Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Kredyt bez odsetek w Raiffeisen Polbank

lut 12, 13 • banki, kredyt konsumencki, kredyt konsumpcyjnyKomentowanie nie jest możliwe

Kilka miesięcy temu austriacki Raiffeisen przejął grecki Polbank, a wraz z nim jego główną broń marketingową Justynę Kowalczyk. Polska olimpijka pojawia się teraz w reklamach połączonych banków, a jeden z pierwszych produktów, który reklamuje to kredyt bez odsetek. Czy to możliwe, żeby bank oferował swoim klientom pożyczenie pieniędzy bez konieczności zapłaty odsetek? Jak to działa? Czy warto skorzystać z kredytu bez odsetek w banku Raiffeisen?

Jak działa kredyt bez odsetek w banku Raiffeisen?

Bank musi w jakiś sposób zarobić – jeśli rezygnuje w umowie z dopisywania do naszego długu odsetek, jego zarobek będzie musiał pochodzić z innego źródła. W przypadku kredytów i pożyczek instytucje bankowe oraz pozabankowe mogą zarabiać również na prowizjach oraz ubezpieczeniu. Bank Raiffeisen rezygnuje w przypadku kredytu bez odsetek z ubezpieczenia (które musimy zapłacić w przypadku innych kredytów w tym banku – tutaj pełna oferta kredytowa Raiffeisen). Zostaje więc tylko prowizja.

Jest ona w tej ofercie stała i w dniu pisania tego tekstu wynosi 9%. Jest to jedyny koszt związany z kredytem bez odsetek w banku Raiffeisen.  Tutaj tabela opłat i prowizji dla kredytów w tej ofercie.

Tutaj formularz do kontaktu z bankiem Raiffeisen Polbank w sprawie kredytu gotówkowego.

Jak to wygląda w praktyce?

Justyna Kowalczyk promuje kredyt bez odsetek w Raiffeisen Polbank

Justyna Kowalczyk promuje kredyt bez odsetek w Raiffeisen Polbank

Możemy w ten sposób pożyczyć od 1 tysiąca do 150 tysięcy złotych na dowolny cel konsumpcyjny na okres od 6 do 12 miesięcy. Jest to więc raczej kredyt krótkookresowy – jeszcze nie chwilówka, ale w porównaniu z wieloma innymi kredytami z oferty Raiffeisen i innych banków termin pół roku do roku to ograniczenie.

To, co również zbliża ten produkt banku Raiffeisen do szybkich pożyczek konsumpcyjnych to możliwość wzięcia 5 tysięcy złotych bez zaświadczeń. Jedyne warunki, które klient musi spełnić to ukończone 25 lat, pozytywna historia kredytowa oraz zatrudnienie na umowę o pracę lub zlecenie.

Bank gwarantuje podjęcie szybkiej decyzji w sprawie udzielenia kredytu.

Zupełne inne niż w ofercie parabankowej są za to koszty kredytu. Co prawda, rzeczywista stopa oprocentowania kredytu bez odsetek w Raiffeisen będzie wyższa niż 9% (tutaj wyjaśnienie, co to jest RRSO i jak go obliczyć), ale na tle parabanków jest minimalna. Jest również bardzo konkurencyjna na tle innych banków komercyjnych – tutaj zestawienie kredytów konsumpcyjnych w kilkunastu miejscach (m.in. Alior Bank, mBank, PKO, Millennium oraz Reiffeisen).

Na przykład, jak podaje na swojej stronie Raiffeisen Polbank, RRSO dla kredytu bez odsetek spłacanego w 12 równych ratach miesięcznych, którego całkowita kwota wynosi 5000zł i obejmuje wartość finansowanej kredytem prowizji w wysokości 9%, tj. 450zł, wynosi 19,23%. Miesięczna rata wynosi 416,67zł, a całkowita kwota do zapłacenia przez klienta to 5000zł.

Czyli gdy pożyczamy w banku Raiffeisen 5000zł, 450zł natychmiast jest od niego odliczane jako prowizja banku, a na nasze konto lub do naszej kieszeni trafia 4550zł. Przez kolejne dwanaście miesięcy spłacimy w równych ratach równowartość 5000zł, po 416,67zł miesięcznie.

Tutaj skontaktujesz się z bankiem Raiffeisen w sprawie pożyczki bez odsetek z prowizją 9%.

Tak czy inaczej, cały koszt kredytu to prowizja – 9% wartości pożyczki, płatne w momencie wypłaty pieniędzy, z możliwością włączenia tej kwoty do sumy kredytu. Dla kwoty kredytu 5000zł będzie to 450zł, dla kwoty 10000zł będzie to 900zł, itp.

Tutaj pełna oferta kredytów w banku Raiffeisen, tutaj porównanie kredytów gotówkowych w lutym 2013.

Tags: , , , ,