Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Rachunek oszczędnościowy BGŻ Optima – czy warto

 BGŻ Optima niedawno stuknęła pierwsza rocznica obecności na rynku. Od początku swojego istnienia był to bank niszowy zaprojektowany dla oszczędzających. Jest to w Polsce olbrzymia nisza – Polacy uwielbiają oszczędzać na lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Cenią sobie bezpieczeństwo i gwarancję kapitału oraz zysków. Nie lubią przepłacać. Sztandarowym produktem BGŻ Optima jest darmowy rachunek oszczędnościowy. Czy warto go założyć? Jakie są o nim opinie?

W tej chwili BGŻ Optima proponuje na koncie oszczędnościowym 4% w skali roku dla nowych klientów przez trzy miesiące. Tutaj szczegóły oferty. Konto prowadzone jest całkowicie bezpłatnie.

Konto oszczędnościowe BGŻ Optima – trochę inne niż wszystkie

BGŻ Optima to po wieloma względami nie jest typowy bank. Jest częścią grupy kapitałowej, do której należy inny znany bank BGŻ, ale to odrębna marka oraz struktura. To jednak dość poboczna różnica. Najważniejsze jest to, że jest to bank inny z punktu widzenia klienta.

Dlaczego?

Po pierwsze nie ma fizycznych placówek. Jest to klasyczny bank internetowy – wszystko od złożenia wniosku o założenie konta (jest długi, ma ok. 7 stron, ale potem korzystamy już z konta bez kłopotów) po wszelkie operacje na rachunku musimy załatwić zdalnie – przez internet lub infolinię.

Po drugie nie otrzymamy do swojego konta żadnej karty. A to dlaczego, że BGŻ Optima nie prowadzi kont bieżących (znanych także jako osobiste), do których wszystkie banki wydają kartę debetową – do użycia w sklepie czy bankomacie. W BGŻ Optima możemy posiadać tylko rachunek oszczędnościowy, do którego nie mamy dostępu za pomocą karty czy bankomatu.

Po trzecie można powiedzieć, że BGŻ Optima to trochę taki bank zapasowy. Na dodatek przeznaczony tylko do jednej funkcji – oszczędzania pieniędzy. Nie zapłacimy bezpośrednio z niego za czynsz czy prąd. Więcej – bez rachunku osobistego w innym banku w ogóle nie skorzystamy z naszych pieniędzy. Jak to?

W momencie składania wniosku musimy połączyć nasz nowy rachunek oszczędnościowy w BGŻ Optima z naszym głównym kontem osobistym (np. w PKO czy BZWBK). To ważne, bo w przyszłości będziemy mogli wykonywać przelewy z BGŻ Optima tylko i wyłącznie na ten rachunek. To będzie jedyny kanał wyjścia dla naszych pieniędzy z tego banku.

Opinie o tej funkcjonalności są podzielone. Jedni uważają, że jest ona trochę uciążliwa i niepraktyczna. Inni zwracają uwagę na kilka plusów:

1. takie ograniczenie przelewów wychodzących do jednego konta oznacza większe bezpieczeństwo naszych oszczędności (nie można przelać gdziekolwiek),

2. BGŻ Optima to bank wspomagający oszczędzanie, a nie wydawanie pieniędzy, więc taka mała, techniczna zapora to raczej korzyść dla świadomych klientów.

W tej chwili BGŻ Optima proponuje na koncie oszczędnościowym 4% w skali roku dla nowych klientów przez trzy miesiące. Tutaj szczegóły oferty. Konto prowadzone jest całkowicie bezpłatnie.

BGŻ Optima rachunek oszczędnościowy – co jest w środku?

BGŻ Optima to nie tylko rachunek oszczędnościowy, choć to właśnie on jest podstawowym produktem w ofercie firmy, który musimy mieć, żeby korzystać z innych. No właśnie – co jeszcze oferuje bank dla oszczędzających?

Tak wygląda prosty w obsłudze panel użytkownika. Po lewej stronie widać zakładki kilku dostępnych w BGŻ Optima produktów. Są to lokaty terminowe i fundusze inwestycyjne, ale warto dodać jeszcze polisolokaty.

BGŻ Optima opinie - rachunek oszczędnościowy

BGŻ Optima opinie – rachunek oszczędnościowy

Nasz rachunek oszczędnościowy to centrum dowodzenia – tutaj wpadają automatycznie wszystkie pieniądze przesłane do BGŻ Optima. I co najważniejsze – natychmiast pracują. Oprocentowanie jest zmienne, ale niezmiennie w czołówce rynku. Możemy wydzielić sobie kilka rachunków celowych (np. na wakacje), nadać im nazwy, itp.

Bezpośrednio z konta oszczędnościowego założymy lokaty terminowe oraz polisolokaty, często wyżej oprocentowane niż rachunek oszczędnościowy. BGŻ Optima potrafi zaskoczyć elastycznymi warunkami, np. na niektórych lokatach wypłaci nam odsetki nawet, jeśli zerwiemy je w trakcie ich trwania.

Ostatnia możliwość to zakup funduszy inwestycyjnych bezpośrednio z naszego rachunku. Jeśli interesują nas niegwarantowane inwestycje lub chcemy rozłożyć nasze oszczędności między rzeczy gwarantowane i bardziej ryzykowne, BGŻ Optima pozwala nam inwestować bez opuszczania banku.

W tej chwili BGŻ Optima proponuje na koncie oszczędnościowym 4% w skali roku dla nowych klientów przez trzy miesiące. Tutaj szczegóły oferty. Konto prowadzone jest całkowicie bezpłatnie.

Czy rachunek oszczędnościowy w BGŻ Optima jest naprawdę darmowy?

Założenie oraz prowadzenie są całkowicie darmowe. Każdy przelew wychodzący jest również darmowy. To na pewno więcej niż standard – większość, a przynajmniej wiele, banków każe płacić sobie za każdy kolejny przelew po pierwszym. Pierwszy jest darmowy, kolejne już płatne (nawet 5 – 10 złotych).

Koszty pojawią się, jeśli skorzystamy z platformy funduszy inwestycyjnych. Nie ma darmowych funduszy inwestycyjnych – każdy pobiera opłatę za zarządzanie. W BGŻ Optima możemy za to zaoszczędzić na opłatach manipulacyjnych – zakup i sprzedaż wielu funduszy jest bezpłatna.

BGŻ Optima – opinie o rachunku oszczędnościowym

Opinie na tak:

  • brak kosztów za założenie, prowadzenie i przelewy,

  • jasny cel całego banku – pomoc w oszczędzaniu pieniędzy,

  • prosty w obsłudze panel internetowy,

  • bardzo stabilna oferta, konkurencyjna na rynku, chociaż nie zawsze najlepsza, jeśli chodzi o oprocentowanie,

  • pomocna infolinia i profesjonalne reagowanie na potrzeby klienta

Opinie na nie:

  • bardzo długi wniosek o założenie konta (ok. 7 stron) – z drugiej strony to przecież konieczne,

  • oferta jest konkurencyjna, ale zazwyczaj znajdziemy w danym momencie coś lepszego na rynku, jeśli chodzi o oprocentowanie,

W tej chwili BGŻ Optima proponuje na koncie oszczędnościowym 4% w skali roku dla nowych klientów przez trzy miesiące. Tutaj szczegóły oferty. Konto prowadzone jest całkowicie bezpłatnie.

 Tutaj porównanie tego banku z innymi bankami, gdzie założymy dobre konto oszczędnościowe oraz lokaty terminowe.

Tags: , ,