Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Rachunek oszczędnościowy Family Saver 8% w Open Finance

sty 19, 13 • banki, bezpieczne oszczędzanie, BGŻ Optima, rachunek oszczędnościowyKomentowanie nie jest możliwe

 W telewizji i w internecie pojawiły się ostatnio reklamy nowego konta oszczędnościowego Family Saver oprocentowanego na 8% w stosunku rocznym. Nazwa rachunku oraz ton reklam sugerują, że produkt jest skierowany głównie do młodych rodzin z dziećmi zainteresowanych regularnym oszczędzaniem. Konto Family Saver 8% oferuje firma doradztwa finansowego Open Finance.

Jakie są zasady promocyjnego oprocentowania konta oszczędnościowego Family Saver? Czy warto je założyć?

Co to jest konto oszczędnościowe Family Saver w Open Finance?

Większość rachunków oszczędnościowych jest w tej chwili oprocentowanych znacznie poniżej 8% rocznie. Jeden z liderów tego rynku, bank BGŻ Optima oferuje promocyjne 6,3% dla nowych klientów i to tylko do pierwszych dni lutego. Potem klienci odczują pewnie znaczną obniżkę oprocentowania.

Konto oszczędnościowe Family Saver 8% w Open Finance - czy warto?

Konto oszczędnościowe Family Saver 8% w Open Finance – czy warto?

Open Finance proponuje oprocentowanie 8% w stosunku rocznym na koncie oszczędnościowym Family Saver, na dodatek gwarantowane przez pięć lat od podpisania umowy. Dlaczego? Jak to możliwe?

Jak w każdym produkcie promocyjnym otrzymanie tak atrakcyjnych warunków jest uzależnione od spełnienia kilku warunków. Jakie to warunki?

1. Musimy założyć przez Open Finance konto osobiste. Będzie to tzw. Konto Idealne z dostępem do bankowości internetowej oraz kartą płatniczą Openonline. Open Finance jest częścią grupy Getin, więc w pewnym sensie staniemy się posiadaczami konta w banku Getin, tyle że założonego przez tego pośrednika.

2. Musimy założyć przez Open Finance konto oszczędnościowe (to na nim nasze pieniądze będą oprocentowane na 8% w stosunku rocznym)

3. Musimy zadeklarować, że przez okres 5 lat (czyli stałego promocyjnego oprocentowania 8% w skali roku) na nasze konto osobiste będziemy co miesiąc wpłacać kwotę nie mniejszą niż jeden czterech wariantów. Chodzi o jednorazowe wpływy z rachunków w innym banku – co miesiąc przez 5 lat.

Ile musi wpływać na nasze konto, żeby rachunek Family Saver w Open Finance był oprocentowany na 8% przez 5 lat?

Tu zaczynają się cztery warianty, które możemy wybrać w zależności o tego, ile chcemy oszczędzać miesięcznie (maksymalnie) na promocyjnym koncie oszczędnościowym.

Wariant pierwszy – jeśli wybierzemy maksymalną możliwą wpłatę na konto oszczędnościowe 25zł, aby zapewnić sobie promocyjne oprocentowanie 8% w skali roku, musimy wpłacić na nasze nowe konto osobiste co najmniej 1000zł miesięcznie.

Wariant drugi – tutaj maksymalna możliwa wpłata na rachunek oszczędnościowy Family Saver to 50zł, a minimalny wpływ miesięczny na konto osobiste 1500zł miesięcznie.

Wariant trzeci – tu maksymalnie wpłacimy na nasze konto oszczędnościowe 100zł, ale oprocentowanie rachunku wyniesie 8% przez 5 lat tylko wtedy, gdy konto osobiste zasili miesięcznie kwota 3000zł.

I wariant czwarty – w tym przypadku możemy wpłacić na rachunek oszczędnościowy w Open Finance 200zł miesięcznie, ale z drugiej strony na nasze konto osobiste wpłynąć musi co miesiąc co najmniej 10000zł (słownie: dziesięć tysięcy).

Innymi słowy: promocyjne oprocentowanie w programie Family Saver Open Finance uzależnione jest więc od tego, czy nasze konto osobiste będzie co miesiąc zasilane odpowiednią kwotą. Ale to nie wszystko.

Drugi warunek konieczny do otrzymania stałego oprocentowania w wysokości 8% rocznie gwarantowanego przez 5 lat to wykonanie w każdym miesiącu transakcji kartą na odpowiednią kwotę. Wysokość tej kwoty zależy od wariantu który wybraliśmy.

I tak, w wariancie pierwszym (max. 25zł oszczędności, min. 1000zł wpływu), musimy wydać kartą co najmniej 400zł miesięcznie.

W wariancie drugim (max. 50zł, min. 1500zł), musimy wydać kartą co najmniej 500zł miesięcznie.

W wariancie trzecim (max. 100zł, min. 3000zł), musimy wydać kartą co najmniej 600zł miesięcznie.

W wariancie czwartym (max. 200zł, min. 10000zł), musimy wydać kartą co najmniej 1000zł miesięcznie.

Po spełnieniu tych dwóch warunków (wpływy na konto osobiste oraz wydatki) oprocentowanie naszego konta oszczędnościowego w Open Finance wyniesie 8% i będzie gwarantowane przez 5 lat. Tutaj szczegółowy regulamin oferty.

Czy rachunek Konto Idealne w Open Finance jest darmowy?

Tak, jeśli spełnimy pewne warunki – są takie same dla wszystkich i praktycznie pokrywają się z warunkami otrzymania promocyjnego oprocentowania rachunku oszczędnościowego Family Saver. Wystarczy miesięczny wpływ na konto w wysokości 1000zł oraz wydanie kartą min. 400zł, żeby opłata miesięczna za konto (9,99zł) zniknęła.

Warto również pamiętać o opłacie za drugi i kolejne przelewy wychodzące z konta oszczędnościowego. Wynosi ona 4,99zł. Tylko pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy. Tutaj tabela opłat dla Konta Idealnego.

Czy warto założyć Family Saver w Open Finance z kontem oszczędnościowym na 8% rocznie?

Jak widać, atrakcyjne oprocentowanie dotyczy tylko wybranych środków oraz jest uzależnione od spełnienia szeregu warunków. Czy opłaca się podejmować cały ten wysiłek, żeby nasze oszczędności pracowały na 8% rocznie przez 5 lat.

Family Saver Open Finance raczej nie spełni naszych oczekiwań, jeśli już mamy duże oszczędności i chcemy je korzystnie ulokować. W pierwszym miesiącu system pozwoli nam w ten sposób ulokować od 25zł do 200zł w zależności od wariantu – to bardzo mało dla kogoś, kto już posiada pokaźny kapitał i szuka najlepszego konta oszczędnościowego.

Wtedy bez porównania lepszym rozwiązaniem będzie BGŻ Optima, inne dobre konta oszczędnościowe lub lokaty bankowe.

Konto oszczędnościowe Family Saver będzie raczej obciążeniem niż pomocą dla wszystkich, którzy nie chcą zmieniać swojego obecnego banku. Oprocentowanie 8% w stosunku rocznym na rachunku oszczędnościowym oraz zwolnienie z opłat za konto osobiste w Open Finance następuje dopiero po spełnieniu warunków. Będą one łatwe do spełnienia dla aktywnych klientów, którzy uczynią Open Finance / Getin Bank swoim domyślnym bankiem.

Czyli promocja 8% rocznie na koncie oszczędnościowym Family Saver najlepiej pasuje do klientów, którzy są gotowi przenieść wszystkie swoje finanse do Open Finance / Getin Bank oraz aktywnie korzystać z Konta Idealnego, a także nie dysponują w tej chwili oszczędnościami. Family Saver to interesująca propozycja, która może pomóc im zacząć aktywnie i skutecznie oszczędzać.

Inny przykład systemu wspomagającego oszczędzanie to mSaver.

Porównaj Family Saver z najlepszymi kontami oszczędnościowymi oraz lokatami bankowymi.

Tags: , , , , ,