Prosto o pieniądzach - porady i opinie

Wielkie porównanie: mBank czy Alior Sync – który bank internetowy jest lepszy?

lut 23, 13 • banki, konto osobiste, na czym zarabiają bankiKomentowanie nie jest możliwe

Bardzo długo mBank był bezkonkurencyjny jako bank internetowy – miał niższe lub zerowe opłaty za podstawowe usługi oraz jedno z najbardziej funkcjonalnych kont internetowych w Polsce. Rok temu ten segment rynku wziął na celownik Alior Bank i wprowadził markę Alior Sync. Który bank internetowy jest lepszy w 2013r.? Jak wypada starszy i bardziej doświadczony mBank w starciu z młodym i dynamicznym Alior Sync. Zapraszamy na wielkie porównanie tych banków internetowych – centymetr po centymetrze. Kto będzie lepszy?

Sync kontra mBank – opłaty podstawowe

Punkt dla Alior Sync – konto internetowe w tym banku jest bezwarunkowo bezpłatne dla podstawowych usług. Co to oznacza w praktyce? Nie są pobierane żadne opłaty za prowadzenie konta, wypłaty z wszystkich bankomatów w Polsce, wydanie i obsługę karty płatniczej oraz przelewy internetowe. Nie trzeba spełnić żadnych warunków, żeby otrzymać taką ofertę.

Które konto internetowe - Alior Sync czy mBank?

Które konto internetowe – Alior Sync czy mBank?

Czy oferta mBank bardzo się różni pod tym względem? Nie – za kartę płatniczą będziemy musieli zapłacić 2zł miesięcznie, ale ta opłata znika, jeśli wydamy kartą do konta co najmniej 100zł w danym miesiącu. Dla aktywnych klientów nie powinien być to najmniejszy problem. Druga rzeczy to opłaty za wypłatę gotówki z bankomatów innych niż sieć darmowych bankomatów współpracujących z mBankiem (czyli BZWBK, Euronet, eCard oraz Cash4You). To naprawdę duża sieć, ale jeśli wypłacimy pieniądze z innego bankomatu, będzie to nas kosztować 5zł. Za 5zł miesięcznie możemy aktywować w mBanku usługę, która pozwala na korzystanie z absolutnie wszystkich bankomatów w Polsce bez prowizji.

Porównanie Alior Sync i mBank – opłaty za usługi dodatkowe

Warto również przyjrzeć się trochę mniej popularnym usługom i ich kosztom w mBank oraz Sync. Klienci tego pierwszego banku nie zapłacą na przykład za wypłatę gotówki z bankomatów poza granicami Polski, a w Alior Sync będzie to koszt 10zł za każdą transakcję. Jeśli ktoś przygotowuje się do wyjazdu zagranicę (np. stypendium, wymiana Erasmus, praca sezonowa itp.) i ma zamiar korzystać z polskiej karty – mBank może być lepszy niż Sync.

Z drugiej strony Alior Sync oferuje swoim klientom 10 darmowych przelewów natychmiastowych w miesiącu. Dzięki tej technologii odbiorca naszego przelewu dostanie pieniądze po kilku minutach, a my nic za to nie zapłacimy. Każdy przelew ekspresowy z mBanku wiąże się z opłatą 5zł.

Tutaj i tutaj pełne tabele opłat i prowizji w mBanku oraz Alior Sync.

Tutaj możesz założyć konto internetowe w Sync, tutaj znajdziesz szczegóły oferty mBank i założysz konto.

mBank vs Sync – premie, bonusy, możliwości zarobienia pieniędzy

Jesteśmy w takim momencie rozwoju rynku bankowego, że dobre konto internetowe powinno być nie tylko darmowe, ale też dać nam zarobić. W jaki sposób? Jest ich kilka – przede wszystkim zwrot wydatków kartą, bonusy za aktywność czy możliwość polecania produktów banku znajomym. Jak wypada porównanie mBanku i Alior Sync w tej kategorii?

W Alior Sync możemy otrzymać 5% wydatków poniesionych w internecie (kartą lub za pomocą przelewu internetowego) w każdym miesiącu. To bardzo hojny zwrot, którego nie znajdziemy praktycznie w żadnym innym banku. Niektóre transakcje są jednak wykluczone z usługi cashback w Sync (np. związane z grami hazardowymi), a żeby stać się upoważnionym do zwrotu wydatków trzeba w danym miesiącu spełnić jeden z czterech warunków:

  • otrzymywanie wynagrodzenia lub stypendium na rachunek w Alior Sync
  • średnie miesięczne saldo 1500 zł na rachunku
  • depozyty w Alior Sync na łączną kwotę 10 tys. zł
  • kredyty w Alior Sync na łączną kwotę 3 tys. zł

Tutaj szczegółowe zasady zwrotu wydatków w Sync.

Poza okresami promocyjnymi (jeden z nich trwa do 28 lutego – tutaj więcej informacji) mBank nie proponuje swoim klientom tego typu premii za aktywne korzystanie z karty. Współpracuje za to z dużą siecią sklepów i innych punktów usługowych, gdzie klienci banku otrzymają do 55% zniżki przy zakupach kartą debetową lub kredytową mBank.

Oba banki udostępniają za to program rekomendacyjny, dzięki któremu każdy klient może zarobić praktycznie nieograniczone pieniądze polecając produkty i usługi tych banków. Udział w programach polecających jest bezpłatny i do niczego nie zobowiązuje. Daje po prostu możliwość polecenie konta, karty kredytowej czy kredytu w mBank oraz Alior Sync osobie znajomej czy członkowi rodziny. Ile można zarobić?

Alior Sync program rekomendacyjny - ile można zarobić?

Alior Sync program rekomendacyjny – ile można zarobić?

Program rekomendacyjny mBank 2013 - ile mozna zarobić?

Program rekomendacyjny mBank 2013 – ile mozna zarobić?

Alior Sync płaci 50zł za każde nowe konto bankowe otwarte z naszego polecenie, mBank płaci 50zł za konto, do 200zł za kartę kredytową, kredyt odnawialny czy gotówkowy uruchomiony przez znajomego. Jeśli mamy dużą sieć osób, które nam ufają lub liczą się z naszą opinią, może to być bardzo intratne źródło dodatkowych zarobków. Z tego punktu widzenia i mBank, i Alior Sync to konta internetowe, które warto mieć – można na nich po prostu zarobić, co w wielu innych bankach nie jest możliwe.

Tutaj możesz założyć konto internetowe w Sync, tutaj znajdziesz szczegóły oferty mBank i założysz konto.

Alior Sync czy mBank – wpłata gotówki

Jeden z najważniejszych problemów dla klientów banków internetowych to wpłaty gotówki. Ani w mBanku, ani w Alior Sync nie ma problemu z wypłatami pieniędzy. A jak wygląda kwestia wpłat?

Tutaj punkt musimy przyznać dla mBanku – zbudował on razem ze swoją siostrzaną marką multiBank dużą sieć wpłatomatów w zdecydowanej większości dużych miast i wielu mniejszych miejscowościach w całej Polsce. Korzystanie z tej usługi jest oczywiście bezpłatne dla klientów banku, a pieniądze pojawiają się na koncie z reguły po kilkunastu minutach.

Jak wpłacić pieniądze do Alior Sync? Ten bank współpracuje z siecią Euronet (znaną z bankomatów), która rozwija od niedawna także sieć wpłatomatów w całym kraju. Niektóre z nich są zlokalizowane w centrach handlowych, przy popularnych ulicach oraz przy bankach. Tutaj można sprawdzić, gdzie wpłacimy gotówkę na konto Alior Sync przez wpłatomaty Euronet. Jest to również duża sieć, więc można mówić o remisie między tymi bankami internetowymi.

Porównanie Alior Sync i mBank – funkcjonalność i rozbudowa konta

Podstawowe usługi typu karta płatnicza, przelewy internetowe, lokaty i kredyty to jedno, ale co oferują oba banki dla bardziej zaawansowanych klientów, którzy chcieliby od banku większej ilości usług finansowych?

Naszym zdaniem mBank wypada w tej kategorii lepiej niż Alior Sync. Ma bardziej dojrzałą i bardziej funkcjonalną bankowość internetową, która integruje takie usługi jak rachunek inwestycyjny, platforma do inwestowania w fundusze inwestycyjne czy możliwość zakupu ubezpieczeń samochodowych bezpośrednio z konta osobistego. To wielka wygoda dla klientów, którzy muszą zarządzać większym budżetem rodzinnym i oczekują niestandardowych rozwiązań.

Na dodatek każde z tych rozwiązań jest oferowane na bardzo atrakcyjnych warunkach – rachunek maklerski jest prowadzony za darmo, a prowizje za transakcje w normie. Supermarket Funduszy Inwestycyjnych to jedno z największych i najtańszych miejsc, gdzie kupimy jednostki funduszy inwestycyjnych. mBank ma również bardzo konkurencyjną ofertę ubezpieczeń samochodowych, turystycznych, medycznych i innych. Nasze finanse mogą być w jednym miejscu.

Porównanie mBank vs Sync 2013

Porównanie mBank vs Sync 2013

Alior Sync jest pod tym względem dużo uboższy. Można to tłumaczyć niewielkim stażem tego banku internetowego i oczekiwać, że w przyszłości pojawią się w panelu transakcyjnym inne usługi. Póki co ich jednak nie ma. Jest za to kilka innych funkcji, o których warto wspomnieć.

Pierwsza to automatyczny menadżer finansowy, który pozwala uporządkować nasze przepływy pieniężne w przystępnej, wizualnej formie. To bardzo praktyczne narzędzie zarządzania swoimi finansami, którego bardzo brakuje w mBanku. Z zapowiedzi jego pracowników wynika, że wkrótce się to zmieni.

Konto internetowe Alior Sync czy mBank 2013?

Konto internetowe Alior Sync czy mBank 2013?

Dwie inne dodatkowe usługi to wirtualny oddział Alior Sync, który pozwala na załatwienie praktycznie wszystkich spraw przez internet, oraz tzw. strefa rozrywki, gdzie za darmo lub z dużą zniżką obejrzymy filmy, posłuchamy muzyki czy kupimy gry komputerowe. Naszym zdaniem są to jednak przede wszystkim zabiegi marketingowe – wirtualny oddział to niewiele więcej niż infolinia dostępna spod przeglądarki internetowej. W mBanku mamy dostęp do równie pomocnych konsultantów telefonicznych. Strefa rozrywki to usługa kompletnie nieatrakcyjna dla kogoś, kto zna setki innych miejsc, gdzie tanio lub za darmo można posłuchać muzyki czy obejrzeć film.

Alior Sync pozwala także na przelewy małych kwot przez email oraz Facebook – nie ma tego na razie w mBanku.

Porównanie mBank i Alior Sync – podsumowanie

Konta internetowe w Sync i mBank to czołówka najlepszych rachunków bankowych w Polsce. Który jest lepszy?

Sync ma niższe opłaty za podstawowe usługi i mniej warunków do spełnienia, mBank jest jednak również jednym z tańszych banków w Polsce.

Alior Sync wygrywa w kategorii bonusów dzięki unikalnej ofercie zwrotu 5% wydatków w internecie, chociaż oba banki ciągle szukają sposobów, żeby dać swoim klientom zarobić (np. systemy rekomendacyjne).

mBank to bank bardziej dojrzały, jeśli chodzi o ofertę zaawansowanych usług (rachunek maklerski, fundusze, ubezpieczenia, plany emerytalne), dzięki czemu lepiej sprawdzi się u dojrzalszych klientów (np. rodzin, zamożniejszych klientów, itp.). Alior Sync to z kolei więcej innowacji – wbudowany w konto internetowe menadżer finansów, przelewy przez email oraz Facebooka czy wirtualny oddział.

Jakie werdykt? Który bank internetowy jest lepszy – Alior Sync czy mBank? Alior Sync to idealne konto dla młodszych klientów, np. studentów, którzy cenią brak opłat, możliwość dorobienia sobie na zwrocie wydatków w internecie czy programie rekomendacyjnym, a także innowacje typu przelewy przez Facebooka. mBank to lepszy wybór dla zamożniejszych klientów, którzy szukają wszechstronnego konta bankowego z dostępem do ubezpieczeń czy funduszy inwestycyjnych, a jednocześnie nie lubią opłat bankowych.

Tutaj tutaj znajdziesz szczegóły oferty Alior Sync i założysz konto, tutaj znajdziesz szczegóły oferty mBank i założysz konto.

Tutaj szczegółowe porównanie najlepszych 10 kont bankowych 2013, tutaj to samo w uproszczonej formie.

Tags: , , , , , ,