Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Najlepsze lokaty bankowe w marcu 2013 – porównanie i ranking

mar 1, 13 • banki, bezpieczne oszczędzanie, depozyty, lokata jednodniowa, lokaty bankoweKomentowanie nie jest możliwe

Oprocentowanie lokat bankowych w marcu 2013 jest w większości przypadków niższe niż jeszcze miesiąc czy dwa temu. Banki dostosowują swoją ofertę depozytową do sytuacji na rynku, a tutaj najważniejszym czynnikiem jest spadek stóp procentowych. Krótko mówiąc: pieniądze są w tej chwili tańsze i dlatego lokaty są coraz niżej oprocentowane. W kolejnych miesiącach spadki mogą być niestety kontynuowane.

Z drugiej strony spada też inflacja, więc realny zysk osiągniemy nawet przy niższym oprocentowaniu nominalnym.

W których bankach otrzymamy najwyższe oprocentowanie na lokatach w marcu 2013? Gdzie najlepiej oszczędzać? Których banków unikać? Wybierać lokaty krótkoterminowe czy długoterminowe?

Najlepsze lokaty bankowe – marzec 2013, promocje

Najlepsze lokaty bankowe marzec 2013 - porównanie i ranking

Najlepsze lokaty bankowe marzec 2013 – porównanie i ranking

Najlepiej zarobimy na ofertach promocyjnych dla nowych klientów – są to niestety zazwyczaj jednorazowe, krótkoterminowe depozyty, które czasem wymagają na dodatek założenia konta osobistego czy oszczędnościowego w danej instytucji.

1. Toyota Bank – 7% na jednodniowej Lokacie na Dzień Dobry

W lutym internetowy Toyota Bank wprowadził do oferty bardzo atrakcyjną jednodniową Lokatę na Dzień Dobry. Otrzymamy na niej oprocentowanie w wysokości 7% w skali roku, gwarantowane do 12 kwietnia 2013. Niestety jest to lokata nieodnawialna – w praktyce oznacza to, że codziennie będziemy musieli się zalogować na nasze konto osobiste w Toyota Bank i ją ponownie założyć. Maksymalnie możemy w ten sposób zdeponować 15 tys. zł. Oferta wiąże się z koniecznością założenia konta internetowego w tym banku.

Tutaj szczegóły bieżącej oferty Toyota Banku na jednodniowej Lokacie na Dzień Dobry dla właścicieli konta internetowego.

Podobnie skonstruowane lokaty są w ofercie Idea Banku, Getin Banku oraz Open Finance, ale ich oprocentowanie ostatnio spadło (np. w Idea Banku z 6,5% w skali roku do 5,5% w skali roku).

2. Getin Bank – 7% na Lokacie na Start

Dla nowych klientów Getin Bank proponuje miesięczną lub dwumiesięczną Lokatę na Start również oprocentowaną na 7% w skali roku. Jeśli deponujemy pieniądze na jeden miesiąc maksymalna kwota lokaty wynosi 20 tys. złotych, jeśli na dwa miesiące – możemy zdeponować o połowę mniej, 10 tys. złotych.

Tutaj szczegóły bieżącej oferty Lokaty na Start w Getin Banku – bez konieczności zakładania konta osobistego.

3. Idea Bank – 6,5% na Lokacie na Dobry Początek

Podobnie działa Lokata na Dobry Początek w Idea Banku – jest to depozyt dostępny wyłącznie dla nowych klientów banku, założymy go tylko raz w historii naszych relacji z tym bankiem. Oprocentowanie w momencie pisania tego tekstu to 6,5% w skali roku – lokata trwa jeden miesiąc. Idea Bank nie wymaga założenia konta osobistego czy firmowego. Nie trzeba być również właścicielem firmy, żeby skorzystać z oferty.

Tutaj szczegóły bieżącej oferty Lokaty na Dobry Początek w Idea Banku – bez konieczności zakładania konta osobistego.

4. Noble Bank – 6% na Lokacie na Otwarcie

Lokata na Otwarcie w Noble Bank to propozycja dla klientów z zasobniejszym portfelem. Minimalna kwota depozytu to 50 tys. złotych, a maksymalna to 100 tys. złotych – jest to klasyczna lokata na okres 3 miesięcy. W tej chwili Noble Bank proponuje oprocentowanie w wysokości 6% w stosunku rocznym.

Tutaj szczegóły bieżącej oferty na Lokacie na Otwarcie w Noble Banku dla klientów z większą ilością oszczędności.

5. BGŻ Optima – 5,8% na Lokacie Bezkarnej

Dla nowych klientów, którzy założą również konto oszczędnościowe (w pełni darmowe) bank BGŻ Optima proponuje promocyjną Lokatę Bezkarną na trzy miesiące z oprocentowaniem 5,8% w skali roku. Ta oferta wyróżnia się również tym, że możemy w każdej chwili zerwać lokatę, a bank i tak wypłaci nam odsetki. Maksymalnie możemy zdeponować w ten sposób 1 tys. złotych.

Warunkiem skorzystania z Lokaty Bezkarnej jest otworzenie konta oszczędnościowego w BGŻ Optima – w marcu jest ono oprocentowane na 4,6% w skali roku – to jeden z najlepszych rachunków oszczędnościowych w marcu 2013.

Tutaj szczegóły bieżącej oferty na Lokacie Bezkarnej w BGŻ Optima dla nowych klientów otwierających konto oszczędnościowe.

Najlepsze lokaty w marcu 2013 – lokaty standardowe

A jak wygląda sytuacja na lokatach standardowych, niepromocyjnych. Wszystko zależy od parametrów lokaty, głównie jej długości. Na korzyść wyróżniają się lokaty w SKOK-ach oraz bankach spółdzielczych (np. w SK Bank) – znajdziemy tam oferty 6-miesięcznych lokat z oprocentowaniem powyżej 6%, niektóre z nich można założyć przez internet.

W bankach komercyjnych (nie spółdzielczych czy spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych) najlepsze lokaty w marcu 2013 są oprocentowane na ok. 5% w skali roku. Warto zwrócić uwagę na propozycję banku Santander Consumer, który dla lokaty na 24 miesiące zakładanej w 100% przez internet płaci 5,15% w skali roku. Jeszcze kilka tygodni temu było to 5,65%, jeszcze ponad miesiąc temu było to ponad 6% – to obrazuje skalę i tempo obniżek oprocentowania przez banki.

Tutaj szczegóły bieżącej oferty na lokacie na dwa lata w Santander Consumer – bez konieczności zakładania konta.

Poniżej pełny ranking najlepszych lokat bankowych w marcu 2013 w skrótowej formie:

Tags: , , , , ,