firmowym Alior Bank oraz Idea Bank?

Na pewno warto wiedzieć, że i Alior, i Idea stosują agresywne techniki sprzedażowe. O ile ich podstawowa oferta jest darmowa i bardzo korzystna, bez wątpienia ich doradcy będą starać się przekonać nas do skorzystania również z innych usług i produktów. Oczywiście obarczonych opłatami lub warunkami.

Nie oceniając poszczególnych propozycji, warto wiedzieć, czego tak naprawdę chcemy dla naszej firmy i dla nas samych. Jeśli coś nam nie odpowiada lub czegoś nie rozumiemy, zawsze możemy odmówić i pozostać przy podstawowych rozwiązaniach.

Druga rzecz to opinie na temat kredytów dla firm, szczególnie nowych, w obu bankach. Wielu klientów jest niezadowolonych z odmownych decyzji, które stoją trochę w sprzeczności z informacjami promocyjnymi Aliora i Idei. Tutaj też musimy uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że pomiędzy ofertą marketingową a szczegółami umowy i procedury bankowej jest czasami duża różnica. Nie dotyczy to jednak ani wyłącznie, ani szczególnie tych dwóch młodych banków.

4. Jaki rachunek firmowy jest najlepszy – Alior Bank czy Idea Bank?

Naprawdę trudna decyzja – wybieramy między solidnymi kontami dla firmy praktycznie bez kosztów w ich wersjach podstawowych.

Na korzyść Idea Banku przemawia możliwość zintegrowania z kontem księgowości oraz bardzo atrakcyjna oferta depozytowa. Po stronie Alior Banku trzeba zapisać premię za saldo na rachunku oraz darmowe bankomaty na całym świecie.

Tutaj założysz rachunek firmowy w Alior Banku, tutaj założysz konto firmowe w Idea Banku. Tutaj porównasz ich ofertę z innymi bankami.

Tags: , , ,