Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Lokaty w Idea Bank – opinie

Czy warto założyć lokatę w Idea Banku? Zadawałem sobie dokładnie to pytanie ponad rok temu – miałem kilkanaście tysięcy złotych na kończących się lokatach promocyjnych w Alior Banku i szukałem nowego miejsca dla tych pieniędzy.

Było to jeszcze w czasach lokat z jednodniową kapitalizacją i Idea Bank dawał najlepsze warunki na rynku. Lokaty różnej długości oraz oprocentowaniu ponad 6%. A przecież lokaty jednodniowe były wtedy zwolnione z podatku Belki.

Kilkanaście miesięcy później moje pieniądze, w dużo większej ilości, wciąż są na lokatach w Idea Banku – poza chwilowymi promocjami żaden inny bank nie oferuje tak wysokiego oprocentowania depozytów na tak różnorodny okres (od jednego dnia po 12 miesięcy).

Jakie jest oprocentowanie lokat terminowych w Idea Banku?

Stawki oprocentowania zmieniły się oczywiście od czasu, kiedy zakładałem w nim pierwsze lokaty – ponad rok czasu to dużo na rynku depozytów. Na początku 2013r. jesteśmy na poziomie ok. 6% dla najlepszych lokat, nie licząc 7% na nieodnawialnej lokacie jednodniowej Ping-Pong (aktualizacja: już tylko 5,5% na jednodniowej) oraz promocyjnej lokacie 6,5% na start dla nowych klientów przez jeden miesiąc - bez konieczności zakładania konta osobistego czy firmowego. Tak wygląda oferta widziana z serwisu internetowego klienta 1 stycznia 2013r:

Czy warto założyć lokaty w Idea Banku - opinie

Czy warto założyć lokaty w Idea Banku – opinie

Oczywiście oprocentowanie może ulec zmianie w kolejnych miesiącach, Idea Bank może wycofać się z bardzo atrakcyjnej lokaty jednodniowej, a promocyjny miesiąc również się kiedyś skończy.

Ważniejsze jest jednak to, że Idea Bank praktycznie od początku swojego istnienia utrzymuje się w czołówce banków, jeśli chodzi o wysokość oprocentowania depozytów. Żaden inny bank od ok. 12-16 miesięcy nie zaproponował nic, co mogłoby przyciągnąć moje oszczędności. Nie mówię, że nie może się to wydarzyć, ale póki co wygodnie mi w Idea Bank.

Co więcej – za każdym razem, gdy kończy się jedna z moich lokat w Idea Banku, otrzymuję telefon od konsultanta, który przedstawia mi bieżącą ofertę banku lub proponuje „coś spod lady”, jeszcze lepszego niż standard. Naprawdę mi to odpowiada, bo chcę, żeby moje ciężko zarobione pieniądze pracowały jak najmocniej.

Tutaj szczegóły lokaty na początek 6,5% w stosunku rocznym na 1 miesiąc - nie trzeba zakładać konta osobistego.

Lokaty w Idea Banku – opinie krytyczne

No właśnie – czy naprawdę Idea Bank to tak fantastyczny bank? Po stronie lokat i oszczędności trudno mi znaleźć złe strony. Czytałem jednak o nie najlepszych doświadczeniach klientów w zakresie kredytów – nie wiem, czy to prawda i czy dotyczy to wszystkich oddziałów.

Sporo negatywnych opinii czytałem również o obsłudze w oddziałach – nie mogą ich ani potwierdzić, ani im zaprzeczyć, bo praktycznie nie bywam w oddziałach. Wszystko załatwiam przez internet.

Jeśli mógłbym zwrócić na coś uwagę, jest jeden techniczny drobiazg, który może irytować. Z jakiegoś powodu system informatyczny Idea Banku nie radzi sobie z aktualizowaniem na bieżąco informacji w serwisie klienta. Zdarza się, że zaloguję się i widzę lokatę, która powinna się dzisiaj zakończyć i wrócić na moje konto. Bez paniki – operacje zostały wykonane zgodnie z planem, czasami wystarczy odświeżyć stronę w wyszukiwarce lub kliknąć na inną zakładkę i z powrotem. Zobaczymy wtedy już aktualizowane informacje.

Czy lokaty w Idea Banku są bezpieczne?

Znajomy, który pracuje w PKO BP i nie widzi świata poza tym bankiem, przekonywał mnie, że zakładanie lokat w takich młodych, małych bankach jest dużo bardziej ryzykowne. Tylko na czym to ryzyko miałoby polegać?

Każdy bank w Polsce podlega bardzo rygorystycznym regulacjom Komisji Nadzoru Finansowego, a pieniądze klientów w nim zdeponowane są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego? To podstawa bezpieczeństwa lokowania pieniędzy przez klientów indywidualnych w PKOBP i każdym innym banku.

Czy lokaty Idea Bank są gwarantowane przez BFG? Oczywiście, że tak.

Czy można założyć lokatę bez zakładania konta?

Tak – nie musimy zakładać konta osobistego ani firmowego w Idea Banku, żeby móc korzystać z jego oferty depozytowej.

Jest jednak praktycznie pewne, że jeśli założymy lokatę online w Idea Bank, po jakimś czasie zacznie odzywać się do nas konsultant z pytaniami, czy nie jesteśmy zainteresowani innymi ofertami banku. Spójrzmy prawdzie w oczy – te promocyjne warunki na pierwszej lokacie to sposób na zdobycie przez bank kontaktu do nas.

Ale bez paniki – nie musimy później ani zakładać konta, ani spotykać się z doradcami banku w oddziałach. Możemy za to nadal korzystać z jednych z najlepszych lokat na rynku – nawet jeśli nie korzystamy z dodatkowych usług, będziemy dla banku cennym klientem.

Tutaj przeczytasz więcej o szczegółach całkiem niezłych kont firmowych w tym banku. Tutaj lokata na początek 6,5% w stosunku rocznym na jeden miesiąc - nie musimy zakładać konta osobistego czy firmowego w Idea Bank, żeby skorzystać z tej oferty.

Czy Idea Bank jest bankiem tylko dla firm?

Czy trzeba mieć firmę lub prowadzić własną działalność gospodarczą, żeby zostać klientem Idea Banku? Absolutnie nie – Idea Bank został stworzony z myślą o tej grupie, ale ma też w swojej ofercie produkty dla wszystkich, w tym konta osobiste oraz katy debetowe.

Każdy może też skorzystać z oferty założenia pierwszej lokaty promocyjnej przez internet. Przeczytaj też o koncie oszczędnościowym w BGŻ Optima – to dobre miejsce dla krótkoterminowych oszczędności.

Tags: , , , ,