Prosto o pieniądzach - porady i opinie

„Pożyczka bezzwrotna” do 25 tys. dla firmy w Idea Bank – jak to możliwe?

lut 15, 13 • banki, kredyty dla firm, rachunek firmowy, szybka pożyczkaKomentowanie nie jest możliwe

Dla większości klientów informacja o tym, że jakaś pożyczka jest bezzwrotna oznacza, że nie trzeba zwracać pieniędzy. Można to łatwo odnieść do bezzwrotnych dotacji z Unii Europejskiej na założenie firmy. Ale oferta pożyczki bezzwrotnej w Idea Banku wcale nie oznacza, że nie będziemy musieli spłacać długu. Reklama jest pod tym względem niestety myląca i nie powinno się jej traktować dosłownie.

Czyli co oznacza ta bezzwrotna pożyczka w Idea Banku? Chodzi o możliwość umorzenia pożyczonego kapitału po terminowej spłacie odsetek od kredytu. Jeśli spełnimy określone warunki, nie będziemy musieli oddawać bankowi kapitału, ale jak najbardziej będziemy musieli spłacać odsetki od niego.

Co więcej – warunki umorzenia kapitału (czyli tego, żeby pożyczka była „bezzwrotna” w rozumieniu reklamy Idea Bank) są naprawdę wymagające i mogą stanowić trudność szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Umowa pożyczki oraz wszystkie inne umowy, które są konieczne, żeby na koniec okresu kredytowania nie spłacać kapitału, są skomplikowane oraz wieloletnie. W praktyce będziemy musieli stać się aktywnym klientem Idea Banku przez 10 lat.

A zwolnienie ze spłaty pożyczonego kapitału jest tylko warunkowe – jeśli przez te 10 lat (a to bardzo długi czas dla nowego przedsiębiorcy) potkniemy się na którymś z warunków umorzenia, będziemy musieli oddać również kapitał. A to podroży koszty tego kredytu do bardzo niekorzystnych rozmiarów. Dosadną krytykę tego rozwiązania można przeczytać również na tym blogu.

Tyle ostrzeżeń i zniechęceń. Poniżej szczegóły oferty

Jakie są szczegóły oferty „pożyczki bezzwrotnej” w Idea Bank?

Pożyczka bezzwrotna w Idea Bank - opinie czy warto

Pożyczka bezzwrotna w Idea Bank – opinie czy warto

Maksymalnie możemy pożyczyć od banku 25 tys. złotych. Kredyt udzielany jest na 10 lat, spłata odsetek następuje w miesięcznych ratach, a spłata kapitału jest odroczona na koniec i może zostać umorzona, jeśli spełnimy warunki.

Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, a bank nie stawia wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o dostępność pożyczki – nie jest wymagany staż przedsiębiorstwa, a formalności ograniczone są do minimum.

W momencie tworzenia tego tekstu oprocentowanie kredytu wynosi 24% w skali roku. Tutaj możesz porównać Idea Bank z innymi bankami oferującymi pożyczki dla małych firm.

Bardzo ważnym elementem oferty „pożyczki bezzwrotnej” dla drobnych przedsiębiorstw jest możliwość odpisywania odsetek od podstawy opodatkowania. Innymi słowy – wysokie odsetki od kredytu możemy wrzucić w koszty prowadzenia działalności, a kapitał może zostać nam całkowicie umorzony. To naprawdę unikalne rozwiązanie na rynku, które umożliwia zdyscyplinowanym klientom optymalizację podatkową. Dyscyplina jest jednak niezbędna, żeby spełnić wszystkie warunki umorzenia kapitału pożyczki.

Tutaj formularz kontaktowy dla osób zainteresowanych spotkaniem z doradcą. Tutaj oferta kredytów dla firm w innych bankach – na tradycyjnych warunkach.

Jakie są warunki umorzenia kredytu w Idea Banku?

Teraz najważniejsza sprawa – co trzeba zrobić, żeby Idea Bank umorzył nam po spłacie odsetek pożyczony kapitał. Klient musi:

1. założyć (darmowe) konto firmowe w Idea Bank i zapewnić na nim miesięczne wpływy w wysokości co najmniej 500zł przez cały okres spłacania odsetek „bezzwrotnej pożyczki”

2. wpłacić prowizję za udzielenie kredytu (w tej chwili wynosi ona 0zł)

3. spłacić w terminie każdą ze 120 miesięcznych rat odsetkowych

4. złożyć wniosek o umorzenie spłaty kapitału w określonym terminie

Oferta może mieć kilka wariantów, których szczegóły przedstawi nam na spotkaniu informacyjnym doradca banku. Z opinii klientów i dostępnych informacji wynika, że częścią tego pakietu może być abonament księgowy w firmie Tax Care lub dodatkowe konto depozytowe o wysokim oprocentowaniu, na które będziemy musieli odkładać w niewielkich ratach pożyczony kapitał – jego zwrot wraz z odsetkami otrzymamy po 10 latach, jeśli spełnimy wszystkie wymagania „pożyczki bezzwrotnej”

Co ważne – odsetki od kredytu można spłacić przed terminem bez dodatkowych kosztów.

Szczegóły oferty poznamy na niezobowiązującym spotaniu u doradcy Idea Bank – tutaj formularz kontaktowy. Tutaj karta informacyjna produktu, a tutaj regulamin kredytów w Idea Banku.

Warto także przyjrzeć się ofercie kredytów dla firm w 2013 w innych bankach.

Tags: , , ,