Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Optima Saver i Optima Duo w BGŻ Optima – jak to działa i czy warto tak oszczędzać?

lip 24, 13 • bezpieczne oszczędzanie, BGŻ Optima, gdzie oszczędzać, inwestycje, rachunek oszczędnościowyKomentowanie nie jest możliwe

Bank BGŻ Optima wprowadził do oferty dwa nowe rozwiązania, które określa mianem „strategii oszczędzania”. Chodzi o program regularnego oszczędzania Optima Saver oraz program łączący systematyczne oszczędzanie z regularnym inwestowaniem Optima Duo. W obu przypadkach mamy do czynienia z kontem oszczędnościowym oprocentowanym wyżej niż standardowa oferta BGŻ Optima, a przy Optima Duo dochodzi do tego długoterminowa inwestycja w fundusze inwestycyjne.

Jak dokładnie działają programy BGŻ Optima Saver i Optima Duo? Czy warto w ten sposób oszczędzać i inwestować pieniądze? Czy to się opłaca?

Optima Saver – konto oszczędnościowe plus systematyczność

BGŻ Optima Duo Investor i Saver - czy warto założyć ten program?

BGŻ Optima Duo Investor i Saver – czy warto założyć ten program? foto: Andrew Michaels

Pierwszy z dwóch programów, BGŻ Optima Saver, to w gruncie rzeczy osobne konto oszczędnościowe, dla którego deklarujemy systematyczne wpłaty. Bank jest gotowy nieznacznie podwyższyć oprocentowanie rachunku dla klientów, którzy będą regularnie odkładać pieniądze i nie zamierzają ich wypłacać. Jak to działa w praktyce?

W momencie zakładania konta Optima Saver deklarujemy kwotę, jaką chcielibyśmy co miesiąc oszczędzić. Minimum wynosi 100zł, a maksimum 2000zł. Od tego momentu będziemy musieli wpłacać na konto co miesiąc co najmniej tyle środków, ile zadeklarowaliśmy, jeśli chcemy otrzymać podwyższone oprocentowanie.

A co jeśli będziemy potrzebować naszych oszczędności? Całość lub część środków można w każdej chwili wypłacić bez jakichkolwiek kosztów. Ważną konsekwencją jest jednak obniżenie w oprocentowania w miesiącu, w którym dokonujemy wypłaty, do 1% w skali roku. Łatwo obliczyć, że w takiej sytuacji najlepszym momentem do wypłaty (całości środków) jest dzień po naliczeniu odsetek za poprzedni miesiąc – wtedy praktycznie nic nie tracimy.

Czy warto skorzystać z programu BGŻ Optima Saver? Jeśli szukamy jakiegoś sposobu na systematyczne oszczędzanie, który wynagradza klienta (wyższe oprocentowanie) oraz nakłada na nas (względnie łagodny) obowiązek regularności, jest to na pewno interesujące rozwiązanie. Nie ma praktycznie nic do stracenia, a podwyższone oprocentowanie to zawsze bonus.

Nowi klienci mogą w tej chwili założyć konto oszczędnościowe w BGŻ Optima z promocyjnym oprocentowaniem przez 3 pierwsze miesiące – warto skorzystać również z tej okazji.

Po uruchomieniu konta otrzymamy możliwość zakładania dodatkowych rachunków (np. Optima Saver) oraz inne funkcjonalności (np. możliwość kupowania funduszy bez opłat manipulacyjnych).

Optima Duo – konto oszczędnościowe plus systematyczność plus inwestycja

Optima Duo to – jak sugeruje sama nazwa – dwie rzeczy: osobne konto oszczędnościowe (Optima Duo Saver) oraz program systematycznego inwestowania (Optima Duo Investor). Jak to działa w praktyce?

Jak działa Optima Duo Investor?

Jak działa Optima Duo Investor?

Podobnie jak w przypadku Optima Saver, deklarujemy kwotę comiesięcznych wpłat (od 200zł), która jest dzielona w połowie między konto oszczędnościowe z promocyjnym oprocentowaniem oraz jednostki funduszy inwestycyjnych Aviva Investors.

W ten sposób możemy połączyć bezpieczne oszczędzanie (konto) z regularną inwestycją o wyższym potencjale zysku (fundusze). Do naszej dyspozycji jest 7 funduszy inwestycyjnych o różnym profilu ryzyka i charakterze (akcyjne i obligacyjne) oraz trzy strategie (umiarkowana, agresywna i dowolna).

Wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym jest uzależnione od regularnych wpłat środków do funduszy i utrzymywania ich tam. Można jednak dowolnie przenosić środki z bezpieczniejszych funduszy obligacji do agresywniejszych funduszy akcji w trakcie trwania inwestycji.

Drugą ważną korzyścią w Optima Duo jest to, że klienci BGŻ Optima mogą nabywać jednostki funduszy towarzystwa Aviva Investors o 50% taniej niż u innych dystrybutorów. Jeśli inwestują regularnie, płacą o połowę niższe opłaty dystrybucyjne.

Istnieje również wersja programu bez konta oszczędnościowego – wtedy całość zadeklarowanej kwoty comiesięcznych wpływów trafia do funduszy inwestycyjnych. Tutaj regulamin i tabela opłat.

Nowi klienci mogą w tej chwili założyć konto oszczędnościowe w BGŻ Optima z promocyjnym oprocentowaniem przez 3 pierwsze miesiące – warto skorzystać również z tej okazji.

Czy warto założyć program Optima Duo?

To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą połączyć bezpieczne konto oszczędnościowe z programem regularnego inwestowania w jednostki funduszy inwestycyjnych. Takie programy są jednym z najpowszechniejszych sposobów długoterminowego inwestowania i mogą służyć do osiągania takich celów jak dodatkowe zabezpieczenie emerytalne czy pieniądze na start dziecka.

Na plus BGŻ Optima trzeba zapisać podwyższone oprocentowanie konta oszczędnościowego Optima Duo Saver – nie każdy dystrybutor jednostek funduszy inwestycyjnych dodaje takie bonusy.

Program jest również dobrze zorganizowany i elastyczny. Wszystko można zautomatyzować z poziomy bankowości elektronicznej, więc o wpłatach w kolejnych miesiącach nie trzeba pamiętać. Elastyczność Optima Duo przejawia się tym, że możemy wybrać spośród 7 funduszy i 3 strategii, a nasze oszczędności na funduszach są do naszej dyspozycji w każdym momencie. Trzeba jednak pamiętać, że umorzenie jednostek oznacza zmianę oprocentowania na koncie oszczędnościowym Optima Duo Saver na niepromocyjne.

Nowi klienci mogą w tej chwili założyć konto oszczędnościowe w BGŻ Optima z promocyjnym oprocentowaniem przez 3 pierwsze miesiące – warto skorzystać również z tej okazji.

Tags: , , , , ,