Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Konto Getin UP – bankowość przyszłości? Pierwsze wrażenia, opinie

W telewizji i internecie pojawiły się futurystyczne reklamy nowego konta bankowego Getin UP w znanym banku Getin. Czego ten rachunek nie ma? Przelewy bankowe za pomocą Facebooka, inteligentne systemy oszczędzania, możliwość płacenia za pomocą telefonu lub karty z wyświetlaczem oraz klawiaturą. A to dopiero mała część wszystkich innowacji, które znajdziemy w koncie Getin UP.

Nie wszystkie funkcje dostaniemy za darmo (np. karta z wyświetlaczem czy serwis SMS generują opłaty), ale znajdziemy także darmową wersję rachunku Getin UP. W ogóle – bogactwo różnych możliwości zaproponowanych przez bank Getin jest tak duże, że trudno tu mówić o jednym koncie – jest to raczej propozycja dla tych, którzy chcą skonfigurować sobie nowoczesną, ultrainnowacyjną bankowość. Przyjrzyjmy się jej krok po kroku.

Co nowego proponuje Getin Bank na koncie Getin UP?

1. Przelewy przez Facebook, email oraz numer telefonu komórkowego.

Przez konto Getin UP można robić przelewy przez Facebooka

Przez konto Getin UP można robić przelewy przez Facebooka

Nie jest to w zasadzie nowość – od roku podobne możliwości daje swoim klientom internetowy bank Alior Sync. Tutaj szczegóły jego oferty oraz zasady zwrotu 5% wydatków w internecie.

Jak to działa? Jeśli chodzi o email oraz numer telefonu, bank powiadamia odbiorcę przelewu i prosi go o uzupełnienie brakujących informacji (numer konta), a potem wykonuje przelew. Jeśli chodzi o Facebook, przelewy bankowe są możliwe za pomocą dodatkowej aplikacji banku (innej dla Getin UP, innej dla Alior Sync), która w pewnym sensie integruje naszą bankowość elektroniczną z Facebookiem.

Dla bezpieczeństwa banki wprowadziły limity jednorazowych przelewów (50zł) oraz limity dzienne, a z powiązania konta z Facebookiem można w każdej chwili zrezygnować.

Czy to jest przydatne? Zależy dla kogo. Większość starszych lub słabo związanych z internetem klientów nawet nie zrozumie, jak to działa i w czym mogłoby być użyteczne. Ale jest rosnąca grupa ludzi, dla których Facebook to naturalne środowisko – rozliczanie się z drobnych kwot ze znajomymi za jego pomocą to bardzo praktyczna możliwość.

Tutaj założysz konto Getin UP przez internet.

2. Bankowość mobilna i kody QR

Czy warto założyć konto Getin UP dla nowego designu?

Czy warto założyć konto Getin UP dla nowego designu?

Do konta Getin UP możemy aktywować aplikację na swojego smartfona (dostępna dla telefonów na systemie Android w GooglePlay), dzięki której dostajemy wgląd w saldo konta, historię transakcji i ofertę banku w każdym miejscu.

Możemy dokonywać przelewów czy zakładać lokaty bezpośrednio z naszego telefonu komórkowego. To w pewnym sensie przeniesienie bankowości internetowego na ekran telefonu. Ale na potrzeby konta Getin UP bank zaprojektował na nowo panel użytkownika, dostosowując go do standardów w mobilnym designie. Jest to więc nie tyle kwestia nowych funkcjonalności, co bardziej intuicyjnego użytkowania. Niektórzy mogą wzruszać ramionami, dla innych tego typu usprawnienia grają coraz większą rolę.

Innym usprawnieniem jest możliwość skanowania kodów QR z faktur czy rachunków. Zamiast ręcznie wypełniać formularze przelewu, wystarczy użyć telefonu do wczytania kodu QR, a system wypełni wszystko za nas.

3. Inteligentne oszczędzanie

Konto Getin UP można skonfigurować tak, żeby pomagało nam skuteczniej i przyjemniej oszczędzać na przyszłość. I znowu: nie jest to zupełna nowość – jakiś czas temu system automatycznego oszczędzania mSaver zaproponował mBank, konto oszczędnościowe wspomagające oszczędzanie ma w ofercie także Credit Aricole.

Jakie możliwości daje rachunek Getin UP? Jest ich kilka. Pierwsza to Celowe Konta Oszczędnościowe (można mieć pięć), na których określamy konkretny cel, na jaki chcemy oszczędzać. System pomoże nam rozpisać plan oszczędzania, a takie narzędzia jak wykresy będą pomagać śledzić postępy. To spore wsparcie w stosunku do zwykłego konta oszczędnościowego.

Druga możliwość to system zaokrąglania w górę płatności Zachowaj Resztę. Możemy ustawić nasze konto Getin UP tak, żeby za każdym razem, gdy wydajemy kartą, system przelewał na rachunek oszczędnościowy Skarbonka kwotę zaokrąglenia. Możemy zaokrąglić do pełnej złotówki, 5zł lub 10zł.

Trzecia możliwość to pobranie na telefon dodatkowej aplikacji Oszczędź Sobie – łączymy ją z naszą bankowością internetową Getin UP i w każdej chwili, gdy najdzie nas taka ochota, jednym kliknięciem w aplikacji przesuwamy drobne kwoty z konta osobistego na oprocentowane konto oszczędnościowe. To system spontanicznego oszczędzania imitujący wrzucanie drobniaków do skarbonki. Zresztą konto, do którego trafiają nasze oszczędności nazywa się właśnie Skarbonka.

Do końca 2013 roku Getin Bank prowadzi promocję, w której zachęca do oszczędzania dokładając 1zł jedną z czterech transakcji, które wykonują nowi posiadacze konta Getin UP. Bank przeleje na nasze konto 1zł za każdym razem gdy:

a) wydamy kartą płatniczą min. 100zł

b) wydamy kartą kredytową min. 100zł

c) założymy lokatę za min. 1000zł

d) nasze konto zasili przelew na min. 750zł

Możemy dostać tak maksymalnie od banku 30zł miesięcznie. Tutaj szczegóły tej ciekawej promocji dla oszczędnych.

Tutaj założysz konto Getin UP przez internet.

4. Płatności za pomocą telefonu w Getin UP

Płatności za pomocą telefonu to również bardzo nowa technologia – w przyszłości może jednak całkowicie zastąpić karty płatnicze, które zostaną w pewnym sensie zintegrowane ze smartfonami.

Jak to działa? Potrzebny jest nam aparat kompatybilny z technologią NFC lub dodatkowa naklejka z funkcją PayPass, którą otrzymamy od Getin Banku. Jeśli nasz operator komórkowy obsługuje technologię NFC, będziemy mogli za pomocą specjalnej aplikacji bezpiecznie płacić w terminalach w sklepach. Transakcje odbywać się będą zbliżeniowo, ale będą zabezpieczone PINem.

W przypadku zgubienia lub skradzenia telefonu, możemy tą usługę dezaktywować. Jest to na pewno jedna z bardziej innowacyjnych funkcji konta Getin UP i będzie budzić wśród użytkowników sporo kontrowersji, ale jest to tak naprawdę kwestia nauczenia się nowego sposobu płacenia za zakupy.

5. Menadżer finansów

Getin UP to nie jest pierwsze konto z wbudowanym menadżerem finansowym, który pomaga śledzić i kategoryzować nasze finanse osobiste. Z podobnych rozwiązań mogą korzystać użytkownicy Millennium Banku oraz Alior Sync.

W opinii specjalistów nowe konto Getin Banku wyróżnia się jednak niezwykle intuicyjnym panelem użytkownika, który sprawia, że menadżer finansów w koncie Getin UP jest przydatniejszy i łatwiejszy w obsłudze.

6. Karta z wyświetlaczem w Getin UP

Karta płatnicza z wyświetlaczem i klawiaturą tylko w Getin UP

Karta płatnicza z wyświetlaczem i klawiaturą tylko w Getin UP

Karta z wyświetlaczem i klawiaturą MasterCard Display to jak najbardziej nowość na polskim rynku. Żaden inny bank nie ma w swojej ofercie możliwości sprawdzenia salda na koncie bezpośrednio na karcie płatniczej. Karty nie służą raczej jako narzędzie komunikacji z bankiem, a w przypadku karty z wyświetlaczem Getin UP jest inaczej.

W okresie promocyjnym wydanie takiej karty kosztuje 10zł (normalnie 50zł, tutaj tabela opłat dla Getin UP), ale jej użytkowanie jest bezpłatne, jeśli wykonamy miesięcznie transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 100zł. Jeśli nie wydamy, opłata wynosi 3,99zł miesięcznie. Do karty jest dodawany darmowy pakiet ubezpieczeń.

Oczywiście wyświetlacz jest zabezpieczony kodem PIN i osoby nieupoważnione nie będą widzieć naszego salda.

Konto Getin UP – opinie, opłaty i dla kogo to jest?

Rachunek Getin UP to na pewno ambitny projekt – takiej liczby innowacji i nowoczesnych technologii w jednym koncie bankowym nie zaproponował do tej pory chyba nikt oprócz Alior Sync. Ich oferty skierowane są do bardzo podobnych klientów, ale nie pokrywają się w całości.

Getin UP to konto dla młodych, aktywnych i uzależnionych od internetu, w tym mobilnego internetu. Najlepiej sprawdzi się w rękach klientów, którzy wiedzą, czego potrzebują, i potrafią skonfigurować technologię tak, że im pomagała, a nie przeszkadzała.

To również rachunek dla kogoś, kto szybko przyjmuje nowe trendy w technologii. Niektóre z funkcji konta Getin UP są jeszcze w powijakach (np. płatności telefonem), ale nie ulega wątpliwości, że to tylko kwestia czasu, kiedy staną się obowiązującym standardem – jak stało się między innymi z kartami zbliżeniowymi.

Getin UP to również konto dla miłośników gadżetów i technologicznych udogodnień. Jak inaczej nazwać kartę płatniczą z wyświetlaczem oraz klawiaturą czy aplikację do spontanicznych oszczędności, która działa jak wirtualna skarbonka. To fajne gadżety, które w sprawnych rękach mogą usprawnić życie. Ale na pewno nie są niezbędne dla przeciętnego klienta banku.

Tutaj założysz konto Getin UP przez internet.

Jakie są opłaty za Getin UP?

Konto można mieć za darmo (w wersji bez karty z wyświetlaczem MasterCard Display). Nie zapłacimy za otwarcie i prowadzenie konta, jeśli w miesiącu wykonamy transakcje bezgotówkowe na min. 300zł (dla klientów poniżej 25 roku życia jest to min. 100zł). W przeciwnym wypadku jest to koszt 9,99zł miesięcznie. Za darmo dostajemy przelewy internetowe, wypłaty w bankomatach Euronetu oraz zwykłą kartę płatniczą (jeśli wykonamy nią transakcje bezgotówkowe za min. 100zł miesięcznie).

Tutaj założysz konto Getin UP przez internet.

Tutaj pełne porównanie kont bankowych w 2013, tutaj szczegółowe recenzje kont internetowych.

Tags: , , , , ,