Prosto o pieniądzach - porady i opinie

W co inwestować małe kwoty – 6 propozycji dla początkujących

gru 6, 12 • inwestycjeKomentowanie nie jest możliwe

 Nie każdego stać na inwestowanie dużych pieniędzy. Wielu z nas nie zarabia na tyle dobrze, żeby zostawało nam kilka tysięcy złotych oszczędności co miesiąc. Jest to raczej kilkaset złotych. Część warto zaoszczędzić na bezpiecznych rachunkach oszczędnościowych lub lokatach bankowych – wtedy nie ponosimy ryzyka straty. Jakąś cześć warto jednak z głową zainwestować. Tylko w co inwestować małe kwoty, np. 100, 200 czy 500 złotych miesięcznie?

Możliwości jest kilka, a może nawet kilkanaście. Możemy inwestować w różne aktywa, na kilka różnych sposobów, w kilku różnych instytucjach. Poniżej sześć propozycji dla początkujących.

1. rachunek oszczędnościowy

Czy odkładanie pieniędzy na rachunku oszczędnościowym to inwestowanie? Formalnie raczej nie, ale jeśli bank daje nam oprocentowanie przebijające inflację, a na wielu kontach oszczędnościowych dostaniemy takie bez problemu (tutaj przykład BGŻ Optima), zarabiamy na czysto pieniądze. Na dodatek bez ryzyka.

Rachunki oszczędnościowe są bardzo elastyczne, więc idealnie nadają się do odkładania małych kwot. Nie ma żadnych ograniczeń – czy wpłacimy 20, 100 czy 500 złotych co miesiąc, nasze pieniądze zostaną zaakceptowane i od pierwszego dnia zaczną na nas zarabiać.

Jedyny problem to wysokość tych zarobków – dla niektórych 1-2% ponad inflację to już coś. Inni oczekują od inwestycji dużo więcej. Oznacza to, że będą musieli zaakceptować również możliwość straty. Więcej szczegółów w propozycjach poniżej.

2. lokaty bankowe

Kolejna propozycja raczej z kategorii oszczędności niż inwestycje, choć to kwestia bardzo indywidualna, co uznamy za inwestowanie pieniędzy. Depozyty bankowe dają zazwyczaj zarobić trochę więcej niż rachunki oszczędnościowe (w tym samym banku). Nie można z nich wypłacić pieniędzy aż do zakończenia depozytu, więc banki mogą sobie pozwolić na wyższe oprocentowanie. Wiedzą, że pieniądze zostaną u nich na dłużej.

Niestety lokaty nie najlepiej nadają się do inwestowania małych kwot. Są oczywiście banki, które zakładają lokaty nawet na 100 złotych, ale częściej wymagają minimalnego depozytu w okolicach 500-1000zł. Można powiedzieć, że wszystko co poniżej należy raczej do rachunków oszczędnościowych.

Ale dlaczego nie zakładać nowej lokaty co dwa miesiące? Po roku będziemy mieli sześć takich lokat i w kolejnym roku będziemy mogli do nich dopłacać kolejne oszczędności. To prawie jak kula śniegowa. No i co jakiś czas jakaś lokata będzie do nas wracać, co poprawi płynność naszych finansów.

3. obligacje skarbowe

Co miesiąc skarb państwa emituje nowe obligacje dla inwestorów indywidualnych. Działają one trochę inaczej niż lokaty bankowe, ale są zbliżone pod względem oprocentowania oraz bezpieczeństwa. Są cztery rodzaje obligacji skarbowych – dwuletnie, trzyletnie, czteroletnie oraz dziesięcioletnie.

Czy można w nie inwestować małe kwoty? Jak najbardziej. Nominał jednej obligacji wynosi 100 złotych i tyle możemy minimalnie zainwestować. Zakupu możemy dokonać przez internet, telefon lub w placówce bank PKO BP.

Czy to atrakcyjna inwestycja? Pod względem bezpieczeństwa naszych pieniędzy na pewno, ale polskie obligacje skarbowe są dość przeciętnie oprocentowane. Przegrywają nawet z wieloma rachunkami oszczędnościowymi i lokatami.

4. fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to olbrzymie terytorium. Są fundusze prawie pozbawione ryzyka (pieniężne), a są obarczone dużym ryzykiem (akcyjne, zagraniczne). W każdym razie jednostki funduszy inwestycyjnych to jedna z podstawowych form inwestowania pieniędzy, szczególnie długoterminowo.

Są korzystne z kilku powodów: zarządzają nimi specjaliści, rozkładają ryzyko na wiele różnych aktywów, można w nie inwestować małe kwoty.

Ta ostatnia zaleta jest szczególnie dla nas ważna. Jak małe kwoty można inwestować w fundusze inwestycyjne? Są towarzystwa i platformy inwestycyjne, które udostępniają jednostki już od 50zł miesięcznie. To bardzo mała kwota, którą większość z nas jest w stanie wygospodarować dzięki drobnym racjonalizacjom w swoich finansach osobistych.

Doskonałym miejscem na pierwsze kroki z funduszami inwestycyjnymi jest Supermarket Funduszy Inwestycyjnych mBank, który oferuje dużą platformę z niższymi kosztami inwestowania niż konkurencja. Trzeba jednak założyć darmowe konto bankowe.

5. akcje oraz fundusze ETF

w co inwestować małe kwoty - może w akcje perspektywicznych spółek?

W co inwestować małe kwoty – może w akcje perspektywicznych spółek?

Czy na giełdzie można inwestować małe kwoty? A dlaczego nie? Nie ma technicznych przeciwwskazań, żeby inwestować co jakiś czas 200 czy 300 złotych, ale trzeba przyznać, że nie jest to częsta praktyka wśród inwestorów.

Wyceny akcji poszczególnych spółek zmieniają się bardzo dynamicznie i dokupowanie w regularnych odstępach to nie jest najlepsza strategia. Żeby skutecznie inwestować w konkretne spółki musimy mieć na to pomysł.

Pewnym wyjątkiem są tzw. fundusze ETF, czyli fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie, których celem jest odzwierciedlanie zachowań indeksów. Inwestowanie w cały indeks jest trochę bardziej przewidywalne i odrobinę bezpieczniejsze. A w długim terminie indeksy pokazywały, że potrafią inwestorom zarobić więcej niż np. lokaty bankowe.

6. polisy inwestycyjne

Polisy inwestycyjne to tak naprawdę inwestycja w fundusze pod przykrywką ubezpieczenia. Dzięki temu odraczamy podatek od zysków kapitałowych do czasu zakończenia inwestycji, np. 10 lat. Do tego większość polis inwestycyjnych ma formę planu systematycznego oszczędzania – należy co miesiąc wpłacać na nasze konto stałą sumę pieniędzy, np. 200, 350 czy 500zł miesięcznie.

Niestety polisy inwestycyjne to również duże koszty administracyjne takiego rozwiązania oraz horrendalne kary za rezygnację. Na dodatek inwestycja, jak to inwestycja, jest ryzykowna. Warto się trzy razy zastanowić, zanim zaczniemy tak inwestować pieniądze.

A więc w co inwestować małe kwoty? Wybór jest spory, a decyzja należy do nas.

Tags: , ,