Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Lokata jednodniowa Bumerang w Getin oraz Open Finance i Ping-Pong w Idea Bank na 6,5%

lut 13, 13 • banki, bezpieczne oszczędzanie, depozyty, lokata jednodniowa, lokaty bankoweKomentowanie nie jest możliwe

Lokaty jednodniowe były jeszcze rok temu najlepszym sposobem oszczędzania w bankach, ponieważ umożliwiały uniknięcie podatku od zysków kapitałowych. Po uszczelnieniu ordynacji podatkowej praktycznie zniknęły z rynku, ale od kilku miesięcy w nowej odsłonie proponuje je swoim klientom grupa bankowa Getin.

Chodzi o lokaty jednodniowe Bumerang w Getin Banku oraz Open Finance oraz lokatę Ping-Pong w Idea Banku. W tej chwili ich oprocentowanie w skali roku wynosi 6,5% – znacznie wyżej niż najlepsze lokaty bankowe na średni i długi termin w lutym 2013r.

Tutaj porównanie lokat w bankach w 2013r., tutaj ranking w uproszczonej formie.

Jak działają lokaty jednodniowe Bumerang w Getin oraz Ping-Pong w Idea Banku?

Są to typowe lokaty nocne (overnight) – dyspozycję założenia lokaty musimy złożyć do godziny 21, a następnego dnia do 9 rano bank zwróci nam kapitał wraz z odsetkami na rachunek osobisty. Czyli w trakcie dnia mamy pełny dostęp do środków za pomocą płatności bezgotówkowych, wypłat z bankomatu, przelewów w internecie, itp., a w nocy są one traktowane jako oszczędności i pracują na odsetki.

Getin, Idea Bank oraz Open Finance ograniczają maksymalną ilość lokat Bumerang oraz Ping-Pong do jednej. Po złożeniu dyspozycji założenia jednodniowego depozytu, oferta znika z list dostępnych lokat i pojawia się dopiero następnego dnia.

Lokata jedniodniowa Ping-Pong w Idea Bank oraz Bumerang w Getin - 6,5% w stosunku rocznym

Lokata jedniodniowa Ping-Pong w Idea Bank oraz Bumerang w Getin – 6,5% w stosunku rocznym

Ograniczona jest również kwota, która możemy zdeponować na noc. W Getin Bank oraz Open Finance wynosi ona 10 tys. złotych, w Idea Bank możemy założyć jednodniową lokatę na maksymalnie 20 tysięcy złotych.

Ile można w ten sposób zarobić. Najwyższy możliwy dzienny zysk netto (po odjęciu podatku Belki) to 2,88zł w Idea Banku oraz 1,44zł w Getin Bank oraz Open Finance.

Najważniejsza informacja dla oszczędzających jest jednak taka, że lokaty jednodniowe Bumerang oraz Ping-Pong są nieodnawialne. Bank nie odnawia ich automatycznie na tych samych warunkach, co jest normą przy dłuższych depozytach. To my musimy zalogować się do naszego konta w internecie i złożyć dyspozycję każdego dnia. Jeśli tego nie zrobimy, pieniądze pozostaną przez noc na nieoprocentowanym koncie bieżącym.

Oferta jest dostępna tylko i wyłącznie dla właścicieli kont osobistych w tych instytucjach – tutaj założymy konto z prezentem w Getin (tutaj więcej informacji), tutaj konto w Idea Bank, a tutaj skontaktujemy się z konsultantem Open Finance.

Lokaty jednodniowe Bumerang i Ping-Pong – opinie czy warto z nich skorzystać

Czy opłaca się założyć jednodniową lokatę Bumerang w Getin?

Czy opłaca się założyć jednodniową lokatę Bumerang w Getin?

Idea Bank atrakcyjne oprocentowanie na lokacie jednodniowej ma już od kilku miesięcy, więc obawy o szybkie zakończenie tej oferty nie są uzasadnione, choć banki mają oczywiście prawo wycofać je ze sprzedaży w każdym momencie.

Oprocentowanie 6,5% w skali roku może się oczywiście zmienić. Jeszcze kilka tygodni temu Idea płaciła 7% w skali roku, ale obniżki stóp procentowych zrobiły swoje. W przyszłości mogą wystąpić kolejne obniżki oprocentowania na skutek obniżek stóp procentowych – tego należy się spodziewać. Ale bank prawdopodobnie pozostanie konkurencyjny w stosunku do innych porównywalnych ofert. A najłatwiej porównać lokaty jednodniowe do rachunków oszczędnościowych – mają podobny poziom dostępności gotówki. Jak pokazuje ranking kont oszczędnościowych w lutym 2013r., 6,5% rocznie to praktycznie nieosiągalny dla większości klientów poziom.

Pewnym utrudnieniem jest konieczność codziennego odnawiania lokaty i banki Getin oraz Idea, a także Open Finance, zapraszają klientów do psychologicznej gry. Czy będziemy na tyle zdyscyplinowani, żeby codziennie odnawiać nasze depozyty? Czy będziemy pamiętać, żeby codziennie zalogować się do konta i złożyć dyspozycję? Czy 2,88zł netto (Idea) lub 1,44zł (Getin i Open) będzie wystarczającą motywacją do działania?

Oferta jest dostępna tylko i wyłącznie dla właścicieli kont osobistych w tych instytucjach – tutaj założymy konto z prezentem w Getin (tutaj pełny opis), tutaj konto w Idea Bank, a tutaj skontaktujemy się z konsultantem Open Finance.

Tutaj porównanie lokat w bankach w 2013r., tutaj ranking w uproszczonej formie.

Tags: , , , , , ,