Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Oszczędzanie na lokatach w maju 2013 – ranking i porównanie najlepszych lokat bankowych

 Od kilku miesięcy oszczędzający muszą godzić się z kolejnymi obniżkami oprocentowania na lokatach bankowych i maj 2013r. przyniesie kontynuację tego trendu. Dopóki stopy procentowe nie zaczną rosnąć, a to nie wydarzy się raczej przez najbliższe kilka do kilkunastu miesięcy, banki będą oferować niższe gwarantowane odsetki niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Nawet najbardziej aktywne banki na rynku depozytów (BGŻ Optima, Meritum Bank, Getin Bank czy Idea Bank) obcięły w ostatnich tygodniach oprocentowanie lokat oraz rachunków oszczędnościowych i niewykluczone, że nie są to jeszcze najniższe poziomy.

Gdzie znajdziemy najkorzystniejsze lokaty terminowe w maju 2013r.? Czy lepiej założyć lokatę krótkoterminową (np. na jeden miesiąc) czy długoterminową (np. na rok)? Czy są banki, w których można wciąż dostać korzystne oprocentowanie?

1. Korzystne oprocentowanie na promocyjnych lokatach dla nowych klientów

Jest jeszcze kilka banków, które proponują lokaty z oprocentowaniem na poziomie 5-6% w skali roku, ale chodzi tu wyłącznie o jednorazowe depozyty dla nowych klientów. W których bankach można założyć taką wysoko oprocentowaną lokatę?

a) Idea Bank – 6% w skali roku na jeden miesiąc

Najlepsze lokaty bankowe maj 2013 - Idea Bank 6% w skali roku

Najlepsze lokaty bankowe maj 2013 – Idea Bank 6% w skali roku

Póki co Idea Bank nie obniża oprocentowania swojego najbardziej atrakcyjnego depozytu, choć może się to w najbliższych tygodniach zmienić. W momencie pisania tego tekstu bank płaci 6% w skali roku dla nowych klientów na tzw. Lokacie na Dobry Początek.

Jest to nieodnawialny depozyt, na którym możemy maksymalnie zdeponować 10 tysięcy złotych na jeden miesiąc. Jego olbrzymią zaletą jest to, że możemy go założyć w całości przez internet i Idea Bank nie wymaga od nowych klientów zakładania konta. Co więcej, Lokatę na Dobry Początek można zerwać bez utraty odsetek.

Ta promocyjna lokata to nie jedyna atrakcyjna propozycja od Idea Banku. Bank regularnie proponuje krótkoterminowe i średnioterminowe depozyty dla obecnych klientów z oprocentowaniem przekraczającym średnią rynkową. W tej chwili są to lokaty na ok. 4-4,3% w skali roku. Do tego do dyspozycji klientów banku jest lokata nocna Ping-Pong z oprocentowaniem 5% w skali roku (stan na 1 maja 2013r.).

Tutaj można założyć Lokatę na Dobry Początek dla nowych klientów w Idea Banku na obecnych warunkach.

b) Getin Bank – 5,75% w maju 2013 na Lokacie na Start

Ranking lokat w bankach - maj 2013 / Getin Bank

Ranking lokat w bankach – maj 2013 / Getin Bank

Jeszcze dwa miesiące temu było to 6,5% w skali roku, na początku kwietnia było to 6%, w nowy miesiąc Getin Bank wchodzi jednak z oprocentowaniem 5,75% na promocyjnej Lokacie na Start. To wciąż bardzo korzystna propozycja. Jakie są jej szczegóły?

Lokatę na Start może założyć w jednej z dwóch wersji – miesięcznej, na której możemy oszczędzić do 20 tys. złotych oraz dwumiesięcznej, na której możemy oszczędzić połowę tej kwoty (10 tys. złotych).

Podobnie jak przy Lokacie na Dobry Początek w Idea Banku, wszystkie formalności załatwimy przez internet, bez ruszania się z domu. Nie musimy też zakładać konta w banku, a ewentualne zerwanie depozytu nie wiąże się z utratą należnych odsetek. Warto dodać, że Getin aktywnie zabiega o depozyty stałych klientów, a jego oferta po stronie depozytów należy do najlepszych na rynku.

Tutaj można założyć Lokatę na Start dla nowych klientów w Getin Banku na obecnych warunkach.

c) Lokata na Dzień Dobry w Toyota Banku – 6% w skali roku

Trochę inne podejście do bezpiecznego oszczędzania w bankach proponuje w tej chwili Toyota Bank. Daje swoim klientom możliwość korzystania z jednodniowej, nieodnawialnej Lokaty na Dzień Dobry, na której gwarantuje do końca maja 2013r. oprocentowanie na poziomie 6% w skali roku.

Pewnym utrudnieniem jest to, że codziennie musimy na nowo zakładać ten depozyt w bankowości elektronicznej. Poza tym konieczne będzie założenie konta osobistego w Toyota Bank. Na szczęście jeden z możliwych rachunków (Konto Enter) może być darmowe po spełnieniu warunków związanych z deponowaniem środków na lokatach w banku.

Tutaj można założyć lokatę jednodniową z gwarancją oprocentowania 6% w skali roku do końca maja 2013r w Toyota Bank.

d) Meritum Bank – Pierwsza Lokata na 5% w skali roku

Wszyscy klienci, którzy zakładają konto osobiste w Meritum Banku, otrzymują możliwość założenia promocyjnej lokaty na 3 miesiące oprocentowanej w tej chwili na 5% w skali roku (stan na 1 maja 2013r.). Można na niej zgromadzić aż do 20 tys. złotych. Ofertę znajdziemy w serwisie transakcyjnym banku po otwarciu konta. Będzie aktywna przez jeden miesiąc od podpisania umowy. Tyle czasu mamy na skorzystanie z promocyjnej Pierwszej Lokaty w Meritum Banku.

Meritum Bank jest od pewnego czasu bardzo aktywny w dziedzinie oszczędzania. Bank ma jeden z najkorzystniejszych rachunków oszczędnościowych na rynku (w maju 2013r. oprocentowanie wynosi 4,2%), a do tego zapowiedział oficjalnie, że jego oprocentowanie nie spadnie poniżej 4% do końca 2013r.

Tutaj można założyć konto oszczędnościowe oraz darmowe konto osobiste, które dają również dostęp do Pierwszej Lokaty w Meritum Bank oprocentowanej na 5% w skali roku (stan na 1 maja 2013r.).

e) BGŻ Optima – Lokata Bezkarna na 4,6% w skali roku

Zbliżony do Pierwszej Lokaty w Meritum Banku promocyjny depozyt proponuje internetowy bank dla oszczędzających BGŻ Optima. Jest to Lokata Bezkarna na 3 miesiące oprocentowaną na 4,6% w skali roku (spadek z 5,5% jeszcze miesiąc temu). Jest to propozycja dla nowych klientów banku, którzy nie mają jeszcze w nim rachunku oszczędnościowego. Warunkiem skorzystania z lokaty jest jednak założenie darmowego rachunku oszczędnościowego w BGŻ Optima.

20 tysięcy to największa kwota, jaką możemy oszczędzić na Lokacie Bezkarnej. Co ważne, jest to również depozyt, którego zerwanie przed terminem zakończenia nie skutkuje utratą odsetek (podobnie jak w Idea Bank i Getin Bank). Od 1 maja 2013r. rachunek oszczędnościowy w BGŻ Optima jest oprocentowany na 4%, ale nie musimy z niego korzystać. Jest całkowicie darmowy.

Tutaj można założyć Lokatę Bezkarną na 3 miesiące w BGŻ Optima na obecnych warunkach (razem z darmowym kontem oszczędnościowym).

f) Noble Bank – 5,25% dla dużych kwot w maju 2013r.

Najlepsza lokata w banku w maju 2013 / Noble Bank

Najlepsza lokata w banku w maju 2013 / Noble Bank

Lokata na Otwarcie w Noble Bank to dobrze rozwiązanie dla klientów z dużą ilością wolnych oszczędności. Minimalna kwota depozytu to 50 tysięcy złotych, a maksymalnie możemy zdeponować dwa razy tyle (100 tysięcy złotych).

Jest to klasyczny depozyt bankowy na 3 miesiące o stałym oprocentowaniu, ale jego otwarcie jest uzależnione od otwarcia rachunku osobistego w Noble Bank. Więcej szczegółów możemy dowiedzieć się od przedstawiciela banku.

Za pomocą tego formularza kontaktowego możemy zostawić dane do kontaktu dla pracownika banku w sprawie lokaty dla nowych klientów w Noble Bank.

2. Lokaty w bankach spółdzielczych i SKOK-ach

Z bankami komercyjnymi od pewnego czasu rywalizują banki spółdzielcze oraz spółdzielcze kasy kredytowo-oszczędnościowe. Od kilku miesięcy na szczycie rankingów lokat utrzymuje się SK Bank z Wołomina, dobrze radzi sobie również NeoBank z Poznania. W kwietniu ich oferta drastycznie się jednak pogorszyła.

Jest także kilka SKOK-ów, które oferują swoim członkom korzystnie oprocentowane depozyty terminowe. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z usług tych instytucji wiąże się z opłatami oraz innymi zasadami gwarantowania lokat.

3. Długoterminowe lokaty bankowe – maj 2013

Czy rozwiązaniem na obniżki stóp procentowych, które prawdopodobnie jeszcze się nie zakończyły, może być długoterminowa lokata? Czy warto zdeponować pieniądze na półtora roku czy dwa lata?

Wszystko zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja z inflacją oraz stopami procentowymi. Jeśli inflacja i stopy utrzymają się na niskim poziomie, założenie lokaty z dzisiejszymi warunkami może być opłacalne. Na pewno warto było to zrobić pół roku temu, gdy niektóre banki (np. Santander) proponowały depozyty z oprocentowaniem prawie 6% na okres 12-18 miesięcy.

Co znajdziemy w banku Sandander Consumer dzisiaj? Bank proponuje w tej chwili 4,4% w skali roku na okres 24 miesięcy (stan na 1 maja 2013r). Jeśli stopy procentowe będą nadal spadać i utrzymają się przez dłuższy okres na niższym poziomie – założenie tej lokaty to dobry ruch. Jeśli w przeciągu 10-18 miesięcy zaczną znowu rosnąć – może się okazać, że to nie był dobry wybór.

Tutaj można założyć lokatę na dwa lata w Santander Consumer na obecnych warunkach przez internet.

Poniżej większy ranking i porównanie lokat bankowych w kwietniu 2013r. Sprawdź, w którym banku oszczędzać na lokatach w maju 2013:

Tags: , , , , , ,